X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Polsko kochana, żal odjeżdżać". Pożegnanie Jana Pawła II z ojczyzną.

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 07:30
– W chwili, w której przychodzi mi wracać do Watykanu, spoglądam raz jeszcze na was wszystkich. Z wielką radością dziękuję Bogu, że dane mi było przebywać znowu w Ojczyźnie – dziś mija 17 lat od zakończenia ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Audio
  • Pożegnanie papieża na lotnisku Balice. (PR, 19.08.2002)
  • - Witaj w domu! - skandowali zebrani pod oknem wierni. - Jakby się kto pytał Franciszkańska 3 - odpowiedział Jan Paweł II. (PR, 16.08.2002)
  • - Ta pieśń towarzyszy mi przez całe życie. Jest dla mnie jak tchnienie ojczyzny - Jan Paweł II wspomina swoją ulubioną oazową pieśń pt. "Barkę". (PR, 18.08.2002)
Kraków.19.08.2002. Ojciec Święty żegna się z Polską przed wejściem do samolotu na krakowskim lotnisku Balice
Kraków.19.08.2002. Ojciec Święty żegna się z Polską przed wejściem do samolotu na krakowskim lotnisku BaliceFoto: PAP

17 lat temu, 19 sierpnia 2002 roku zakończyła się ostatnia pielgrzymka papieska do Polski. Jan Paweł II odleciał do Rzymu z podkrakowskiego lotniska Balice 19 sierpnia 2002 roku o godzinie 18.30. Papieża pożegnała delegacja złożona z członków polskiego episkopatu i przedstawicieli państwa.

Posłuchaj ceremonii pożegnania papieża.

src="http://static.prsa.pl/b6ddb546-4b99-4821-a5b8-58b852e8eee3.file"

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Janowi Pawłowi II

Ostatnie chwile w Polsce

Czwartego, ostatniego dnia pielgrzymki papież koncelebrował mszę w Kalwarii Zebrzydowskiej, po której udał się w podróż śmigłowcem nad Wadowicami i Tatrami. Przed odlotem zdążył jeszcze odwiedzić klasztory w Tyńcu i na krakowskich Bielanach.

Ceremonia pożegnania na lotnisku w Balicach rozpoczęła się około godziny 18. – Żegnając się z Polską, pragnę was wszystkich, drodzy rodacy serdecznie pozdrowić. Tak wielu mnie oczekiwało, tak wielu pragnęło się ze mną spotkać, nie wszystkim było to dane. Może następnym razem. – żegnał się z Polską i Polakami Jan Paweł II. – A na koniec, cóż powiedzieć? Żal odjeżdżać!

To była ostatnia, ósma pielgrzymka do ojczyzny. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

Bóg bogaty w miłosierdzie

Pod tym hasłem odbyła się ostatnia podróż apostolska do Polski. Papież przybył do rodzinnego kraju 16 sierpnia 2002 roku. Wylądował na podkrakowskich Balicach o godzinie 18.45 i prosto z lotniska udał się do Pałacu Biskupów. Wieczorem przemówił do młodzieży ze słynnego papieskiego okna na ulicy Franciszkańskiej 3.

– Witaj w domu! – skandowała zgromadzona młodzież. – Jakby się kto pytał, Franciszkańska 3. – odpowiedział papież. – O Toronto może wam jutro opowiem. Na razie wam życzę dobranoc. Dobranoc i do zobaczenia.

Jan Paweł II w lipcu 2002 roku odwiedził Toronto w Kanadzie, w których odbywały się Światowe Dni Młodzieży. Było to wydarzenie szczególnie bliskie sercu papieża, zainagurowane przez niego w 1986 roku.

Posłuchaj przemówienia do młodzieży.

Drugi dzień pobytu w Polsce Jan Paweł II rozpoczął mszą konsekracyjną nowopowstałego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Po drodze mijał ludzi, którzy pozdrawiali papamobile. Po raz pierwszy nie był w stanie wyjść z samochodu do wiernych.

Tego dnia Ojciec Święty odwiedził teren budowy biblioteki Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, w której wygłosił przemówienie do studentów i profesorów. Później pojechał do swojego dawnego mieszkania przy ulicy Tynieckiej 10, a wieczorem spotkał się z premierem i prezydentem RP.

Trzeci dzień pielgrzymki nie ustępował poprzedniemu intensywnością. Rano na krakowskich Błoniach papież koncelebrował mszę świętą, w czasie której beatyfikował Szczęsnego Felińskiego, ks. Jana Balickiego, siostrę Sancję Szymkowiak i o. Jana Byzyma.

Nie krył wzruszenie, kiedy słuchał "Barkę", swoją ulubioną pieśń religijną.

– Właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z ojczyzny przed 23 laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe i z nią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była ukrytym tchnienem ojczyzny, przewodniczką na różnych drogach Kościoła i przyprowadzała mnie wielokrotnie na te krakowskie Błonie – powiedział do wiernych.

Wieczorem wizytował katedrę na Wawelu, w której oddał się kilkudziesięciominutowej cichej modlitwie. Następnie odwiedził grób rodziców i brata na Cmentarzu Rakowickim. Wieczorem, jak to miał w zwyczaju, spotkał się z młodzieżą na Franciszkańskiej 3.

Papież pielgrzym

Jan Paweł II dokonał wielu zmian w dotychczasowym ceremoniale papieskim. Wprawdzie już Paweł VI odbył wiele podróży apostolskich, ale to papież Polak rozpoczął pielgrzymowanie na skalę dotychczas nie do pomyślenia.

W trakcie swojego 26-letniego pontyfikatu odbył aż 104 pielgrzymki zagraniczne, w tym osiem do Polski.

sa


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Paweł II – papież z dalekiego kraju

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 06:01
16 października 1978 Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową. Wynik konklawe ogłoszono o godzinie 18.44. Był to początek niezwykłego, trwającego 26 lat pontyfikatu papieża Polaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Milena Kindziuk: pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była przełomowa i najważniejsza

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 08:33
- 2 czerwca 1979 roku Jan Paweł II wyszedł z samolotu na lotnisku w Warszawie i wszyscy Polacy mieli wtedy poczucie jakby zatrzęsła się ziemia - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: kalkulacja Gierka przed pielgrzymką była bardzo prosta

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 16:42
- Gierek uważał, że jego pozycja jest na tyle silna, że może sobie pozwolić na zaproszenie papieża, papież przyjedzie, wygłosi swoje homilie, a reżim komunistyczny to przetrwa - mówił w Dwójce prof. Marek Kornat w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arturo Mari, osobisty fotograf Jana Pawła II, o pierwszej pielgrzymce do Polski: to było jak podróż do innego świata

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 11:25
- Pierwsze doświadczenie po przylocie do Polski było dla mnie przerażające. Kiedy wysiedliśmy z samolotu, zapakowano nas do autobusu. Wszędzie ochrona i milicja. W pewnym momencie na ulicę wyszło dziecko i zaczęło krzyczeć: "Witamy Ojcze Święty!". To zapoczątkowało falę entuzjazmu - wspominał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arturo Mari, wieloletni osobisty fotograf Jana Pawła II. 
rozwiń zwiń