Historia

Joachim Murat. Brawurowy marszałek Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 05:35
Marszałek, który uwielbiał prowadzić brawurowe szarże w zdobnych mundurach własnego projektu, był jedną z najbardziej malowniczych postaci z kręgu najważniejszych dowódców Napoleona.
Portret Joachima Murata pędzla Franoisa Grarda
Portret Joachima Murata pędzla Françoisa GérardaFoto: Wikipedia/domena publiczna

25 marca 1767 roku przyszedł na świat Joachim Murat, francuski dowódca wojskowy, marszałek Francji, książę Bergu, król Neapolu.

Pochodził z burżuazyjnej rodziny. Do wojska wstąpił w czasie rewolucji francuskiej. Jako jeden z pierwszych uwierzył w gwiazdę Napoleona. Od 1796 roku był jego adiutantem i towarzyszył mu w wyprawie włoskiej oraz w Egipcie.

- Murat był elementem malowniczym epoki napoleońskiej - oceniał prof. Marek Urbański, odnosząc się w audycji Arkadiusza Ekierta z cyklu "Piękny i bestia" do zamiłowania Murata do zdobnych mundurów i szaleńczej brawury.

Dzięki talentowi, odwadze i współpracy z Napoleonem, jego kariera nabrała zawrotnego tempa. W 1800 roku poślubił najmłodszą siostrę cesarza, Karolinę, cztery lata później został marszałkiem Francji, a w następnym roku - dowódcą kawalerii Wielkiej Armii.

- Tam gdzie Murat prowadził szarżę, tam bitwa była wygrana. Był to najlepszy dowódca kawalerii w historii - stwierdził prof. Marek Wieczorkiewicz.

Odznaczył się męstwem graniczącym z głupotą pod Austerlitz i Borodino. Miał iście kawaleryjską fantazję. Być może tą cechą mógłby zaskarbić sobie sympatię Polaków, których królem miał zostać wedle pierwotnych planów Napoleona. Zamiast Królestwa Polskiego powstało jednak Księstwo Warszawskie. Murat otrzymał tymczasem koronę Królestwa Neapolu.

Po klęsce roku 1814 udało mu się utrzymać tron. Nie odebrali mu go również uczestnicy kongresu wiedeńskiego.

Murat przyłączył się do Napoleona po jego ucieczce z Elby. Dlaczego zaryzykował koronę? Zdaniem gości audycji marszałkiem nie kierowała tylko natura hazardzisty. Posłuchaj, co kierowało brawurowym marszałkiem.

Po powtórnej klęsce Napoleona, Murat stracił tron i zbiegł na Korsykę. Do końca wierzył w swoje szczęście i jeszcze raz podjął próbę odzyskania władzy. Został ujęty, gdy wraz z poplecznikami wylądował u brzegów Włoch przez żołnierzy Ferdynanda Burbona, który objął tron w Neapolu.

- Zachowywał się tak, jakby szukał śmierci na polu bitwy - mówił prof. Marek Urbański.


Posłuchaj
03:14 piękny i bestia___90_04_iii_tr_1-20_118372031838885d[00].mp3 Co o Muracie uważali prof. Marek Urbański i prof. Paweł Wieczorkiewicz? Posłuchaj audycji Arkadiusza Ekierta z cyklu "Piękny i bestia". (PR, 27.01.2007)

 

Znalazł ją jednak nie pośród zgiełku bitwy, lecz w kuli żołnierzy plutonu egzekucyjnego 13 października 1815.

bm

Czytaj także

Książę Józef Poniatowski. Symbol żołnierskiego męstwa i honoru

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 05:35
Był gorącym patriotą, który widział szansę na odzyskanie niepodległości u boku Napoleona Bonaparte. Nawet gdy cesarz Francuzów odnosił klęski, książę Józef wiernie został u jego boku, aż do śmierci w nurcie Elstery 19 października 1813 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sto dni Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 05:35
"Będąc na wygnaniu, usłyszałem wasz głos i oto przybyłem pomimo przeszkód i niebezpieczeństw. Wasz generał, wyniesiony na tron z woli ludu i przez was ogłoszony cesarzem, znowu jest z wami. Przybywajcie pod jego rozkazy" – brzmiała proklamacja Napoleona po ucieczce z Elby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Austerlitz. Bitwa trzech cesarzy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 05:35
2 grudnia 1805 roku rozegrała się bitwa pod Austerlitz. Armia Napoleona Bonaparte starła się ze sprzymierzonymi wojskami Rosji i Austrii. Sprzymierzeni mieli ponad 20 tysięcy żołnierzy przewagi nad Francuzami. Ta dysproporcja okazała się nieistotna. Wygrał geniusz Napoleona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamach na Napoleona. Bonapartego uratował… pijany woźnica

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 05:40
223 lata temu, 24 grudnia 1800 roku, Paryżem wstrząsnęła olbrzymia eksplozja. Bomba podłożona przez zamachowców miała zabić człowieka, który - jak pokazała przyszłość - zmienił na zawsze oblicze Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy w bitwie pod Waterloo. Wierni szwoleżerowie i pechowy posłaniec

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 05:50
Epoka napoleońska umierała przy huku dział i szczęku oręża, w bitewnym pyle, na polach nieopodal Brukseli. W ostatniej, desperackiej próbie uratowania władzy Napoleona, bo już nawet nie imperium, przy Bonapartem wytrwali polscy żołnierze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod piramidami. Napoleon gromi Egipcjan na oczach "czterdziestu wieków"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 05:50
225 lat temu Napoleon Bonaparte pokonał siły mameluckie w bitwie pod piramidami. Był to pierwszy etap niezrealizowanego planu ataku na Indie. Starcie otworzyło Francuzom bramy Kairu, a światu - oczy na niezwykłą cywilizację starożytnego Egiptu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronacja Napoleona Bonaparte na cesarza Francuzów. Napoleon podnosi koronę Francji z rynsztoka

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 05:50
2 grudnia 1804 roku starodawne mury katedry Notre-Dame były świadkami niepowtarzalnego wydarzenia. Oto na oczach ośmiu tysięcy dostojników, polityków, oficerów i zwykłych gapiów Republika Francuska przekształcała się w Cesarstwo. Tego dnia Napoleon Bonaparte stał się cesarzem Francuzów.
rozwiń zwiń