Historia

Pius XI. Papież, który podziwiał Polaków

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 05:40
102 lata temu, 6 lutego 1922 roku, kardynał Achille Ratti, arcybiskup Mediolanu, wybrany został na papieża, przyjmując imię Piusa XI.
Pius XI czyli Achille Ratti
Pius XI czyli Achille Ratti Foto: Wikipedia/domena publiczna

Został wyniesiony do godności papieskiej 6 lutego 1922 roku. Ratti przyjął imię Pius XI. Jego pontyfikat cechował się wzmożoną aktywnością dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej. Siedem lat po wyborze papieżowi udało się doprowadzić do podpisania z Mussolinim układów laterańskich, na mocy których powstało państwo Watykan. Tym samym zakończył sie trwający pół wieku okres po zjednoczeniu Włoch, podczas którego papieże byli "więźniami Watykanu".

Pius XI, który z bliska mógł obserwować zagrożenie bolszewickie, potępił komunizm. Papież doprowadził do podpisania konkordatu z Niemcami, jednak dostrzegając niebezpieczeństwo hitleryzmu, skrytykował go w jednej z encyklik. Pius XI nie zdążył zobaczyć wojny, którą wywołały te dwa zbrodnicze systemy. Zmarł na krótko przed jej rozpoczęciem, 10 lutego 1939 roku.

25 kwietnia 1918 papież Benedykt XV mianował Achillesa Rattiego, przyszłego papieża Piusa XI, wizytatorem apostolskim na Polskę. Gest miał znaczenie symboliczne: wizytator został powołany jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. 6 czerwca 1919 roku Ratti został podniesiony do godności nuncjusza.

Wkrótce Ratti musiał stanąć przed dramatycznym wyborem. Do bram Warszawy zbliżała się armia bolszewicka, niosąc ze sobą hasła czerwonej rewolucji. 

- W krytycznych chwilach w 1920 roku nie opuścił Polski, ale został w Warszawie - mówił ks. prof. Franciszek Stopniak w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". 

"Zdaję sobie doskonale sprawę z wagi położenia, ale dziś rano odprawiając mszę świętą, ofiarowałem swe życie Panu Bogu i jestem gotów na wszelką możliwość" - zapisał biskup Achille Ratti w 1920 roku, gdy armia bolszewicka podchodziła pod Warszawę.

Na podobny gest odwagi zdobył się poza nim jedynie ambasador Turcji. Obecność Rattiego podnosiła na duchu polskie społeczeństwo. Przyszły papież Pius XI odegrał też istotną rolę w procesie kształtowania się Kościoła w niepodległej Polsce i podczas plebiscytów. 

Posłuchaj
28:48 achilles ratti-papież pius xi___8831_95_iv_tr_0-0_109298971d4763c3[00].mp3 Audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" poświęcono Piusowi XI. (PR, 25.12.1995)

 

bm

Czytaj także

Sobór Watykański II. Odnowa Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 05:45
Wybitny niemiecki teolog Karl Rahner mówił o Soborze Watykańskim II, że rozpoczął on nową epokę w dziejach Kościoła. Spokojny i wyważony język przyjętych dokumentów skutecznie ukrywał dramatyczne spory, które towarzyszyły pracom biskupów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ks. Ignacy Skorupka – bohater spod Ossowa

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 05:55
130 lat temu przyszedł na świat ks. Ignacy Skorupka. W 1920 roku był kapelanem w I batalionie 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, w którym służyli ochotnicy. Zginął w walkach pod Ossowem. Ta śmierć stała się jednym z symboli bitwy warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maxime Weygand podziwiał Polaków. Posłuchaj, co mówił o naszym zwycięstwie w 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2024 05:40
Członek Międzysojuszniczej Misji w Polsce był w swojej ojczyźnie uważany za autora zwycięstwa nad bolszewikami w bitwie warszawskiej. On sam do końca życia podkreślał, że zasługę pokonania bolszewików nad Wisłą należy przypisać polskim dowódcom i żołnierzom. Maxime Weygand zmarł 59 lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"O zmiłowanie Boga nad nieszczęsną Polską". Kościół wobec bitwy warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2023 05:46
5 sierpnia 1920 roku papież Benedykt XV skierował do biskupów świata przesłanie z prośbą o modlitwę o "zmiłowanie Boga nad nieszczęsną Polską". Postanowił ją wystosować w odpowiedzi na apel polskiego episkopatu, który prosił o wsparcie duchowe w obronie niepodległości i wiary.
rozwiń zwiń