Historia

Medal "Pro Patria" dla dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 14:00
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył pięcioro dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia medalami Pro Patria. To odznaczenie przyznawane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych "za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej".
Odznaczeni medalem Pro Patria. W centrum szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk
Odznaczeni medalem "Pro Patria". W centrum szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk Foto: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych/Twitter

Pięcioro odznaczonych dziennikarzy to Witold Banach, Karol Darmoros, Małgorzata Jędrzejczyk, Małgorzata Wosiek i Tomasz Zielenkiewicz.

Odznaczenia, którymi wyróżniane są osoby i instytucje za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, wręczył Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Dziennikarze IAR znaleźli się w gronie 21 osób, które w tym roku otrzymały medale "Pro Patria". Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że największą grupę wśród uhonorowanych stanowią właśnie dziennikarze Polskiego Radia:

- Polskie Radio i Informacyjna Agencja Radiowa zajmują szczególne miejsce w relacjonowaniu wszystkich przedsięwzięć i uroczystości organizowanych dla upamiętnienia naszej przeszłości. Też ogromny szacunek i ukłon w stronę dziennikarzy, którzy archiwizują dla Polskiego Radia relacje, ale też przesłania bohaterów naszej wolności - wskazał Jan Józef Kasprzyk. 

Posłuchaj
00:19 Kasprzyk Pro Patria dla IAR.mp3 Jan Józef Kasprzyk o nagrodzeniu medalem "Pro Patria" dziennikarzy IAR (IAR, 29.11.2023)

 

Witold Banach powiedział, że od 20 lat spotyka tych, dla których wolność i niepodległość Polski była najważniejsza:

- Największą nagrodą dla mnie było możliwość spojrzenia im w oczy. Wysłuchanie ich opowieści, ich historii, ich walki o niepodległość. Ten dzisiejszy medal to ukoronowanie tych 20 lat, zamknięcie w takiej klamrze, ponieważ ich już dzisiaj nie ma, został ich tylko głos i wspomnienia, które towarzyszą mi, a ten medal te wspomnienia odświeża - powiedział dziennikarz. 

Posłuchaj
00:23 Banach Pro Patria.mp3 Witold Banach o znaczeniu medalu "Pro Patria" (IAR, 29.11.2023)

 

Karol Darmoros wskazał, że tematyka historyczna jest istotną częścią misji Polskiego Radia: 

- Czasami wydawałoby się, że nie zajmujemy się tematami z pierwszych stron gazet, ale przez to, że tematyka historyczna jest bardzo szeroko obecna w Polskim Radiu podkreśla, że to, co robimy, ma sens, że przytaczamy często mniej znane elementy naszej historii i dzięki temu też poszerzamy wiedzę naszych słuchaczy - wyjaśnił. 

Posłuchaj
00:23 Darmoros Pro Patria.mp3 Karol Darmoros komentuje otrzymanie medalu "Pro Patria" (IAR, 29.11.2023)

 

Małgorzata Jędrzejczyk powiedziała, że rozmowy z bohaterami walki o niepodległą Polskę były dla niej bardzo pouczające:

- Stawianie się trochę w ich rzędzie jest dla mnie wielkim zaskoczeniem i na pewno trudno się w jakichkolwiek sposób przyrównywać do tych wielkich osób, które naprawdę się zasłużyły Polsce, ale myślę, że są dla mnie takim przykładem wzorem tego, by być wiernym temu, co robię - powiedziała dziennikarka.

Posłuchaj
00:14 Jędrzejczyk Pro Patria.mp3 Małgorzata Jędrzejczyk o medalu "Pro Patria" (IAR, 29.11.2023)

 

Małgorzata Wosiek powiedziała, że medal "Pro Patria" to wyjątkowe wyróżnienie:

- Dzięki tej nagrodzie mam wrażenie, że to, co robimy historia naszego kraju, wszystko całe serce, które wkładamy w wypowiedzi i w pamięć o osobach, o których opowiadamy ma sens - wskazała. 

Posłuchaj
00:20 Wosiek Pro Patria .mp3 Małgorzata Wosiek o uhonorowaniu jej nagrodą "Pro Patria" (IAR, 29.11.2023)

 

Jak powiedział Tomasz Zielenkiewicz, liczne wywiady z żołnierzami-weteranami, były dla niego ważną lekcją:

- Każda taka reporterska praca na miejscu to jest jak przeczytanie książki. Mogę powiedzieć, ja pamiętam niemal każdy wywiad. Potem państwo słyszą bardzo skróconą wersję na antenie. No to jest nasza reporterska praca. Ja ją uwielbiam, lubię to robić. Tematyka historyczna jest bezcenna, wszystko potem co nagrywamy, trafia do Archiwum Polskiego Radia - powiedział Tomasz Zielenkiewicz. 


Posłuchaj
00:19 Zielenkiewicz Pro Patria.mp3 Tomasz Zielenkiewicz o pracy nad tematami historycznymi (IAR, 29.11.2023)

 

Medal "Pro Patria" został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal "Pro Memoria".

IAR/bm

Czytaj także

78. rocznica śmierci bł. ks. Józefa Stanka. Kasprzyk: był kapelanem powstańczej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 17:37
W Warszawie, w miejscu męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Józefa Stanka, czyli na rogu ulic Solec oraz Wilanowskiej, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk upamiętnił bł. ks. Józefa Stanka. Kapłan działał w konspiracji w Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej (AK) w zgrupowaniu "Kryska". W czasie Powstania Warszawskiego odprawiał msze polowe dla żołnierzy i cywilów, spowiadał, odwiedzał pacjentów w szpitalach, ratował rannych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Józef Kasprzyk z wizytą w Holandii. Odznaczy osoby dbające o pamięć o polskich bohaterach

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 05:45
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczy w sobotę osoby i organizacje zaangażowane w pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach w Królestwie Niderlandów. Jan Józef Kasprzyk rozpoczyna dwudniową wizytę w Oosterbeek, Driel i Bredzie - historycznych miejscach walk polskich żołnierzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariusze działający na rzecz środowiska Powstańców Warszawskich uhonorowani medlami "Pro Patria"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 17:39
Wolontariusze działający na rzecz środowiska Powstańców Warszawskich uhonorowani medalami "Pro Patria". Odznaczenia, 17 osobom i Fundacji "Pomoc dla weterana" wręczył szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, na wniosek Związku Powstańców Warszawskich.
rozwiń zwiń