Historia

40. rocznica wyroku śmierci na płk Ryszarda Kuklińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 05:40
23 maja 1984 roku Sąd Wojskowy w Warszawie skazał zaocznie płk. Ryszarda Kuklińskiego, pracującego do chwili ucieczki z Polski w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, na karę śmierci.
Płk Ryszard Kukliński
Płk Ryszard KuklińskiFoto: PAP/CAF

Płk Kukliński w latach 1971-81 przekazał Amerykanom dziesiątki tysięcy tajnych planów Układu Warszawskiego. Pełnił wtedy funkcję zastępcy szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego.

- Jego zdolności, jak można przypuszczać, zaprowadziłyby go co najmniej do szlifów generalskich, a może na najwyższe stanowiska w polskiej armii – mówił w Polskim Radiu prof. Paweł Machcewicz, historyk Polskiej Akademii Nauk. - Kukliński był doceniany przez swoich zwierzchników, dzięki czemu brał m.in. udział w przygotowywaniu planów manewrów strategicznych zarówno armii polskiej, jak i państw Układu Warszawskiego

W przededniu stanu wojennego, wobec groźby dekonspiracji, Amerykanie ewakuowali go z Polski razem z żoną i dwoma synami. Wraz z rodziną zamieszkał w USA pod zmienionym nazwiskiem. 23 maja 1984 roku Sąd Wojskowy w Warszawie skazał zaocznie płk. Ryszarda Kuklińskiego, pracującego do chwili ucieczki z Polski w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, na karę śmierci. Wymierzono ją za dezercję i zdradę państwa - Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Kuklińskiego skazano też na konfiskatę mienia i zdegradowano. Obaj synowie Kuklińskiego w latach 90. zginęli w tajemniczych okolicznościach.

Wyrok wobec pułkownika został uchylony w 1995 roku. Rehabilitacja Kuklińskiego była jednym z nieoficjalnych warunków przyjęcia Polski do NATO.

Zobacz serwis specjalny Kukliński.polskieradio.pl

W 1990 roku kara śmierci została, na podstawie ustawy o amnestii, zmieniona na 25 lat pozbawienia wolności. W 1995 roku sąd wojskowy uchylił wyrok wydany na Kuklińskiego i przekazał sprawę prokuratorowi wojskowemu do uzupełnienia postępowania przygotowawczego.

22 września 1997 roku prokurator Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie umorzył śledztwo w sprawie Kuklińskiego. W uzasadnieniu czytamy, że podejmując współpracę z amerykańskim wywiadem, Kukliński działał na rzecz Polski oraz w stanie "wyższej konieczności". 

PAP/im

Czytaj także

Płk Ryszard Kukliński. Amerykanie organizują ucieczkę przed dekonspiracją

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 05:55
Z 7 na 8 listopada 1981 roku pułkownik Ryszard Kukliński, został, wraz z żoną i dwoma synami, potajemnie wywieziony z Polski. Przyczyną ewakuacji była obawa Kuklińskiego przed dekonspiracją, choć gen. Czesław Kiszczak utrzymywał, że kontrwywiad go nie podejrzewał. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożegnanie Davida Fordena. To jemu płk Kukliński przekazywał wieści z "imperium zła"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 16:00
20 września 2021 roku na Narodowym Cmentarzu USA w Arlington odbyły się oficjalne uroczystości pogrzebowe oficera CIA Davida Fordena. Zmarł w 2019 roku w Waszyngtonie. Gdy umierał, przy jego łóżku stało zdjęcie Ryszarda Kuklińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kolejna odsłona starcia między kłamstwem i prawdą". Politolog o Ryszardzie Kuklińskim

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 11:09
- W Polsce są przynajmniej dwie tradycje myślenia o przeszłości, korzeniach. Mamy dwa pnie, jeden jest niepodległościowy, patriotyczny i uznający Kuklińskiego jako bohatera. Drugi pień i drugi korzeń nie ma nic wspólnego ani z patriotyzmem, ani z myśleniem o niepodległości. W związku z czym jest to kolejna odsłona starcia między kłamstwem i prawdą - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog UŁ prof. Jacek Reginia-Zacharski. Gośćmi "Debaty PR24" byli również socjolog KUL prof. Arkadiusz Jabłoński oraz politolog USz prof. Maciej Drzonek. 
rozwiń zwiń