Historia

W Meksyku odkryto tablicę Majów służącą podczas gry w piłkę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 05:40
Na półwyspie Jukatan, na południowym wschodzie Meksyku, archeolodzy odkryli kamienną tablicę, używaną przez Majów w czasach prekolumbjskich przy rozgrywkach piłkarskich.
Tablica odkryta w Chichn Itz
Tablica odkryta w Chichén ItzáFoto: LORENZO HERNANDEZ / Reuters / Forum

Odkrycia dokonano na terenie wykopalisk w ruinach prekolumbijskiego miasta Majów Chichén Itzá  – poinformował Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) Meksyku. Od 1988 roku miejsce to jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Scena z piłkarskich zawodów

Znaleziskiem jest okrągła kamienna tablica, która – jak szacują naukowcy kierowani przez Francisco Pereza z INAH – może mieć co najmniej 1200 lat.

Obiekt waży około 40 kg i ma 32 cm średnicy – odkryto go półtora metra pod ziemią. Archeolodzy przypuszczają, że tablica znalazła się tam po przewróceniu się jednej z budowli w Chichén Itzá.

Według badaczy tablica ta przedstawia scenę z zawodów w piłkę, w których rywalizują dwaj gracze. Wokół ich wizerunku umieszczone zostały znaki pisma Majów, które dotychczas nie zostały jeszcze odczytane przez archeologów.

Tablica z wynikami?

Francisco Perez powołał się na wyniki wstępnych analiz tablicy, według których przedstawieni na niej zawodnicy reprezentują wyższe sfery w hierarchii społecznej Majów. Ma o tym świadczyć m.in. okrycie głowy jednego z graczy, na którym znajduje się wąż.

Archeolodzy przypuszczają, że tablica mogła służyć do oznaczania wyników rywalizacji w tradycyjną grę przy użyciu gumowej piłki, w którą grali Majowie.

***

Czytaj także:

***

Wysoko rozwinięta cywilizacja Majów (indiańskich mówiących językami z rodziny maja) stworzona została na terenie dzisiejszej Gwatemali, Hondurasu i południowego Meksyku. Jej początki, w zależności od przyjętej chronologii, datuje się na XII w. p.n.e. Ok. 850 roku Majowie zaczęli opuszczać swoje miasta. Era Majów zakończyła się w XVI wieku wraz z hiszpańską podbojem.

PAP/jp

Czytaj także

Aztekowie - cywilizacja zniszczona z dnia na dzień

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 06:00
Aztekowie terroryzowali okoliczne ludy. Po stopniach ich świątyń spływała krew setek ludzi przeznaczonych na ofiary dla bogów. Cywilizacja, która sprawowała władzę nad połaciami terenów Ameryki Południowej upadła za sprawą zaledwie pięciuset konkwistadorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cenotes - święte studnie Majów. Jakie mają znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 21:17
Cenotes - to naturalne zbiorniki wodne w kształcie owalnego szybu, powstałe w skale wapiennej i zasilane wodami gruntowymi. Są charakterystyczne dla Półwyspu Jukatan. Właśnie tam, w czasach cywilizacji Majów, pełniły one rytualną rolę jako miejsca składania ofiar ku czci boga deszczu - Chaca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślad bursztynowego szlaku? Szwedzcy naukowcy znaleźli monety z czasów rzymskich

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 05:50
Archeolodzy z Uniwersytetu Södertörn odnaleźli dwie srebrne rzymskie monety z II wieku n.e. na niezamieszkanej wyspie Gotska Sandön nieopodal Gotlandii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

81 lat temu zatonął z ponad 1000 jeńców na pokładzie. Odnaleziono "Montevideo Maru"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 05:50
Na Morzu Południowochińskim, niedaleko Filipin, odnaleziono wrak japońskiego statku handlowego "Montevideo Maru", na pokładzie którego zginęło w 1942 roku ponad 1000 jeńców wojennych i internowanych cywilów, w tym 864 Australijczyków - powiadomił w sobotę wicepremier i minister obrony Australii Richard Marles.
rozwiń zwiń