Historia

"Przesłuchanie" i inne historie. Radiowe opowieści Ryszarda Bugajskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 05:38
Twórca "najbardziej antykomunistycznego filmu w dziejach polskiego kina", czyli "Przesłuchania", wspominał w archiwalnej audycji Polskiego Radia, że ze zrobieniem filmu o tajnej milicji w krajach komunistycznych nosił się bardzo długo.
Ryszard Bugajski
Ryszard BugajskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

27 kwietnia 2023 roku wspominamy 80. rocznicę urodzin Ryszarda Bugajskiego. 

Początki filmowego życia

W cyklu radiowych gawęd "Zapiski ze współczesności" Ryszard Bugajski wspominał m.in. swoje dzieciństwo i młodość, opowiadał o domu rodzinnym, a także o decyzji, by zostać reżyserem filmowym.

Od młodości, jak przyznał, miał artystyczne ciągoty, ale rodzina widziała go raczej w roli lekarza lub inżyniera.

Posłuchaj
13:15 ryszard bugajski_początki.mp3 Ryszard Bugajski opowiada o dzieciństwie, młodości i różnorodności swoich zainteresowań w audycji "Zapiski ze współczesności" autorstwa Bogumiły Prządki (PR2,31.05 - 4.06.2004)

Zanim trafił do szkoły filmowej, trzy lata studiował filozofię. - Ponieważ zaniedbywałem zajęcia, wyrzucono mnie z wydziału - wspominał. Do kina chodził dla rozrywki i dopiero jeden film spowodował przełom. To "Osiem i pół" Federica Felliniego. - Od pierwszych minut tego filmu wiedziałem, że oglądam coś niebywałego, coś, czego nie widziałem wcześniej, że film potrafi wyrazić coś, czego nie potrafi literatura czy muzyka - mówił. - Kiedy po seansie doszedłem do domu, wiedziałem, że będę reżyserem - dodał.

Do filmówki dostał się dopiero za trzecim podejściem i to rozpoczęło nowy etap w jego życiu, choć po dwóch nieudanych próbach chciał wyemigrować do Australii.

- Szkoła filmowa to wejście jakby do innej warstwy społecznej, bo to była bardzo ekskluzywna uczelnia. Każdy student to był geniusz, potencjalny Polański, bo Polański wtedy był już kimś - mówił.

Wtedy poznał Andrzeja Wajdę, wokół którego kręciła się grupa przyszłych reżyserów (om.in. Agnieszka Holland, Feliks Falk czy Janusz Zaorski). - Formalnie nazywało się to Zespół "X" - mówił. Najwięcej korzyści wyniósł, kiedy mógł być na planie filmów kręconych przez Andrzeja Wajdę, Janusza Morgensterna i innych uznanych twórców. Zaś samo studiowanie w szkole uważał za marnowanie czasu. 

Posłuchaj
14:27 ryszard bugajski_szkoła filmowa.mp3 Ryszard Bugajski opowiada o studiach w szkole filmowej i początkach pracy w audycji "Zapiski ze współczesności" autorstwa Bogumiły Prządki (PR2,31.05 - 4.06.2004)

"Przesłuchanie" to film o walce o własną tożsamość

W audycji "Zapiski ze współczesności" reżyser opowiadał również o swoim najsłynniejszym filmie - o "Przesłuchaniu". Przyznał, że brał pod uwagę dwie książki, które opowiadały o komunistycznej bezpiece, w tym Stanisława Wygodzkiego "Zatrzymany do wyjaśnienia" wydaną przez paryską "Kulturę". Jednak książki te przedstawiały losy funkcjonariuszy prześladowanych przez dawnych kolegów. - Do diabła, dlaczego nikt nie pisze o ludziach, którzy nie byli komunistami, przecież to była większość ludzi, którzy byli stłamszeni, aresztowani, wpychani do więzień czy rozstrzeliwani - mówił. I kiedy nastąpił, jak to określił, błysk wolności w 1980 roku, postanowił napisać scenariusz nie o komuniście, a o antykomuniście.

- Kiedy powstała Solidarność, poczułem, że nadszedł czas, by wziąć się do roboty. Postanowiłem opowiedzieć historię zwykłego człowieka żyjącego na marginesie wydarzeń politycznych, który dostaje się w tryby komunistycznej bezpieki - opowiadał w radiowej Dwójce reżyser.

Potem zrobiła się z tego antykomunistka, a na końcu osoba nieświadoma spraw politycznych, która w tę maszynerię została wplątana.

