Historia

Odkrycia w Janowie Podlaskim – naczynia, garnki i kafle sprzed wieków

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 05:45
Na wiele obiektów archeologicznych, w tym pozostałości po warsztatach rzemieślniczych związanych z wytwórczością garncarską, natrafiono w trakcie badań archeologicznych w Janowie Podlaskim. W okresie od XV do XVII w. Janów był największym ośrodkiem miejskim na Podlasiu.  
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Relację z badań na terenie zespołu poseminaryjnego w Janowie Podlaskim, którymi kieruje archeolog Mieczysław Bienia, opublikował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Sztuka dawnych garncarzy

Wykopaliska są prowadzone w sąsiedztwie kościoła pw. świętej Trójcy w Janowie Podlaskim. W trakcie badań natrafiono na liczne obiekty archeologiczne, w tym pozostałości po warsztatach rzemieślniczych związanych z wytwórczością garncarską.

"Odkryto piece do wypału ceramiki i związane z nimi jamy odpadowe zawierające różnego rodzaju naczynia gliniane i kafle piecowe (w całości i we fragmentach) o chronologii XVI-XIX w. Łącznie pozyskano ponad 70 000 ruchomych zabytków masowych oraz ponad sto pięćdziesiąt zabytków wydzielonych, w tym całe garnki, pokrywki do garnków, kafle oraz zabytki metalowe: gwoździe, monety. Na szczególną uwagę zasługuje gliniana tzw. manierka pielgrzymia czy kafle herbowe, w tym zachowany w całości kafel piecowy z wizerunkiem herbu Prawdzic", poinformował lubelski konserwator.

"Garnuszki, kubeczki, misy"

Badania archeologiczne w Janowie Podlaskim prowadzone były również w 2022 roku. Wówczas także natrafiono na materiał ceramiczny. Liczbę zabytków masowych prowadzący badania archeolog ocenił wtedy na ponad 40 tysięcy.

"Zabytki są rewelacyjne. Mamy niewątpliwie materiał ceramiczny, który musi pochodzić z tutejszych warsztatów garncarskich. Tych garnuszków, kubeczków, mis, garnków będziemy mieli kilkadziesiąt. Mamy przepiękne kafle, bogato zdobione", relacjonował wówczas Mieczysław Bienia.

"Największe odkrycie to pozłacana srebrna patera z drugiej połowy XVI w., z wizerunkiem Maksymiliana II. To był ten pan, który starał się o to, żeby zostać królem Polski wtedy, kiedy królem został Stefan Batory. On się wycofał z rywalizacji, ale próbował sobie pewne stronnictwo pozyskać. Być może ten przedmiot był jednym z tych tzw. prezentów, może dla popierających go biskupów, bo wiemy że Janów był wtedy miastem biskupim. Mamy też fragmenty złotych kielichów, ewidentnie mszalnych", mówił archeolog.

***

Czytaj także:

***

Obecne prace archeologiczne w Janowie Podlaskim związane są z powstaniem nowego budynku parafialnego. Ubiegłoroczne prowadzone były w związku z budową hali sportowej przy Zespole Szkół im. A. Naruszewicza (szkoła ta mieści się w budynku dawnego seminarium duchownego, którego historia sięga 2. poł. XVII w.).

Nauka w Polsce/jp


Czytaj także

Meksyk: odkryto bogaty grób z czasów Majów. Może mieć ponad 1000 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 05:40
Meksykańscy archeolodzy odkryli ludzkie ciało w grobie z czasów cywilizacji Majów. Odkrycia dokonano na terenie miasta Palenque, które stanowiło jedno z największych ośrodków miejskich starożytnej cywilizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania: odkryto pozostałości najstarszego forum rzymskiego na Półwyspie Iberyjskim

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 05:45
W Aragonii hiszpańscy archeolodzy odkryli ślady forum z czasów republiki rzymskiej. Jest to najstarszy tego typu zabytek na Półwyspie Iberyjskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze takie znalezisko w Polsce. Grób scytyjskiego wojownika odkryty pod Jarosławiem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 05:55
To pierwszy taki obiekt na ziemiach polskich. Grób wojownika z tzw. scytyjskiego kręgu kulturowego sprzed 2,5 tys. lat odkryto w Sobiecinie pod Jarosławiem (woj. podkarpackie). - Jest to unikatowe znalezisko nie tylko na ziemiach polskich, ale i terenach ościennych – podkreślił w rozmowie z PAP archeolog dr Marcin Burghardt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pompeje. Hasła wyborcze odkryte wewnątrz domu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 05:45
W czasie prac archeologicznych na terenie starożytnego miasta Pompeje we Włoszech badacze odkryli wyryte slogany wyborcze. Naukowcy zwracają uwagę na wyjątkową lokalizację napisów, która może świadczyć o praktykowaniu kupowania głosów wyborczych.
rozwiń zwiń