Historia

Kosmiczna katastrofa doprowadziła do zmian klimatu i pojawienia się rolnictwa - twierdzą naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 05:50
Rolnictwo pojawiło się po raz pierwszy, gdy społeczności zbieracko-łowieckie w Lewancie stanęły przed widmem głodu. Ten spowodowany był ochłodzeniem klimatu, który z kolei był wynikiem potężnej eksplozji szczątków komety w wyższych warstwach atmosfery - przekonuje zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. 
Uderzenie asteroidy w Ziemię
Uderzenie asteroidy w Ziemię Foto: IgorZh/Shutterstock

Rolnictwo pojawiło się w okresie neolitu w kilku miejscach na ziemi. Ale najprawdopodobniej przekształcenie społeczności zbieracko-łowieckich w rolnicze wystąpiło po raz pierwszy na obszarze wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego przekonuje, że miało to miejsce około 12 800 lat temu, kiedy atmosferyczny wybuch szczątków komety lub meteorytu doprowadził do poważnych i długotrwałych zmian klimatycznych. 

Naukowcy twierdzą tak na podstawie danych pozyskanych w latach 70. XX wieku na stanowisku archeologicznym Abu Hureja w Syrii. Dziś jego obszar zalany jest wodą sztucznego zbiornika Al-Asad, powstałego po wybudowaniu tamy At-Tabaka. Zachowała się jednak dokumentacja dotycząca warstw gleby i śladów neolitycznego osadnictwa. 

W warstwach osadowych odpowiadających okresowi około 11 000 lat p.n.e. badacze odkryli ślady rozległych i wielkich pożarów, na co wskazywały olbrzymie ilości sadzy. W tej samej warstwie wykryto wysokie stężenie platyny i nanodiamentów. Odnaleziono też maleńkie kuleczki metalu, które powstają wyłącznie pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury, której nie był w stanie osiągnąć człowiek dysponując ówczesną technologią. Wszystkie te dowody wskazują, zdaniem autorów, na to, że 12 800 lat temu doszło tutaj do kataklizmu podobnego do katastrofy tunguskiej w 1908 roku. Wówczas to nad syberyjską tajgą prawdopodobnie eksplodował meteor o średnicy 50 metrów, generując 1000 razy więcej energii niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę. W ciągu godziny eksplozja i pożary lasu pochłonęły obszar odpowiadający trzem powierzchniom Warszawy. 

Dwa lata temu ten sam zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego ogłosił, że podobny kataklizm mógł stać się przyczyną upadku miasta Tall el-Hammam w Dolinie Jordanu, które w epoce brązu było pięć razy większe od Jerycha i stanowiło jeden z najważniejszych ośrodków cywilizacji w Lewancie. Miasto upadło nagle około 1600 roku p.n.e. Zdaniem badaczy odpowiedzialny za to mógł być wybuch atmosferyczny niewielkiego ciała niebieskiego, a echem wydarzenia była biblijna historia zniszczenia Sodomy i Gomory. 

Globalny kataklizm 

Różnica polega na tym, że rozmiar katastrofy tunguskiej, a nawet hipotetycznej katastrofy, która zakończyła istnienie Tall el-Hammam, przy ich odpowiedniku sprzed 12 800 lat wyglądają jak odpalenie petardy przy igraniu z beczką prochu. Jak wskazują badacze, warstwy osadowe bliźniaczo podobne do tej zidentyfikowanej w Abu Hureja odnaleziono na obszarze Ameryki Północnej i Południowej, a także w Europie. Ich zdaniem są to ślady kosmicznego kataklizmu, który odpowiedzialny jest za ostatni okres ochłodzenia podczas ostatniego zlodowacenia nazywany młodszym dyasem. 

