Historia

IPN odnalazł szczątki siedmiu ofiar zbrodni komunistycznych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 05:50
Szczątki siedmiu osób odnalazł zespół Instytutu Pamięci Narodowej na kwaterach Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, gdzie w latach 1945-56 chowano ofiary zbrodni komunistycznych – w tym m.in. żołnierzy Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na Cmentarzu Osobowickim
Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na Cmentarzu OsobowickimFoto: Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN

O ekshumacji szczątków siedmiu osób poinformował w poniedziałek w komunikacie IPN. Prace poszukiwawcze na Cmentarzu Osobowickim prowadzone są przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Poszukiwania i ekshumację prowadzone są tam od 2003 roku.

"W trakcie obecnego etapu poszukiwań przeprowadzonych na kwaterach 82 i 91a odnaleziono szczątki należące do siedmiu osób. Wkrótce podjęte zostaną badania genetyczne w celu określenia tożsamości ofiar" – podał w poniedziałek IPN.

- Zostały odnalezione szczątki kilku osób i z pewnością pozwolą one nam na to, żeby kontynuować działania poszukiwawcze w roku następnym. Mamy przygotowane kolejne miejsca na terenie Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu. Nasze działania będą tam kontynuowane od wiosny - wskazał kierujący badaniami prof. Krzysztof Szwagrzyk. 

Dodał, że odnalezione szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym. Ich wyniki poznamy najwcześniej w przyszłym roku.

- Z takim zamiarem zawsze rozpoczynamy nasze prace, żeby odnaleźć szczątki konkretnych osób i tak jest w tym przypadku. Ale to nie jest czas, kiedy podajemy imiona i nazwiska tych, po których szczątki powróciliśmy. Wyniki badań genetycznych potwierdzą, czy mamy do czynienia z konkretnymi osobami. Ale w tej chwili nie chcielibyśmy, aby informacje o konkretnych nazwiskach były podawane publicznie - powiedział PAP prof. Szwagrzyk.

Jedyny taki cmentarz w Polsce

Wrocławski Cmentarz Osobowicki jest prawdopodobnie jedynym w Polsce, gdzie zachowały się w prawie niezmienionym kształcie kwatery ofiar terroru komunistycznego.

W latach 1945-56 złożono tam ciała 354 osób, w tym 89 skazanych na karę śmierci i straconych. Miejsce to przez długi czas było trzymane w tajemnicy. Dopiero w 1990 r. odbył się tam symboliczny pogrzeb ofiar stalinizmu. Dla uczczenia zamordowanych powstał też pomnik Ofiar Terroru Stalinowskiego w formie ściany z ceglanego muru.

Na Cmentarzu pochowano m.in. członków WiN, oficerów Wojska Polskiego i żołnierzy Armii Andersa, uczestników powstań śląskich i powstania warszawskiego, żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz uczestników wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

Wieloletnie badania IPN

Od 2003 roku Instytut Pamięci Narodowej wykonał badania w kwaterach więziennych o numerach 82, 91a, 81 a i 120. Obecnie prace prowadzono w kwaterach 82 i 91a. "To nie koniec poszukiwań" - zapowiedział Szwagrzyk.

W październiku 2011 roku na nekropolii IPN rozpoczął prace ekshumacyjne w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956". Ekshumowano szczątki 300 ofiar represji komunistycznych, z czego zidentyfikowano 80-82 proc. osób pochowanych w bezimiennej mogile. Równolegle z prowadzonymi pracami ekshumacyjnymi odbywały się pochówki odnalezionych i zbadanych szczątków.

PAP/Piotr Doczekalski/Michał Torz/bm

Czytaj także

W poszukiwaniu ofiar komunistycznych represji ruszą prace na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 16:58
Na początku września rozpoczyna się 3 etap prac w Kwaterze "Ł" - informuje prezes Instytutu pamięci Narodowej, doktor Łukasz Kamiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN szuka Inki. Odnaleziono szczątki 13 osób

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 20:25
Naukowcy IPN zakończyli poszukiwanie ciał zamordowanych przez komunistów żołnierzy AKw Gdańsku. Szczątki odnalezione na cmentarzu garnizonowym zostały przewiezione do zakładu medycyny sądowej w Gdańsku w konwoju pod specjalną eskortą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejne odkrycie IPN w więzieniu przy Rakowieckiej. Odkopano ludzkie szczątki

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 15:05
Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli we wtorek ludzkie szczątki na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Ciało zostało pogrzebane bez trumny. Przy szczątkach znaleziono m.in. fragmenty materiału i drut wokół bioder - podali eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Szwagrzyk o działaniach Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN: znajdujemy ofiary obu totalitaryzmów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 07:17
Prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, podsumował działania Biura w mijającym roku. Jak wyjaśnił, eksperci prowadzili prace poszukiwawczo- ekshumacyjne w blisko 80 miejscach w Polsce i za granicą. W wyniku poszukiwań udało się odnaleźć i ekshumować szczątki blisko 2000 ofiar totalitaryzmów.
rozwiń zwiń