Historia

"Orzeł. Ostatni patrol" - premiera filmu 14 października. Zobacz relację z planu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 16:00
Film Jacka Bławuta przedstawiający owianą tajemnicą historię ostatniej misji ORP "Orzeł" na ekranach polskich kin zagości 14 października. Na potrzeby obrazu zbudowano specjalną, hydrauliczną replikę wnętrza okrętu. Zobacz materiał zza kulis produkcji. 
W filmie Orzeł. Ostatni patrol zobaczymy m.in. Tomasza Ziętka, Rafała Zawieruchę, Antoniego Pawlickiego i Adama Woronowicza.
W filmie "Orzeł. Ostatni patrol" zobaczymy m.in. Tomasza Ziętka, Rafała Zawieruchę, Antoniego Pawlickiego i Adama Woronowicza.Foto: mat. promocyjne/Kino Świat

Fabuła filmu rozgrywa się w 1940 roku. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, pod powierzchnią morza sunie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP "Orzeł". Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne sukcesy, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca "Rio De Janeiro".

Teraz staje przed tajemniczą i niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się z nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie.

W tej sytuacji jedna błędna decyzja czy też wzajemna rywalizacja oficerów mogą sprawić, że wszystkie tajemnice "Orła" zostaną na zawsze pogrzebane w morskich głębinach. To co wydarzy się w nadchodzących dniach napisze dramatyczną historię jednostki i rzuci nowe światło na zagadkową, ostatnią misję najsłynniejszego z polskich okrętów.

Doborowa obsada

Reżyserem filmu jest Jacek Bławut, zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za "Wirtualną wojnę" oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za "Jeszcze nie wieczór". Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do głośnego filmu Agnieszki Holland "W ciemności". 

W rolę kapitana okrętu, Jana Grudzińskiego, wcieli się Tomasz Ziętek. Antoni Pawlicki zagra nawigatora Mariana Mokrskiego. Mateusz Kościukiewicz będzie odtwórcą roli pierwszego oficera "Orła" - Andrzeja Piaseckiego. 

Film zdobył cztery statuetki Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: dla najlepszego reżysera (Jacek Bławut), najlepszej charakteryzacji (Dariusz Krysiak), najlepszego dźwięku (Michał Fojcik, Radosław Ochnio) i najlepszego montażu (Bartłomiej Piasek, Piotr Wójcik). 

Niezwykła produkcja

Na potrzeby filmu została zbudowana modułowa scenografia, która dzięki badaniom nad dostępnymi źródłami i relacjom marynarzy pływających na bliźniaczym okręcie ORP "Sęp", wiernie oddaje wygląd wnętrza okrętu. 

Historia ORP "Orzeł" [INFOGRAFIKA]"

Dzięki zastosowaniu specjalnie w tym celu zaprojektowanej i skonstruowanej platformy hydraulicznej, filmowcy odwzorują zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych.  Jest to pierwsza tego typu filmowa platforma hydrauliczna zbudowana w Polsce. 

Zobacz relację z planu filmu "Orzeł. Ostatni patrol": 

Epopeja "Orła"

Historia ORP "Orzeł" rozpoczęła się w 1936 roku. Okręt został zamówiony w Zjednoczeniu Stoczni Holenderskich przez kadm. Jerzego Świrskiego. Był to element rozbudowy polskiej floty, która według koncepcji Świrskiego miała być niewielka, za to nowoczesna. 

2 lutego 1939 roku na okręcie została podniesiona polska bandera. Kapitanem okrętu został kmdr ppor. Jerzy Kłoczkowski. Już wkrótce okręt miał przejść swój chrzest bojowy. Miało to miejsce już pierwszego dnia wojny. Rano 1 września 1939 roku wypłynął na Bałtyk, by zabezpieczać polskie wybrzeże przed ewentualnym desantem niemieckim. Była to część tzw. Operacji "Worek". 

15 września zawinął do Tallina, by wysadzić chorego kapitana komandora Henryka Kłoczkowskiego. W wyniku nacisków niemieckich jednostka została internowana, zabrano z niej dziennik pokładowy, mapy i część uzbrojenia. Pełniący obowiązki kapitana Jan Grudziński podjął decyzję o ucieczce z Tallina. 

