Historia

Niemen, poezja i rock. Posłuchaj Radia Norwid

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 05:52
Teksty Cypriana Kamila Norwida polscy artyści wykonywali na wiele sposobów. Można się o tym przekonać dzięki utworzonej stacji internetowej Radio Norwid, która towarzyszy serwisowi norwid.polskieradio.pl. Dzisiaj mija 201. rocznica urodzin poety.
Czesław Niemen
Czesław Niemen Foto: Andrzej Wiernicki/Forum

Chyba najbardziej znanym, dla wielu niedoścignionym, muzycznym interpretatorem poezji Norwida był Czesław Niemen.

- Pewnego dnia Wojtek Młynarski powiedział do mnie, że gdybym zrobił "Bema pamięci żałobny rapsod", to byłoby coś. I nie było w tym szyderstwa. Zacząłem o tym myśleć. I od tego się zaczęło – opowiadał w 2001 roku artysta na antenie sekcji polskiej RFI.

Z kolei jak podkreślała Małgorzata Niemen, jej mąż miał względem Cypriana Kamila "pewne współodczuwanie". - Doszedł do wniosku, że spróbuje przelewać na papier to, co sam czuje - mówiła w radiowej Jedynce.

Cyprian Kamil Norwid - zobacz serwis specjalny

Obok wielu norwidowskich piosenek Czesława Niemena w Radiu Norwid - towarzyszącemu serwisowi norwid.polskieradio.pl -  usłyszymy również m.in. Stana Borysa. – W czasach przed śpiewaniem, gdy jeździłem na konkursy recytatorskie, Norwid był moim pierwszym poetą. To pierwsza jaskółka moich dziecinnych spraw, moich zamiłowań – wspominał w 1988 roku piosenkarz w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Wśród innych wykonawców, którzy znaleźli się na playliście Radia Norwid, są reprezentanci szeroko pojętej muzyki rockowej (od zespołu De Press, po Homo Twist) czy poezji śpiewanej (od Wandy Warskiej, przez Romana Kołakowskiego, po Mirosława Czyżykiewicza). Nie zabrakło tu również tekstów Norwida wyśpiewanych przez zespoły chóralne (m.in. Chóru Polskiego Radia w Krakowie) czy przez znakomitego barytona Adama Kruszewskiego ("Błogosławione pieśni malinowe. Fragmenty Norwidowskie na głos i fortepian" autorstwa Henryka Mikołaja Góreckiego).

W Radiu Norwid spotkamy także muzyczne interpretacje poezji w wykonaniu Natalii Kukulskiej, Daniela Olbrychskiego czy Krzysztofa Zalewskiego.

Kliknij w obrazek i przejdź do kanału internetowego Radio Norwid:

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"

***

Obecność poezji Cypriana Kamila Norwida – dzięki muzyce współczesnej – w obiegu popularnym zadaje nie tylko kłam stereotypowemu myśleniu o tej twórczości jako o czymś "hermetycznym", "archaicznym" czy "niezrozumiałym". Teksty Norwida przełożone na język muzyki dowodzą bowiem, jak bardzo są one nowoczesne, wyprzedzające swoją epokę, otwarte na reinterpretacje i stylizacje, po prostu aktualne.


Czytaj także

Jakubik: C. K. Norwid wspaniałym tekściarzem rockowym jest

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 14:14
W "Rozdrożach kultury" podsumowanie zakończonego w niedzielę festiwalu Dwa Brzegi. W Kazimierzu do czerwoności rozpalił publiczność Arkadiusz Jakubik i jego zespół Dr Misio, który zaprezentował zarówno utwory znane, jak i te przygotowane do nowego krążka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemen i Norwid - współodczuwanie poetów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 21:45
Do śpiewania poezji namówił Czesława Niemena Wojciech Młynarski. W wierszach Norwida muzyk znalazł nie tylko podobne rozumienie świata, ale i bodziec, by samemu pisać teksty.
rozwiń zwiń