Zgodnie z tą hipotezą Ziemia miała nieszczęście znaleźć się na kursie kolizyjnym z małym ciałem niebieskim (meteorytem lub kometą), na tyle dużym jednak, by podczas wchodzenia w atmosferę eksplodować z olbrzymią mocą (dlatego nie został po tym wydarzeniu krater uderzeniowy). Wybuch doprowadził do rozpętania wielkich burz i pożarów w skali globalnej. Tym i popiół zasnuły niebo i poskutkowały obniżeniem temperatury. Długotrwała zima uderzeniowa wpłynęła na wegetację roślin. Zwolennicy tej hipotezy twierdzą, że zmniejszenie dostępności pożywienia spowodowało wymieranie wielkich roślinożernych ssaków, co z kolei spowodowało nagłe zniknięcie prehistorycznej społeczności w oby Amerykach, określanej kulturą Clovis. 

Czytaj także: 

Zmiany klimatu wymusiły zmianę stylu życia i diety 

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, o wiele lepiej od ludzi z kultury Clovis poradzili sobie w nowych warunkach ich kuzyni z wybrzeży Morza Śródziemnego. Ci zdołali dostosować się do nowych warunków, dając początek temu, co w dziejach ludzkości określa się mianem rewolucji neolitycznej. Przekształcili się z łowców i zbieraczy w rolników. 

- Na obszarze regionu nastąpiła zmiana z warunków bardzo wilgotnych, charakteryzujących się lasami dostarczającymi licznych źródeł pożywienia dla społeczności łowiecko-zbierackich, na o wiele suchsze, w których jedzenie nie było łatwo dostępne - wyjaśnił James Kennett, emerytowany profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego. 

Naukowcy odkryli, że przed uderzeniem komety/meteorytu dieta prehistorycznych mieszkańców tych terenów obejmowała dzikorosnące rośliny strączkowe i zboża oraz "niewielkie, ale wymowne, ilości dzikich owoców i jagód". W warstwach osadowych odpowiadających czasom po eksplozji ślady wskazują, że z diety prehistorycznych mieszkańców zniknęły jagody i owoce, a wzrósł udział zbóż i soczewicy. Tysiąc lat po eksplozji pszenica płaskurka, pszenica samopsza, jęczmień, żyto, groch, soczewica, wyka, ciecierzyca i len były już szeroko uprawiane na obszarze całego Żyznego Półksiężyca. W warstwach odpowiadających temu okresowi odnotowuje się też zwiększenie ilości śladów roślin odpornych na suszę. 

Czytaj także:

Badacze twierdzą, że zebrali dowody na spadek liczby ludności w dekadach następujących po uderzeniu komety. Wskazują również, że widoczna są też zmiany w budowaniu osad: pojawiły się w nich zagrody i pomieszczenia, w których trzymano zwierzęta gospodarskie. 

Neolityczny kryzys klimatyczny był dla naszych przodków katastrofą, ale pobudził ich również do dokonania jednego z największych skoków cywilizacyjnych w dziejach naszego gatunku. 

EurekAlert/ScienceOpen/bm

Czytaj także

Jak asyryjska zbroja znalazła się 2700 lat temu w Chinach?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 05:40
Badania pancerza łuskowego odnalezionego w  grobowcu jeźdźca w północno-zachodniej części Państwa Środka wykazały, że strój ten pochodzi z państwa nowoasyryjskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irak. Spadek poziomu wody odsłonił pozostałości starożytnego miasta imperium Mitanni

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 05:55
Liczące 3400 lat pozostałości aglomeracji odkryli nad brzegiem Tygrysu niemieccy i kurdyjscy archeolodzy. Ruiny wynurzyły się z wód zbiornika w Mosulu na początku tego roku, gdy poziom wody gwałtownie spadł z powodu ekstremalnej suszy w Iraku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syria. Zagadka anonimowego boga z Palmyry rozwiązana

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 05:50
Ponad 200 inskrypcji zawierających tajemnicze formuły skierowane do anonimowego boga odkryli naukowcy na przestrzeni dziesiątek lat w Palmyrze - starożytnej metropolii w obecnej Syrii. Polskiej badaczce udało się ustalić, do kogo były skierowane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Licząca 3000 lat cegła odkrywa tajemnie starożytnej flory dzięki badaniom DNA

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 05:40
 Z cegły, liczącej prawie trzy tysiące lat, udało się pobrać fragmenty DNA roślin – informują naukowcy na łamach "Nature Scientific Reports".
rozwiń zwiń