- "Przesłuchanie" to historia kobiety głęboko przekonanej o swojej racji, posiadającej moralność, która nie pozwala jej zdradzić przyjaciół, podpisać fałszywego oświadczenia. Ona sama, jako mało znacząca piosenkarka, uważa, że jej życie nie jest wiele warte, ale to nie ma znaczenia. Nie walczy o fakty i prawdę, które także przestały mieć znaczenie, ale o samą siebie. Wie, że nie może dać się złamać komunistycznej bezpiece. To historia walki o duszę - mówił Ryszard Bugajski.

Posłuchaj
14:07 ryszard bugajski_Przesłuchanie.mp3 Ryszard Bugajski opowiada o filmie "Przesłuchanie" w audycji "Zapiski ze współczesności" autorstwa Bogumiły Prządki (PR2,31.05 - 4.06.2004)

Scenariusz napisał w dwa miesiące. I choć jego bohaterka była osobą fikcyjną, to okazało się po rozmowie z dwiema kobietami, które siedziały w stalinowskim więzieniu, że jej los nie odbiegał od faktów. Po rozmowie z tymi kobietami reżyser wzbogacił scenariusz o ich wspomnienia, powstał m.in. dialog Krystyny Jandy z grającą komunistkę Agnieszką Holland.

Youtube/Zwiastun

Film, który zmienił życie Ryszarda Bugajskiego

Andrzej Wajda zachwycił się scenariuszem "Przesłuchania", ale później w trakcie realizacji był bardzo krytyczny i groził nawet, że odbierze reżyserowi ten film i sam go dokończy. Również Krystyna Janda nie była zadowolona, głównie ze sposobu jej oświetlenia. Film jednak ukończono, ale koniec pracy zbiegł się z wprowadzeniem stanu wojennego, przez co produkcja trafiła na półkę.


Posłuchaj
14:28 ryszard bugajski___962_04_ii_tr_4-5_918debd1[00].mp3 Ryszard Bugajski opowiada o stosunku Andrzeja Wajdy do filmu "Przesłuchanie" oraz próbach ukrycia taśm przed władzami w audycji "Zapiski ze współczesności" autorstwa Bogumiły Prządki (PR2,31.05 - 4.06.2004)

Premiera "Przesłuchania" odbyła dopiero 13 grudnia 1989 roku, film trafił na festiwal w Cannes, a Krystyna Janda otrzymała Złotą palmę.


Posłuchaj
14:20 ryszard bugajski_Przesłuchanie2.mp3 Ryszard Bugajski opowiada o konsekwencjach nakręcenia "Przesłuchania" w audycji "Zapiski ze współczesności" autorstwa Bogumiły Prządki (PR2,31.05 - 4.06.2004)

 

W dorobku reżyserskim Ryszarda Bugajskiego są również takie filmy, jak "Generał Nil" (2009), "Układ zamknięty" (2013) i "Zaćma" (2016). W swojej twórczości interesował się jednostką w zderzeniu z polityką i historią, opowiadał o historii Polski, pełnej trudnych i tragicznych wydarzeń.

Reżyser zmarł 7 czerwca 2019 roku.

ag

Czytaj także

Julia Brystiger - sadystyczna bohaterka u Ryszarda Bugajskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 22:14
- Bohaterka mojego filmu do dziś budzi lęk połączony z obrzydzeniem, nienawiścią. Wszyscy, mówiąc o niej, podkreślają wyrafinowane tortury i sadystyczne przesłuchania - tłumaczy reżyser, Ryszard Bugajski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Wajda. Reżyser zakochany w aktorach

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 19:00
– Nawet jeżeli wtedy tylko grał, uwierzyłam, że on naprawdę nas kocha – mówiła aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska o pewnym wydarzeniu z udziałem Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka w imię uczciwości. Wspomnienie Ryszarda Bugajskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:12
Wybitny reżyser, autor takich filmów jak "Przesłuchanie", uważane za "najbardziej antykomunistyczny film w dziejach polskiego kina", a także m.in. "Generał Nil", "Układ zamknięty" i "Zaćma", zmarł 7 czerwca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszard Bugajski: "Przesłuchanie" to historia walki o duszę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 13:00
- O zrobieniu takiego filmu marzyłem od wielu lat i kiedy powstała Solidarność poczułem, że nadszedł czas, by wziąć się do roboty. Postanowiłem opowiedzieć historię zwykłego człowieka żyjącego na marginesie wydarzeń politycznych, który dostaje się w tryby komunistycznej bezpieki - opowiadał w Dwójce wybitny reżyser filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódzka "Filmówka". Znana na całym świecie wytwórnia talentów

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 05:45
8 marca 1948 roku utworzono Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi, często nazywaną również "Filmówką". Ta prestiżowa placówka, jedna z najstarszych uczelni filmowych w Europie, wykształciła wielu wybitnych artystów, którzy położyli podwaliny pod polską powojenną kinematografię. Do grona jej absolwentów należą m.in. Roman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Juliusz Machulski. 
rozwiń zwiń