Polskie Radio
Section05
kampania wyborcza

Hojne datki na kampanie wyborcze Platformy Obywatelskiej. Wpłacano nawet powyżej 50 tys. zł

Roman Giertych, Zbigniew Niemczycki, Roman Kosecki – m.in. te nazwiska znalazły się na liście osób fizycznych, które dokonały wpłat na Fundusz Wyborczy Platformy Obywatelskiej w 2019 roku – ustalił portal i.pl. Wśród darczyńców są politycy i ich rodziny, a także osoby ze świata mediów i biznesu. Pieniędzy nie wpłacali m.in. Donald Tusk, Grzegorz Schetyna, czy Rafał Trzaskowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kampania wyborcza Platforma Obywatelska polityka Tomasz Grodzki Donald Tusk Grzegorz Schetyna

PiS wybrało szefa kampanii. Znamy nazwisko

Europoseł Tomasz Poręba jednogłośną decyzją Komitetu Politycznego PiS został wskazany do poprowadzenia najbliższych kampanii wyborczych - przekazał portal tvp.info. Polityk był szefem sztabu przy ostatnich dwóch kampaniach: samorządowej w 2018 r. i rok później do PE. - To będą najważniejsze pod każdym względem wybory po 1989 r. - powiedział w rozmowie z tvp.info Poręba.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość kampania wyborcza

Joanna Gocłowska-Bolek o wyborach w Brazylii: Bolsonaro nie przyznał się do porażki

- Bolsonaro długo milczał po przegranych wyborach. Myślę, że trudno było mu się pogodzić i jakoś przeżyć te chwile. Dopiero dwie doby po ogłoszeniu wyników odezwał się i miał krótkie przemówienie - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Gocłowska-Bolek, latynoamerykanistka (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Brazylia Ameryka Południowa wybory prezydenckie kampania wyborcza ŚWIAT korupcja Polskie Radio 24

SONDAŻ Czym mają zajmować się politycy? Polacy wskazują na gospodarkę i sytuację rodzin

Prawie połowa (47,4 proc.) respondentów chce, by głównym tematem wyborczych zmagań była sytuacja gospodarcza i walka z inflacją - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM. Na drugim miejscu znalazł się temat poprawy sytuacji finansowej polskich rodzin (22,5 proc.), podium zamyka kwestia bezpieczeństwa energetycznego (12 proc.).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sondaże sondaż wybory w Polsce kampania wyborcza gospodarka polska

Prezes PiS wznowi objazd po kraju. Znamy termin

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w czerwcu wyruszył w objazd po kraju, a niedawno go zawiesił, wróci do odwiedzania kolejnych miejscowości na przełomie sierpnia i września - wynika z informacji przekazanej przez wicemarszałka Sejmu, szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego. Polityk podkreślił, że od początku było ustalone, że sierpień miał być miesiącem wolnym od takiej aktywności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS Jarosław Kaczyński Ryszard Terlecki kampania wyborcza wybory

"Należy zacząć się martwić". Rzecznik PiS reaguje na propozycję Tuska dot. pracy przez 4 dni w tygodniu

- Jeżeli Donald Tusk mówi o pracy przez 4 dni w tygodniu, to należy zacząć się martwić, że Platforma po wygranych wyborach przywróci obowiązkowe pracujące soboty - powiedział rzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do wypowiedzi szefa PO o propozycji skrócenia czasu pracy.
Zobacz więcej na temat:  kampania wyborcza wybory parlamentarne POLSKA PiS PO Radosław Fogiel polityka Donald Tusk praca

Przygotowania do kampanii wyborczej. Płociński: Polacy oczekują dużej aktywności polityków

- Gdy rozmawiam z przedstawicielami różnych partii, to słyszę, że oni mają już każdy weekend zaplanowany i wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Ale także wyborcy - jak pokazują sondaże - oczekują tej dużej aktywności polityków - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Michał Płociński ("Rzeczpospolita").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka kampania wyborcza

Prof. Bartłomiej Biskup: inflacja jest dobrym tematem na kampanię wyborczą

- Inflacja oznacza podwyżki cen, więc jest to temat związany z każdym człowiekiem, który wydaje pieniądze, kupuje. Wpisuje się on zatem również w sposób głosownia Polaków, którzy w dużej części głosują portfelem, czyli swoimi zyskami ekonomicznymi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Bartłomiej Biskup (politolog, Uniwersytet Warszawski). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA inflacja Polskie Radio 24 Eliza Olczyk Bartłomiej Biskup polityka kampania wyborcza

"Nastąpiło de facto odwrócenie ról". Publicysta o rozpoczęciu kampanii wyborczej

- Zazwyczaj to Platforma Obywatelska była reaktywna i wchodziła w polemikę z tezami proponowanymi przez Prawo i Sprawiedliwość, w miniony weekend nastąpiło de facto odwrócenie ról. Emocje są olbrzymie po obu stronach i to już jest pełna kampania wyborcza - powiedział w Polskim Radiu 24 Hubert Biskupski z Super Expressu. Gościem "Debaty dnia" była również Anna Sarzyńska z Telewizji Polskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Platforma Obywatelska Donald Tusk wybory parlamentarne opozycja społeczeństwo kampania wyborcza

Krzysztof Paszyk o dymisji Jarosława Kaczyńskiego

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia, Krzysztof Paszyk, poseł PSL-Koalicji Polskiej odniósł się do sprawy odejścia Jarosława Kaczyńskiego z rządu. - To jasny sygnał, że z pewnością rozpoczyna się kampania wyborcza w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości - zaznaczył. Dodał, że jeśli opozycja myśli o wygranej w najbliższych wyborach parlamentarnych, to musi pokazywać konkretne rozwiązania i pomysły na rządzenie Polską.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński rząd wybory parlamentarne kampania wyborcza