Historia

Arturo Mari, osobisty fotograf Jana Pawła II, o pierwszej pielgrzymce do Polski: to było jak podróż do innego świata

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 05:50
- Pierwsze doświadczenie po przylocie do Polski było dla mnie przerażające. Kiedy wysiedliśmy z samolotu, zapakowano nas do autobusu. Wszędzie ochrona i milicja. W pewnym momencie na ulicę wyszło dziecko i zaczęło krzyczeć: "Witamy Ojcze Święty!". 
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski - zobacz serwis specjalny

- To zapoczątkowało falę entuzjazmu - wspominał w rozmowie w 2019 roku z portalem PolskieRadio24.pl Arturo Mari, wieloletni osobisty fotograf Jana Pawła II. 

43 lat temu zakończyła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Dwa lata temu, w 2019 roku,  Arturo Mari przyjechał do Polski, by podzielić się swoim świadectwem dotyczącym papieża Polaka. Wizyta stała się okazją do wspomnień dotyczących pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny.

- Pamiętam, jak Jan Paweł II uklęknął przed Grobem Nieznanego Żołnierza i z zatroskanym gestem, z przyłożoną do czoła dłonią pytał siebie wprost na głos: "Dlaczego tyle krwi? Dlaczego tyle cierpienia?" - wspominał Arturo Mari. 

Mari był fotografem kolejnych papieży od 1956 roku. Przed przyjazdem Jana Pawła II do Polski, w ramach przygotowań do pielgrzymki, Mari po raz pierwszy odwiedził kraj, który znajdował się za żelazną kurtyną. 

- Była to dla mnie traumatyczna, szokująca podróż. Widziałem ludzi, którzy stali w kolejkach po trochę chleba, po sól, po mięso. Zastanawiałem się, co to znaczy żyć w taki sposób. Było to nieludzkie. Dali mi do dyspozycji samochód, poloneza, klamkę do tylnych drzwi zamykało się za pomocą kawałka drutu - mówił Arturo Mari.

Niezwykła relacja 

Arturo Mari został przedstawiony Karolowi Wojtyle w czasie obrad Soboru Watykańskiego II przez prymasa Stefana Wyszyńskiego. 

- Kardynał Wyszyński powiedział mi: jeśli chcesz poznać komunizm, jeśli chcesz zrozumieć więcej, pobądź chwilę z tym człowiekiem, on ci wszystko wyjaśni - wspominał papieski fotograf. 

Mari był świadkiem całego pontyfikatu Jana Pawła II. Wykonał ponad sześć milionów zdjęć papieża. Był obecny m.in. przy zamachu na papieża 13 maja 1981 roku. Przez cały czas pracy u boku Ojca Świętego nie wziął ani jednego dnia urlopu. Był obecny przy Janie Pawle II do ostatnich chwil życia świętego. 

- Wszedłem do sypialni papieża, nie mając jeszcze świadomości, że to są jego ostatnie dni. Przybliżyłem się do Ojca Świętego, a on wyszeptał do mnie: "Dziękuję ci, Arturo" - wspominał Mari ostatnie chwile Jana Pawła II.

Wizyta w Oświęcimiu

Arturo Mari spotkał się 8 czerwca z wiernymi oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana Męczennika. Od 7 czerwca na oświęcimskim rynku można oglądać wystawę fotografii Lidii Foryciarz i Stanisława Jakubowskiego, które przedstawiają wizytę Ojca Świętego w byłym niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

bm

Czytaj także

Ta wizyta Jana Pawła II odmieniła oblicze polskiej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 06:00
– Drodzy rodacy! Ucałowałem ziemię polską, z której wyrosłem, ziemię, z której wezwał mnie Bóg niezbadanym wyrokiem swej opatrzności na Stolicę Piotrową w Rzymie, ziemię do której przybywam dzisiaj jako pielgrzym – mówił Jan Paweł II po przylocie na lotnisko Okęcie w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Milena Kindziuk: pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była przełomowa i najważniejsza

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 08:33
- 2 czerwca 1979 roku Jan Paweł II wyszedł z samolotu na lotnisku w Warszawie i wszyscy Polacy mieli wtedy poczucie jakby zatrzęsła się ziemia - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Tadeusz Krawczak: papież wyraził to, o czym myślał każdy Polak

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 09:25
- To zatomizowane społeczeństwo mogło się spotkać i zobaczyć, że mamy takie same przekonania i dążenia. Od 1966 roku nie było takich zgromadzeń i to się potem przerodziło w ten ogromny dziesięciomilionowy ruch nazywany Solidarnością - mówił w Dwójce w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski dyrektor Archiwum Akt Nowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co Jan Paweł II powiedział biskupom na Jasnej Górze? "Niepublikowany dotąd dokument stanowi brakujące ogniwo w nauczaniu papieża"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 06:00
- Stenogram pokazuje, jak dalekosiężny był zmysł geopolityczny papieża Polaka - podkreśla dr Andrzej Grajewski, autor opracowania dokumentu, który przez niemal pół wieku spoczywał w kościelnych archiwach, a który pokazuje mało znany dotąd epizod pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyk: kalkulacja Gierka przed pielgrzymką była bardzo prosta

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 16:42
- Gierek uważał, że jego pozycja jest na tyle silna, że może sobie pozwolić na zaproszenie papieża, papież przyjedzie, wygłosi swoje homilie, a reżim komunistyczny to przetrwa - mówił w Dwójce prof. Marek Kornat w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
rozwiń zwiń