Historia

Oskar Sosnowski - architekt na posterunku

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 05:35
- Sposób jego widzenia historii architektury był niesłychanie pogłębiony, on przeczytał masę rzeczy. Chciał, żeby w obrębie zakładu pracowali ludzie różnych poglądów, różnej specjalności. Tam byli architekci, historycy sztuki, etnografowie i historycy – wspominał swojego mistrza prof. Jan Zachwatowicz.
Budynek Politechniki Warszawskiej
Budynek Politechniki WarszawskiejFoto: Polona/domena publiczna

6 listopada 1880 roku urodził się Oskar Sosnowski, architekt i konserwator zabytków, profesor Politechniki Warszawskiej tworzący w nurcie modernizmu.

Był autorem projektów wielu kościołów, między innymi kościoła św. Rocha w Białymstoku i Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie. Zajmował się też urbanistyką, czego wyrazem jest projekt miasta ogrodu Czerniaków.

Po odzyskaniu niepodległości zainicjował powstanie Towarzystwa Urbanistów Polskich, a w 1923 roku założył Zakład Architektury Polskiej na Politechnice Warszawskiej. Tam zajmował się inwentaryzacją i pomiarami architektury monumentalnej i ludowej. Systematycznie badał zabytki Warszawy, Zamościa i Podhala.

- Stworzył zakład, który w historii polskiej architektury odegrał znakomitą rolę. Zgromadził w nim wielu uczonych z różnych dziedzin, poczynając od historii sztuki, a kończąc na specjalistach od mebli czy konstrukcji budowalnych - wspominał na antenie Polskiego Radia Kazimierz Piechotka, student profesora Sosnowskiego.


Posłuchaj
29:00 oskar sosnowski____2820_02_iv_tr_0-0_12707535cf31cf4e[00].mp3 Prof. Oskar Sosnowski - audycja z cyklu "Biografia dźwiękowa". (PR, 22.09.2002)

 

We wrześniu 1939 roku, po decyzji o obronie Warszawy, Oskar Sosnowski opuścił własne mieszkanie i przeniósł się na Politechnikę Warszawską. Chciał być bliżej zbiorów, by je chronić w razie zagrożenia. Zginął na posterunku 24 września 1939.  

- O śmierci profesora dowiedzieliśmy się po upadku Warszawy. Coś w rodzaju niepisanego testamentu trwało przez cały czas okupacji. Tak jak on dążyliśmy do zachowania zbiorów i kontynuowania jego pracy – mówił gość audycji.

Posłuchaj o prof. Oskarze Sosnowskim w audycji z cyklu "Biografia dźwiękowa".

Czytaj także

Filtry Lindleya – perfekcyjna myśl technologiczna

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 05:45
3 lipca 1886 roku do mieszkańców Warszawy popłynęła woda oczyszczona w warszawskich Filtrach Lindleya. Dzięki perfekcyjnemu projektowi i wielkiej staranności w wykonaniu, Filtry są do dziś jednym z głównych filarów systemu warszawskich wodociągów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Jankowski ps. Agaton. Cichociemny, który wrócił odbudować Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 05:50
Patrol Stanisława Jankowskiego ps. Agaton wyrusza ze Starego Miasta na Żoliborz i dalej do Puszczy Kampinoskiej. Żołnierzy na czele z "Agatonem" fotografuje Stefan Bałuk. Dziś jest to jedno z najsłynniejszych powstańczych zdjęć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Pniewski – architekt warszawskich gmachów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 05:40
Twórca wielu warszawskich gmachów użyteczności publicznej. Najciekawsze jego projekty powstały przed wojną. Niestety w wiele jego późniejszych projektów ingerowała władza oczekująca od niego estetyki socrealistycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotnicza Brygada Obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 06:00
6 września 1939 roku stolicę opuścił prezydent Ignacy Mościcki wraz z władzami państwa. Z obrony Warszawy wycofano lotnictwo. Na barykadach stanęli cywile oraz Robotnicze Barykady Obrony Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac jak Biały Dom i inne kresowe rezydencje

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 05:40
Klasycystyczny pałac w Czarnominie, którego ogrodowa fasada przywodzi na myśl siedzibę prezydentów USA, to jedno z wielu miejsc dawnej Rzeczypospolitej przypomnianych w specjalnych cyklu radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oskar Sosnowski. Wielki architekt wspaniałych kościołów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 05:40
82 lata temu, 24 września 1939 roku, pod gruzami walących się domów podczas niemieckiego bombardowania Warszawy zginął Oskar Sosnowski, profesor Politechniki Warszawskiej, architekt, teoretyk sztuki, konserwator zabytków, autor kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie oraz kościoła św. Rocha w Białymstoku.
rozwiń zwiń