Historia

Bogusław Miedziński – propagandysta sanacji

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 05:32
– Zaczynał swoją karierę jako młody ideowiec, był jednak zbyt cynicznym graczem – tak rozwój kariery Bogusława Miedzińskiego ocenił historyk dr Janusz Osica na antenie Polskiego Radia.
Odczyt radiowy Bogusława Miedzińskiego z okazji Święta Niepodległości (1933) źr. NAC
Odczyt radiowy Bogusława Miedzińskiego z okazji Święta Niepodległości (1933) źr. NAC

22 marca 1891 roku urodził się Bogusław Miedziński, publicysta i polityk, poseł oraz marszałek Sejmu.

Studiował na Wydziale Chemii Politechniki Lwowskiej i na Studium Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pierwszej dekadzie XX wieku zaangażował się w sprawę niepodległościową.

– Był konspiratorem, współtwórcą Polskiej Organizacji Wojskowej i żołnierzem-legionistą, uczestnikiem wielu bitew – mówił redaktor Janusz Tokarczyk, który w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" wcielił się w rolę obrońcy Miedzińskiego.

Działacz niepodległościowy współtworzył także Tymczasowy Rząd Ludowy w Lublinie i w jego imieniu przekazał władzę Józefowi Piłsudskiemu w listopadzie 1918 roku. Wkrótce stał się jednym z najbardziej zaufanych ludzi Marszałka. Jego ranga, jako polityka, znacznie wzrosła po przewrocie majowym.

Ignacy Daszyński 663.jpg
Rząd Lubelski. Pierwszy polski rząd po 123 latach zaborów

– Specjalnie dla Miedzińskiego reaktywowano stanowisko ministra poczt i okazało się, że niebawem zajęła się nim Najwyższa Izba Kontroli. W sprawozdaniu z wykonania budżetu za rok 1928 zakwestionowano wydatki mające "charakter wydatków osobistych ministra, bądź podyktowanych względami społecznymi i towarzyskimi"  wyjaśniał dr Janusz Osica, adwersarz redaktora Tokarczyka.

Na tym nie kończy się lista kontrowersyjnych zachowań Miedzińskiego podczas piastowania stanowisk publicznych. Posłuchaj zarzutów, jakie stawiał Miedzińskiemu dr Janusz Osica.

15:17 bogusław miedziński___4042_01_iv_tr_0-0_103534536a743270[00].mp3 Spór o postać Bogusława Miedzińskiego w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" prowadzą red. Janusz Tokarczyk i dr Janusz Osica (PR, 7.11.2001)

 Był człowiekiem, który dokonywał wielu nadużyć w okresie tworzenia prasy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem  kontynuował dr Osica.  Cykl ośmiu wywiadów, których Piłsudski udzielił Miedzińskiemu jako redaktorowi "Gazety Polskiej", jest dowodem fatalnej szkoły dziennikarskiej. Miedziński klęczał i bił czołem przed Marszałkiem  dodał.

Piłsudski nie lubił stosowania protekcji na stanowiskach publicznych i Miedziński szybko tracił na znaczeniu w oczach Marszałka. Prominentne stanowisko wicemarszałka Sejmu i fotel senatorski, a następnie laskę Marszałka Sejmu otrzymał dopiero po śmierci Komendanta.

W międzyczasie Miedziński zajmował się także publicystyką. Goście Andrzeja Sowy byli zgodni co do tego, że właśnie w tej profesji sprawdzał się najlepiej. Świadczyć może o tym wyróżnienie go Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury za krasomówstwo.

Klęska wrześniowa była kompromitacją obozu sanacyjnego. Premier Rządu RP na Uchodźstwie, gen. Władysław Sikorski nie miał zaufania do piłsudczyków. Miedziński został przez niego wysłany do Afryki Południowej. Do Anglii wrócił w 1947 roku, gdzie zmarł 8 maja 1972 roku.

bm

Czytaj także

Przewrót majowy. O krok od wojny domowej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 05:50
12 maja 1926 roku Marszałek Józef Piłsudski zażądał ustąpienia rządu Wincentego Witosa. Spotkał się w tej sprawie z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego w Warszawie. Tego samego dnia wybuchły uliczne walki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Kaden-Bandrowski. "Najtęższe pióro II Rzeczpospolitej"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2024 05:30
Prozaik i publicysta, działacz społeczno-polityczny. Przystąpił do ruchu niepodległościowego Józefa Piłsudskiego. Jedna z czołowych osobistości życia kulturalnego i literackiego w okresie międzywojennym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodzimierz Ostoja-Zagórski – tajemnicze zniknięcie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2024 05:45
Sprawa generała Zagórskiego do dziś pozostaje jedną z największych tajemnic II Rzeczpospolitej. Był zbiegiem i aferzystą czy ofiarą mordu inspirowanego przez Piłsudskiego? Jedno jest pewne: generał wiedział za wiele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

BBWR - parlamentarne zaplecze Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 05:40
Głównym spoiwem Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem było uwielbienie dla postaci Józefa Piłsudskiego. Gdy Marszałek zmarł, stronnictwo się rozpadło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Świtalski. Lobbysta sanacji

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 05:40
W dziedzinie machinacji politycznych osiągnął mistrzostwo. Często w cieniu i w drugim szeregu, ale zawsze blisko Komendanta, był jedną z najważniejszych postaci sanacji i ważnym współautorem jej politycznych sukcesów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewrót majowy. O tym, jak Piłsudski chciał obalić polską sejmokrację

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 05:46
15 maja 1926 marszałek Sejmu Maciej Rataj powołał nowy rząd na czele z Kazimierzem Bartlem -  piętnasty gabinet urzędujący od czasów zakończenia I wojny światowej. Decyzja ta była skutkiem przewrotu majowego marszałka Józefa Piłsudskiego - zbrojnego zamachu stanu, który rozpoczął trzynastoletnie autorytarne rządy sanacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rząd Ignacego Paderewskiego. Pierwszy powojenny polski gabinet uznany przez ententę

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 05:50
9 grudnia 1919 roku Ignacy Jan Paderewski ustąpił z funkcji premiera Polski. Chociaż jego rząd utrzymał się przez zaledwie kilka miesięcy, działania gabinetu budziły wśród ówczesnych polityków zażarte dyskusje. Z jednej strony chwalony był za przeprowadzenie pierwszych w historii Polski wolnych wyborów parlamentarnych, z drugiej krytykowany za złe prowadzenie polityki skarbowej państwa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Front Morges. Antysanacyjny "Front Zmór"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2024 05:40
17 lutego 1936 roku w szwajcarskim mieście Morges odbyło się spotkanie grupy oficerów i polityków, wśród których znaleźli się m.in. Wincenty Witos i gen. Władysław Sikorski. Efektem prowadzonych wówczas rozmów było zawarcie porozumienia, które przeszło do historii pod nazwą Frontu Morges. 
rozwiń zwiń