Historia

Spłonął król, niech żyje król! Makabryczne odkrycie w piramidzie Majów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 05:50
W piramidzie Majów w Gwatemali odkryto spopielone ludzkie szczątki i ozdoby. Zdaniem naukowców mogły należeć do przedstawicieli obalonej dynastii, a spalenie ciał dawnych królów miało być oznaką wprowadzenia nowego porządku politycznego. 
Majowie
MajowieFoto: Shutterstock/Richie Chan

Oznaki królewskiej rodziny

Występowało duże stężenie sadzy, węgla i popiołów zmieszanych ze spalonymi kościami oraz fragmentami jadeitu i muszli morskich, które zostały tak mocno spalone, że popękały i eksplodowały - stwierdziła prof. Christina Halperin, główna autorka badania. 

W szczątkach odnaleziono pozostałości wykonanej z jadeitu i obsydianu maski, podobnej do tych używanych przez członków rodziny królewskiej w cywilizacji Majów.

- Tylko członkowie rodziny królewskiej nosiliby coś takiego. Wiedzieliśmy, że to musi być grobowiec królewski - oceniła archeolog. 

Naukowcy datowali metodą radiowęglową kości i węgiel drzewny znalezione na miejscu. Odkryli, że daty się nie pokrywają. Chociaż węgiel drzewny pochodził z okresu między 773 a 881 rokiem, kości datowano na kilkadziesiąt lat wcześniej. 

Zdaniem naukowców może być to dowód na to, że grobowiec władców został ponownie otwarty specjalnie w celu spalenia szczątków królewskich, które następnie złożone ponownie podczas nowego etapu budowy piramidy świątynnej. 

- Kości były bardzo fragmentaryczne, ale udało nam się ustalić, że szczątki należały do ​​co najmniej czterech osób - podała Christina Halperin. - Trudno je zidentyfikować, ale wiemy na pewno, że jedna z nich była mężczyzną. 

Czytaj także:

Świadectwo zmiany na szczeblach władzy

Zdaniem badaczy, co najmniej dwie spośród nich należały do rodziny królewskiej. 

Archeolodzy ustalili, że spalenie szczątków zbiegło się ze zmianą reżimu, w ramach której członkowie społeczności "odrzucili późnoklasyczną (600–810 rok) dynastię Majów i zapoczątkowali nową erę porządku politycznego” wraz z wprowadzeniem nowego władcy znanego jako Papmalil, "który mógł być obcokrajowcem" – czytamy w oświadczeniu.

- W tekstach pisanych istnieją dowody na kryzys polityczny, który miał miejsce w tym okresie – stwierdziła Halperin. - Spalenie szczątków władców poprzedniej dynastii mogło być jednym z elementów wprowadzania nowego ładu politycznego. 

Zespół stwierdził, że rytualne ponowne wejście do grobowców było powszechną praktyką Majów, których hieroglify ujawniały przez lata podobne akty profanacji.

LiveScience/Antiquity/bm

Czytaj także

Polscy naukowcy uratowali bezcenne malowidła Majów

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 05:40
Tancerze w bogatych strojach i muzycy grający na bębnach, fletach i na gitarach – to wszystko znajduje się na malowidłach sprzed kilkuset lat w domach w miejscowości Chajul w Gwatemali. Prace konserwacyjne nad tymi wyjątkowymi znaleziskami przeprowadzili polscy specjaliści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksyk: odkryto bogaty grób z czasów Majów. Może mieć ponad 1000 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 05:40
Meksykańscy archeolodzy odkryli ludzkie ciało w grobie z czasów cywilizacji Majów. Odkrycia dokonano na terenie miasta Palenque, które stanowiło jedno z największych ośrodków miejskich starożytnej cywilizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwatemala: odkryto grobowiec przywódcy Majów. Znaleziono maskę pogrzebową sprzed 1,7 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 07:30
Naukowcy odkryli w Gwatemali grobowiec przywódcy Majów. W jego wnętrzu badacze natrafili m.in. na kamienną maskę, którą podczas pogrzebu przykryto twarz zmarłego.
rozwiń zwiń