Polskie Radio
Section05
Ekshumacje na Powązkach

Powązki, "Toledo", cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej. Nowe miejsca poszukiwań IPN

Powązki Wojskowe, dawne więzienie "Toledo" na warszawskiej Pradze i cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej to miejsca, w których prace prowadzić będzie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Ze względu na pandemię koronawirusa rozpoczęcie prac przesunięto na początek lata.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN ekshumacja Krzysztof Szwagrzyk historia Polski komunizm PRL UB pamięć POLSKA

"Tłumaczenie Bronisława Komorowskiego było kpiną"

Poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski nie ma wątpliwości, kto jest odpowiedzialny za skandaliczne odkrycia dotyczące ekshumacji. - Premier Donald Tusk, który kierował wtedy całą polską administracją. To jego ministrowie i podlegli mu urzędnicy zadecydowali, że należy posłuchać strony rosyjskiej i nie dokonywać ekshumacji po przywiezieniu trumien do Polski - tłumaczy w rozmowie z PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS POLSKA katastrofa smoleńska

"Byliśmy okłamywani przez najwyższe władze państwa"

Najbardziej boli mnie to, że byliśmy okłamywani przez najwyższe władze państwa – premiera Donalda Tuska, ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz, byłego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta - mówi Piotr Walentynowicz, wnuk legendarnej działaczki Solidarności Anny Walentynowicz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku rząd Donald Tusk Ewa Kopacz POLSKA

IPN wznawia prace na "Łączce". Historycy znajdą Fieldorfa?

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął we wtorek ostatni etap poszukiwań szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, pogrzebanych na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Prace archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone są w miejscu, gdzie w latach 40 i 50. XX wieku Urząd Bezpieczeństwa potajemnie grzebał żołnierzy Armii Krajowej, potrwają do końca czerwca. Prace na Łączce pozwolą na wydobycie wszystkich znajdujących się tam szczątków ofiar UB. O poszukiwania szczątków ofiar UB mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Szeląg wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm Powązki Warszawa historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk Emil Fieldorf