Załodze udało się na początku października przedostać do Wielkiej Brytanii. Przez blisko rok okręt patrolował Morze Północne i Cieśniny Duńskie. W czasie jednej z misji udało mu się wykryć i zatopić udający jednostkę handlową statek transportowy "Rio de Janeiro", który wiózł niemiecki desant do Norwegii. 

To również z Wielkiej Brytanii okręt wyruszył w ostatni rejs. 11 czerwca 1940 roku został uznany za zaginiony. Jego los do dzisiaj pozostaje zagadką. W celu odkrycia "Orła" wyruszyło już kilka ekspedycji. Do tej pory nie udało się odnaleźć wraku okrętu. 

mat. prasowe/bm

Czytaj także

"Orzeł. Ostatni patrol". Zawierucha, Ziętek, Pawlicki i Kościukiewicz w filmie o legendarnym okręcie. Relacja z planu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 18:19
Ruszyły zdjęcia do produkcji "Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta. Obraz skupi się na ostatnim patrolu okrętu, z którego "Orzeł" nigdy nie wrócił. W rolach głównych wystąpią m.in. Tomasz Schuchardt, Adam Woronowicz, Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Mateusz Kościukiewicz, Filip Pławiak i Rafał Zawierucha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

80 lat temu niemiecka żywa torpeda uszkodziła ORP "Dragon" – jedyny wówczas polski krążownik

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 05:55
To był największy okręt, jaki Polska Marynarka Wojenna utraciła w całej swojej historii. W wyniku ataku niemieckiej żywej torpedy zginęło trzydziestu siedmiu marynarzy, a "Dragon" nie nadawał się do dalszej służby, ani do naprawy. Spoczął u wybrzeży Normandii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rusza ósma ekspedycja w poszukiwaniu okrętu ORP "Orzeł"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 13:00
- W najbliższych dniach ruszy kolejna – ósma już - ekspedycja, podczas której grupa Polaków zamierza przez dwa tygodnie badać dno Morza Północnego w poszukiwaniu wraku słynnego okrętu podwodnego ORP "Orzeł", którego zaginięcie do dziś pozostaje jedną z największych nierozwikłanych zagadek udziału Polaków w II wojnie światowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekspedycja w poszukiwaniu ORP "Orzeł". Rozmawiamy z organizatorami

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 12:00
- W najbliższych dniach ruszy kolejna – ósma już - ekspedycja, podczas której grupa Polaków zamierza przez dwa tygodnie badać dno Morza Północnego w poszukiwaniu wraku słynnego okrętu podwodnego ORP "Orzeł", którego zaginięcie do dziś pozostaje jedną z największych nierozwikłanych zagadek udziału Polaków w II wojnie światowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

ORP "Orzeł" wciąż poszukiwany. Ruszyła dziewiąta ekspedycja badawcza

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 05:57
Nie ustają poszukiwania chluby marynarki wojennej II Rzeczpospolitej. Ekspedycja badawcza w poszukiwaniu wraku wyruszyła po raz kolejny. Jej organizatorzy zapowiadają, że nie spoczną, dopóki nie odnajdą wraku okrętu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy o II wojnie światowej. Jak przedstawiani są polscy żołnierze?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 03:30
Czy chodzi o dylematy obrońców Westerplatte, tragedię marynarzy z "Orła", czy niezwykłą mieszankę brawury i poświęcenia żołnierzy polskich lotników - dzieje polskich żołnierzy biorących udział w II wojnie światowej to gotowe kanwy scenariuszy filmowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kos". Jacek Braciak jako Tadeusz Kościuszko w historycznej superprodukcji

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 05:50
Na tle przygotowań do wybuchu insurekcji kościuszkowskiej rozgrywa się historia młodego chłopa, szlacheckiego bękarta, który walczy o schedę po ojcu. Niespodziewanego kompana znajdzie on w osobie czarnoskórego przyjaciela przyszłego naczelnika powstania - tak prezentuje się fabuła przygotowywanej właśnie historycznej produkcji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Orzeł. Ostatni patrol". Kto jest kim w filmie o najsłynniejszym polskim okręcie podwodnym

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 06:00
Najsłynniejsza jednostka w historii polskiej Marynarki Wojennej wyrusza na ostatnią misję. Jej los do dziś pozostaje nieznany. Film Jacka Bławuta przedstawia hipotetyczny przebieg wydarzeń z przełomu maja i czerwca 1940 roku z perspektywy członków załogi. Kim byli bohaterowie z "Orła"?
rozwiń zwiń