X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Pius XI - Achilles Ratti nie bał się bolszewików

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 05:45
"Zdaję sobie doskonale sprawę z wagi położenia, ale dziś rano odprawiając mszę świętą, ofiarowałem swe życie Panu Bogu i jestem gotów na wszelką możliwość" - zapisał biskup Achille Ratti w 1920 roku, gdy armia bolszewicka podchodziła pod Warszawę.
Audio
  • Audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" poświęcono Piusowi XI. (PR, 25.12.1995)
Pius XI czyli Achille Ratti, źr. Wikimedia Commonsdp
Pius XI czyli Achille Ratti, źr. Wikimedia Commons/dp

25 kwietnia 1918 papież Benedykt XV mianował Achillesa Rattiego, przyszłego papieża Piusa XI, wizytatorem apostolskim na Polskę. 

Gest miał znaczenie symboliczne: wizytator został powołany jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. 6 czerwca 1919 roku Ratti został podniesiony do godności nuncjusza.

Wkrótce Ratti musiał stanąć przed dramatycznym wyborem. Do bram Warszawy zbliżała się armia bolszewicka, niosąc ze sobą hasła czerwonej rewolucji. 

- W krytycznych chwilach w 1920 roku nie opuścił Polski, ale został w Warszawie - mówił ks. prof. Franciszek Stopniak w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". 

Na podobny gest odwagi zdobył się poza nim jedynie ambasador Turcji. Obecność Rattiego podnosiła na duchu polskie społeczeństwo. Przyszły papież Pius XI odegrał też istotną rolę w procesie kształtowania się Kościoła w niepodległej Polsce i podczas plebiscytów. Posłuchaj audycji.

Został wyniesiony do godności papieskiej 6 lutego 1922 roku. Ratti przyjął imię Pius XI. Jego pontyfikat cechował się wzmożoną aktywnością dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej. Siedem lat po wyborze papieżowi udało się doprowadzić do podpisania z Mussolinim układów laterańskich, na mocy których powstało państwo Watykan. Tym samym zakończył sie trwający pół wieku okres po zjednoczeniu Włoch, podczas którego papieże byli "więźniami Watykanu".

Pius XI, który z bliska mógł obserwować zagrożenie bolszewickie, potępił komunizm. Papież doprowadził do podpisania konkordatu z Niemcami, jednak dostrzegając niebezpieczeństwo hitleryzmu, skrytykował go w jednej z encyklik. Pius XI nie zdążył zobaczyć wojny, którą wywołały te dwa zbrodnicze systemy. Zmarł na krótko przed jej rozpoczęciem, 10 lutego 1939 roku.

bm

Komentarze1
aby dodać komentarz
wiechosta2016-04-25 18:29 Zgłoś
Zaś Pius XII bardzo lubił pewnego austriackiego malarza,takiego z wąsikiem.

Czytaj także

Sobór Watykański II - odnowa Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 06:45
Wybitny niemiecki teolog Karl Rahner mówił o Soborze Watykańskim II, że rozpoczął on nową epokę w dziejach Kościoła. Spokojny i wyważony język przyjętych dokumentów skutecznie ukrywał dramatyczne spory, które towarzyszyły pracom biskupów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Ignacy Skorupka – bohater spod Ossowa

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 06:00
99 lat temu,podczas udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia, zginął ks. Ignacy Skorupka. Ta śmierć stała się jednym z symboli bitwy warszawskiej.
rozwiń zwiń