Polskie Radio
Section05
RFN

Promocja żywności regionalnej w Niemczech. "Liczba etykiet jest obecnie niewyobrażalna"

Krajowi dostawcy obecnie sami mogą decydować, jakimi znakami chcą oznaczać czy promować swoje produkty. "Liczba regionalnych etykiet jest obecnie niewyobrażalna" - przyznaje Federalne Centrum Żywienia (BZfE). To odpowiedź na konsumencki trend w RFN. Okazuje się, że ponad połowa Niemców jest skłonna płacić wyższe ceny za żywność wyprodukowaną regionalnie.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy żywność regiony rolnictwo RFN konsument ceny żywności społeczeństwo ŚWIAT Europa rolnicy warzywa owoce

Wiceminister Mularczyk apeluje do samorządów. Chodzi o reparacje. "Niech włączą się w działania"

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk wysłał do samorządowców raport o stratach wojennych RP i list z apelem o wsparcie ze strony władz lokalnych dla działań rządu, mających na celu uzyskanie odszkodowania od Niemiec za zniszczenia wyrządzone przez niemiecką agresję i okupację Polski w latach 1939-1945.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne POLSKA Niemcy pieniądze samorząd RFN Arkadiusz Mularczyk II wojna światowa

Willy Brandt w Warszawie – wizyta symbolicznych gestów

– Kiedy uklęknął przed Pomnikiem Bohaterów Getta, to na całym świecie na pierwszych stronach gazet ukazało się to zdjęcie  – wspominał dziennikarz Kazimierz Baranowski na antenie Polskiego Radia – Ten gest sprawił, że Brandt, który był już znany, stał się bardzo popularny na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Grudzień 1970 HISTORIA Józef Cyrankiewicz PRL RFN Warszawa Willy Brandt Władysław Gomułka

Mur berliński - symbol zimnej wojny i podziału Niemiec

- Budowa muru berlińskiego to wydarzenie bezprecedensowe. To był pierwszy przypadek w dziejach cywilizowanego świata, żeby przy pomocy muru otoczyć całe miasto, tworząc enklawę - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski. W tym roku mija 60 lat od rozpoczęcia budowy - jak nazywała go propaganda NRD - "antyfaszystowskiego wału ochronnego".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski mur berliński Rafał Habielski NRD RFN Dwójka

1963-1964 r.: relacje Polska - NRF (RFN) i "plan Gomułki"

W relacjach Polska i Niemieckiej Republiki Federalnej (RFN) lekka odwilż. 7 marca 1963 roku kraje podpisały 3-letnią umowę handlową. W czerwcu w warszawskim Instytucie Fizyki PAN uruchomiono pierwszy laser. Ukazał się pierwszy numer tygodnika "Kultura", którego tytuł władze skopiowały z tej paryskiej. Na lipcowym XIII Plenum KC PZPR usunięto z władz czołowego przedstawiciela "puławian", Romana Zambrowskiego, dając czytelny sygnał, że popaździernikowa liberalizacja się zakończyła.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Gomułka RFN historia Polski prof. Andrzej Nowak NRF Kościół HISTORIA historia PRL Dorota Truszczak