Historia

"Pokojowa przyszłość dla naszych narodów". Polsko-niemieckie pojednanie w Krzyżowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 05:40
34 lata temu odbyła się polsko-niemiecka msza pojednania. - Odejdźmy od ołtarza w kierunku dobrej, pokojowej, błogosławionej przez Boga przyszłości dla naszych narodów, dla narodu polskiego i niemieckiego, dla nas wszystkich w Europie - mówił niemiecki kanclerz Helmut Kohl podczas mszy świętej w Krzyżowej, dwa dni po upadku muru berlińskiego.
Kanclerz Helmut Kohl w Krzyżowej fot. WikipediaccArtur Klose.
Kanclerz Helmut Kohl w Krzyżowej fot. Wikipedia/cc/Artur Klose.

12 listopada 1989 roku w Krzyżowej na Dolnym Śląsku odprawiona została historyczna msza święta. Udział w niej wziął premier pierwszego niekomunistycznego rządu w Polsce Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl.


Posłuchaj
01:45 Helmu Kohl i Tadeusz Mazowiecki w Krzyżowej.mp3 Fragment wypowiedzi kanclerza RFN Helmuta Kohla i premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego podczas mszy św. w Krzyżowej (PR, 12.11.1989)

 

Po koszmarze II wojny światowej pierwszym ważnym krokiem na drodze pojednania polsko- niemieckiego był list biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku. Następnym stał się gest pojednania w Krzyżowej.

Wydarzenie to stało się przełomowym momentem w stosunkach polsko-niemieckich. Na ołtarzu wzniesionym u stóp pałacu, należącego przed wojną do rodziny Helmuta von Moltke, który stracił życie za swoje przekonania, umieszczone było zdanie z ewangelii św. Mateusza: "błogosławieni pokój czyniący".

Myślą przewodnią homilii wygłoszonej przez biskupa opolskiego Alfonsa Nossola były słowa: "Iść razem – pojednani w prawdzie i miłości". Hierarcha podkreślił, że dar wzajemnego przebaczenia jest heroizmem, który należy podjąć, aby móc budować nowy rozdział w koegzystencji dwóch doświadczonych przez historię narodów.

Za symboliczny początek nowego etapu we wzajemnych relacjach obu krajów, uznano moment, kiedy w trakcie nabożeństwa szefowie obu rządów objęli się, na znak przekazania sobie pokoju. Premier Tadeusz Mazowiecki podkreślił wówczas, że Msza Pojednania wzmocni poczucie braterstwa między narodem polskim i niemieckim.

Kanclerz Helmut Kohl powiedział po mszy: - Cieszę się, że mogłem to przeżyć i myślę, że poczynając od tego miejsca, przy którym powstało tak wiele z najlepszej duchowej tradycji Niemiec, dzieło przyjaźni wyjdzie ku nowej wolnej Europie.


Posłuchaj
09:03 Epoka Kohla.mp3 Epoka Kohla - aud. z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po najnowszej historii Niemiec", komentarz prof. Janusza Stefanowicza (27.04.1998)

 

Krzyżowa jest symbolem tych Niemców, którzy walczyli z hitleryzmem. Podczas II wojny światowej działała tam jedna z grup ruchu oporu w III Rzeszy - Krąg z Krzyżowej. Jej członkowie zostali zamordowani przez nazistów po nieudanym zamachu na Hitlera. W 1989 roku szefowie obu rządów zdecydowali o budowie Międzynarodowego Domu Spotkań w Krzyżowej.

mk/im

Czytaj także

Żelazne zasady i dziedzictwo Helmuta Kohla

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 03:05
- Helmut Kohl miał żelazną zasadę, zgodnie z którą nie wychodził przed szereg. Nie było osobnej niemieckiej drogi i sposobów na dogadanie się z Moskwą czy NRD - mówi publicysta Wojciech Pięciak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki. Pierwszy niekomunistyczny premier

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 05:40
28 października 2013 roku w Warszawie zmarł Tadeusz Mazowiecki, działacz opozycji demokratycznej, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność", uczestnik obrad Okrągłego Stołu, pierwszy niekomunistyczny premier w Polsce po II wojnie światowej, w latach 90. wysłannik ONZ na Bałkanach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

34. rocznica upadku muru berlińskiego. Kim były ofiary muru berlińskiego?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 05:44
Ich liczba nie jest ostatecznie ustalona, ale wynosi co najmniej 140 osób zabitych przy próbie przekroczenia granicy. Wśród nich znajduje się dwóch Polaków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

34 lata temu upadł mur berliński. To był koniec zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 05:45
9 listopada 1989 roku otwarta została granica między Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Przez 28 lat, dwa miesiące i 27 dni Berlin podzielony był murem, który stał się symbolem podziału Europy i świata na dwa wrogie systemy.
rozwiń zwiń