Historia

Cenny artefakt z czasów Powstania Warszawskiego leżał na śmietniku. Na szczęście trafił do Muzeum Powstania

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 05:55
Walizka zawierająca w środku listy z lat 1943 i 1944, pamiątka z okresu powstania, trafiła do Muzeum Powstania Warszawskiego. - Wiąże się z nią niezwykła historia, która świadczy o wrażliwości i uważności na pamiątki związane z powstaniem – powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz.
Walizka i listy trafiły do MPW
Walizka i listy trafiły do MPWFoto: Muzeum Powstania Warszawskiego

Walizka należała najprawdopodobniej do Katarzyny z Pietrusińskich Bojarskiej. Zgodnie z opisem we wnętrzu walizki kobieta miała wynieść w niej swój dobytek 5 sierpnia 1944 roku w czasie Powstania Warszawskiego.

Walizka trafiła do MPW również z czterema umieszczonymi w środku listami z lat 1943 i 1944.

- Listy te pisała prawdopodobnie córka Katarzyny z Pietrusińskich Bojarskiej – Donata, która w tym czasie przebywała w Czerwinie. Opisuje w nich swoje życie codziennie, ale także troski i obawy – powiedziała PAP rzeczniczka MPW Anna Kotonowicz.

Bezcenna pamiątka na śmietniku 

Anna Kotonowicz zaznaczyła, że "historia ta jest niezwykła dzięki wrażliwości i uważności osoby, która idąc ul. Szymanowskiego, zauważyła w kontenerze przedmioty wyrzucone z jednego z czyszczonych mieszkań".

- Wśród nich była walizeczka w dość kiepskich stanie. Po jej otwarciu okazało się – dzięki napisowi na papierze, którym była ona wyściełana – że walizka została wyniesiona z Powstania Warszawskiego 5 sierpnia 1944 roku przez Katarzynę z Pietrusińskich Bojarską – mówiła.

Informacja o tej walizce, jak i o innych pamiątkach znalezionych w kontenerze, została opublikowana w mediach. Post spotkał się z dużym odzewem.

- Świadczy to o dużym zainteresowaniu i o wrażliwości społecznej na pamiątki związane z Powstanie Warszawskim. Cieszy nas też to, że ludzie mają świadomość, żeby takie pamiątki przekazać Muzeum Powstania Warszawskiego – dodała rzecznik MPW. 

Apel Muzeum Powstania Warszawskiego 

Kotonowicz zaapelowała również do osób, które czyszczą mieszkania, piwnice i strychy, i znajdują przedmioty związane z okresem okupacji i Powstania Warszawskiego, aby przyniosły je do MPW.

Muzeum Powstania Warszawskiego przyjmuje fotografie z okresu Powstania Warszawskiego, a także te ukazujące Warszawę przedwojenną, okupacyjną i powojenną (zdjęcia dokumentujące zniszczenia stolicy).

Ponadto do muzeum można przynieść okupacyjne i konspiracyjne dokumenty i inne pamiątki związane z Warszawą i jej mieszkańcami, a przede wszystkim z uczestnikami Powstania Warszawskiego. MPW przyjmuje również przedmioty przedwojenne lub powojenne, jeśli związane są pośrednio (lub w ciekawy sposób) z powyższym okresem oraz te współczesne, które nawiązują tematyką do okresu Powstania Warszawskiego, np. sztuka współczesna (obrazy, rzeźby i inne prace plastyczne). Do muzeum można także przynosić muzealia niemieckie, zdjęcia, dokumenty, a także wspomnienia, relacje czy pamiętniki z okresu powstania i okupacji w Warszawie.

Czytaj także:

Powstanie Warszawskie 

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło 12-13 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły 120-150 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

Po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi 2 października, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. 

PAP/Anna Kruszyńska/bm

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Pierwszego dnia biało-czerwona flaga zawisła na Prudentialu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 05:52
Obraz najwyższego budynku przedwojennej Warszawy trzykrotnie stawał się symbolem walczącej stolicy: pierwszego dnia zrywu, kiedy na jego szczycie zawisła polska flaga był symbolem tryumfu, 28 września, kiedy uderzył w niego pocisk uwieczniony na zdjęciu, stał się symbolem walki, po wojnie jego szkielet obrazował zniszczenia niegdyś pięknego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

5 lat temu zmarł Zbigniew Ścibor-Rylski, bohater Powstania Warszawskiego, założyciel i wieloletni prezes Związku Powstańców Warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 05:45
5 lat temu, 3 sierpnia 2018 roku, zmarł gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, pseudonim "Motyl", żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, jeden z założycieli muzeum upamiętniającego powstanie w 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyczny aparat przekazany Muzeum Powstania Warszawskiego. Właściciel fotografował nim przez całą wojnę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 18:37
Weteran Armii Krajowej Ryszard Witkowski pseudonim "Orliński" przekazał do Muzeum Powstania Warszawskiego aparat fotograficzny Leica, którym fotografował przez cały okres drugiej wojny światowej. Za jego pomocą uwiecznił między innymi niemieckie transporty kolejowe, konspiracyjne wydarzenia patriotyczne czy działania żołnierzy AK w Milanówku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane dotąd niemieckie zdjęcia z 1944 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 05:40
Kolekcja MPW wzbogaciła się o 59 nieznanych dotąd zdjęć z Powstania Warszawskiego, wykonanych przez niemieckiego fotografa pomiędzy 2 a 13 września 1944 roku. Ujęcia przedstawiają między innymi częściowo zburzony Zamek Królewski.
rozwiń zwiń