Historia

Co kryją piwnice Wawelu? Po 500 latach wejdą tu pierwsi zwiedzający

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 05:40
- Będzie to opowieść przekształceniach i rekonstrukcjach, ale tak naprawdę o budowaniu najważniejszego miejsca w historii Polski - mówił PAP dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej, zapowiadając nową turystyczną trasę.
Podziemia Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie
Podziemia Zamku Królewskiego na Wawelu w KrakowieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Pięć wieków od wybudowania wawelskich piwnic wejdą do nich - z końcem tego roku - pierwsi zwiedzający. Chodzi o odrestaurowane i zagospodarowane na potrzeby wystawy oraz otwartego magazynu podziemia wschodniego skrzydła zamku. 20 lutego 2023 roku przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa Borysław Czarakcziew wręczył Andrzejowi Betlejowi promesę finansowania tego projektu.

Piwnice z XVI wieku

- Wawel jest naszym dziedzictwem narodowym, miejscem, gdzie bije serce historii. Wydaje nam się, że to nasza powinność, byśmy o takie miejsca szczególnie dbali - powiedział dziennikarzom na Wawelu Borysław Czarakcziew. Jak dodał, wartość zadania to 12 mln 746 tys., z czego 4 mln 94 tys. zostaną sfinansowane przez SKOZK. Resztę środków uzupełniają dotacje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Budowę wawelskich piwnic zakończono w 1524 roku. Przestrzeń ta stała się później jednym z magazynów, w którym od lat 80. XX wieku gromadzono kamienne detale architektoniczne, trwały tam też prace konserwatorskie i archeologiczne. - Zmieniające się uwarunkowania, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie techniczne, pozwalają nam otwierać nowe przestrzenie, nieznane szerszej publiczności. Nowe technologie umożliwiają nam w sposób atrakcyjny pokazać to, co decyduje o autentyzmie tego wyjątkowego miejsca - podkreślał w rozmowie z PAP prof. Andrzej Betlej.


Podziemia Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski Podziemia Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kolekcja gromadzona latami

Nowa podziemna ekspozycja będzie prezentować elementy związane z historią zamku, jego archeologią i kulturą. - Oprócz kamiennych detali przedstawionych na specjalnych regałach będzie można zobaczyć detale, które są wbudowane w ściany - tłumaczyła Anna Pieczyńska, koordynatorka projektu "Wawel podziemny".

- Są to elementy detali architektonicznych, które pochodzą z zamku, a które były zdemontowane, gdzieś wbudowane, wykorzystane. To wszystko było przez lata kolekcjonowane i opisywane po to, by dzisiaj mogła powstać ta ekspozycja – dodała Anna Pieczyńska.


Podziemia Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski Podziemia Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Bitwa konserwatorów i autentyczne cegiełki

Zwiedzanie rozpoczynać się będzie w sali "Jak restaurować Wawel", poświęconej akcji z początku XX w. przywracania Dziedzińcowi Arkadowemu dawnej świetności. W tej części wystawy przedstawiona będzie, w formie dialogu, "bitwa" konserwatorska, podczas której wykluwały się teoretyczne założenia dotyczące choćby kwestii zastępowania podczas odnawiania zamku oryginałów kopiami.

Na końcu tej podziemnej trasy znajdować się natomiast będzie "Sala cegiełek wawelskich" z kolekcją autentycznych elementów budowlanych (te znajdujące się w murze cegiełkowym to ich kopie). Ta część wystawy zostanie wzbogacona opowieściami o wawelskich darczyńcach.

***

Czytaj także:

***

- Lapidarium to najlepszy świadek przemian historii Zamku Królewskiego na Wawelu. Tutaj turyści będą mogli również zobaczyć tak atrakcyjne przestrzenie, jak oryginalna średniowieczna studnia – dodał prof. Andrzej Betlej. Jak podkreślił, "to początek wielkiego projektu udostępniania kolejnych rezerwatów archeologicznych".

jp/PAP

Czytaj także

Kaplica Zygmuntowska. "Kamień milowy architektury polskiego renesansu"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 05:50
Arcydzieło sztuki renesansowej stanowiło wzór dla mauzoleów budowanych w Polsce jeszcze przez blisko 150 lat. Kaplica stanowi też wyryty w kamieniu dokument nie tylko prądów kulturowych panujących w epoce, ale też zawirowań politycznych w Polsce doby panowania Zygmunta Starego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wawel – kawał historii Polski na krakowskim wzgórzu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 12:28
Smocza Jama, dzwon Zygmunt i wielki zamek górujący nad Krakowem – Wawel to jeden z najbardziej znanych zabytków w naszym kraju, pamiętający czasy wielu polskich królów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królewskie potrawy prosto z Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 12:00
Karp w sosie piwno-piernikowym, zupa migdałowa, raki w śmietanie, nalewka z kwiatów dzikiego bzu. Krewcy włoscy architekci wcinający łazanki, królowa Jadwiga z obwarzankiem, Bona Sforza z garnkiem zupy cebulowej i Zygmunt Stary z koszykiem pomarańczy. Pięćdziesiąt przepisów na dania kuchni polskiej oraz związane z nimi historie zawiera "Uczta na Wawelu, książka nie tylko kulinarna". Jej autor, Bartek Kieżun, był gościem "Drogi przez mąkę".
rozwiń zwiń