Historia

Restauracja ruin zamku w Lanckoronie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 10:43
- Zakończył się pierwszy etap restauracji ruin zamku w Lanckoronie – powiedział PAP wójt tej gminy Tadeusz Łopata. Przeprowadzono m.in. prace konserwatorskie i restauratorskie przy basztach, roboty budowlane przy zachowanych murach i zrekonstruowano dawny most.
Ruiny zamku w Lanckoronie
Ruiny zamku w LanckoronieFoto: ArtMediaFactory/Shutterstock

Prace, które rozpoczęły się latem ubiegłego roku, objęły roboty konserwatorskie i restauratorskie przy basztach, roboty budowlane przy zachowanych murach wraz z częściowym ich uzupełnieniem, a także rekonstrukcję mostu według rysunków z końca XVIII wieku.

- Chcielibyśmy od marca umożliwić zwiedzanie ruin zamku dla grup, które zarezerwują wizytę – dodał samorządowiec.

Tadeusz Łopata powiedział PAP, że do resortu kultury samorząd złożył już wniosek o dofinansowanie dalszych prac.

- Nie ma jeszcze rozstrzygnięcia – dodał. Jak zaznaczył, obecnie najpilniejsze będą dokładne badania południowej strony otoczenia zamku.

"Można się spodziewać kolejnych odkryć"

Wójt w tej chwili nie jest w stanie powiedzieć, jak długo potrwają dalsze prace. Jest to zależne od zapewnienia ich finansowania.

Cały projekt pierwotnie opiewał na 16 mln zł. Lanckorona otrzymała już około 7 mln zł. Wiele wskazuje na to, że finalna kwota może być wyższa. Wójt wskazał bowiem, że, gdy prace prowadzone są w przestrzeni zabytku, to na wykonawcę mogą czekać – jak się wyraził - niespodzianki.

- Tak było przy północnej ścianie. Przy odkrywce pojawiły się mury wzniesione jeszcze przez Zebrzydowskich. To jest zabytek; gdzie się nie zacznie, tam można się spodziewać kolejnych odkryć – wyjaśnił. Podkreślił zarazem, że takie znaleziska mają wpływ na wzrost kosztów.

Przed startem prac ruiny były w złym stanie. Znaczną część zniszczyły korzenie drzew. Niekorzystne był porastanie mchem, trawą i drobnymi krzewami. Spomiędzy kamieni wykruszała się zaprawa.

Czytaj także:

Dzieje Lanckorony

Lanckorona była w przeszłości jednym z ważniejszych miast w Małopolsce. W 1361 roku król Kazimierz Wielki zezwolił na lokację miasta. Ostatecznie doszło do niej na prawie magdeburskim 31 marca 1366 roku.

Wzniesiony został tu wówczas zamek na planie prostokąta z cylindryczną wieżą. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1366 roku. Strzegł on granicy ze Śląskiem i drogi do Krakowa. Badania archeologiczne dowiodły jednak, że już we wczesnym średniowieczu istniał tam gródek drewniano-ziemny.

W 1410 roku za panowania Władysława Jagiełły miasto stało się siedzibą starostwa. Zamek należał m.in. do rodu Lanckorońskich, Zebrzydowskich i Czartoryskich i Wielopolskich.

Podczas konfederacji barskiej Lanckorona poniosła duże straty. W 1768 roku konfederaci opanowali zamek. W 1771 roku został on jednak oblężony. Konfederaci poddali się w czerwcu 1772 roku. Doprowadziło to do zniszczenia zamku i miasta, które już nigdy nie odzyskało dawnej świetności. Dziś, to obok wspaniałego rynki, ogromna atrakcja turystyczna.

W 1934 roku Lanckoronie odebrane zostały prawa miejskie.

PAP/Marek Szafrański/bm

Czytaj także

Małopolskie. Odkryto kopalnię krzemienia czekoladowego sprzed 10 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 05:50
Miejsce wydobycia minerału bardzo istotnego dla prehistorycznej zbiorowości odkryto na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie. Obok wieży w Stołpiu odkryto pozostałości większej budowli

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 05:40
Badania archeologów dowodzą, że strażnica była elementem zespołu budynków. Jego pierwotne przeznaczenie ginie w mrokach dziejów. Niewykluczone, że znajdowała się tu samotnia ruskiej księżnej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie: starożytne rzymskie monety odkryte w okolicach Hrubieszowa

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 09:30
O nowych znaleziskach zabytków archeologicznych ze Ślipcza w gminie Hrubieszów poinformował lubelski wojewódzki konserwator zabytków. To między innymi srebrna moneta - denar cesarza rzymskiego Hadriana wybity w roku 119, a także srebrny denar, wybity w latach 139-140 przez Antoniusa Piusa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa: świąteczne znalezisko na remontowanym placu Defilad

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 14:00
Robotnicy pracujący na remontowanym placu Defilad znaleźli świąteczną niespodziankę. W jednej z piwnic przedwojennej kamienicy znaleźli najprawdopodobniej starą bombką bożonarodzeniową.
rozwiń zwiń