Historia

Meksyk: odkryto bogaty grób z czasów Majów. Może mieć ponad 1000 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 05:40
Meksykańscy archeolodzy odkryli ludzkie ciało w grobie z czasów cywilizacji Majów. Odkrycia dokonano na terenie miasta Palenque, które stanowiło jedno z największych ośrodków miejskich starożytnej cywilizacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Odkrycia grobu dokonano w czasie prac archeologicznych związanych z budową kolejowej trasy turystycznej w południowej części Meksyku. Celem projektu, znanego pod nazwą Maya Train, jest m.in. ułatwienie turystom dotarcia do starożytnych miejsc związanych z cywilizacją Majów.

Nawet 1000-letni grób

Archeolodzy natrafili na bogaty pochówek podczas prac przy budowie hotelu niedaleko głównych ruin ośrodka miejskiego Majów w Palenque w stanie Chiapas. Miasto, przez starożytnych Majów nazywane Lakamha, było jednym z największych i najświetniejszych miast majańskiej cywilizacji.

Szczątki szkieletu odnaleziono w kamiennej skrzyni ok. 2 km od centrum miasta, w którym zlokalizowane są świątynie i rozbudowany zespół pałacowy. Zdaniem naukowców szczątki należą do przedstawiciela elity społeczeństwa starożytnej Palenque. W grobie odkryto również naczynia ceramiczne, nauszniki i koraliki z zielonego kamienia.

Narodowy Instytut Starożytności (INAH) poinformował, że pochówek może liczyć ponad 1000 lat. Naukowcy przekazali, że zmarłego pochowano twarzą do góry, z głową skierowaną na północ. Więcej informacji o zmarłym przyniosą dalsze badania.

***

Majowie zamieszkiwali na terenach dzisiejszego Hondurasu, Gwatemali i południowego Meksyku. Pierwsze majańskie miasta-państwa powstały ok. I wieku n.e., a szczytowy okres rozkwitu kultury Majów datuje się między IV a VIII stuleciem, w epoce tzw. Starego Państwa. Okres ten to również czas świetności miasta Palenque.

Majowie stworzyli bardzo rozwiniętą cywilizację, korzystali z kalendarza o wiele dokładniejszego od ówczesnego kalendarza rzymskiego, wydali na świat wybitnych astronomów i matematyków, wznosili potężne kompleksy świątynne i pałacowe. Ze względu na swój wpływ na rozwój tej części kontynentu nazywani byli Grekami Nowego Świata. 

Początek schyłku cywilizacji Majów datuje się na IX wiek. Ostateczny jej upadek przypieczętowali konkwistadorzy, którzy w 1697 roku podbili ostatnie miasto-państwo Majów – wyspę Tayasal na jeziorze Petén Itzá w Gwatemali.

PAP/th

Czytaj także

Aztekowie - cywilizacja zniszczona z dnia na dzień

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 06:00
Aztekowie terroryzowali okoliczne ludy. Po stopniach ich świątyń spływała krew setek ludzi przeznaczonych na ofiary dla bogów. Cywilizacja, która sprawowała władzę nad połaciami terenów Ameryki Południowej upadła za sprawą zaledwie pięciuset konkwistadorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Upadkowi cywilizacji Majów winna jest susza?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 19:45
Ok. 850 roku Majowie zaczęli opuszczać swoje miasta. W ciągu blisko 200 lat zniknęła jedna z najlepiej rozwiniętych cywilizacji świata.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cenotes - święte studnie Majów. Jakie mają znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 21:17
Cenotes - to naturalne zbiorniki wodne w kształcie owalnego szybu, powstałe w skale wapiennej i zasilane wodami gruntowymi. Są charakterystyczne dla Półwyspu Jukatan. Właśnie tam, w czasach cywilizacji Majów, pełniły one rytualną rolę jako miejsca składania ofiar ku czci boga deszczu - Chaca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francisco Pizarro i podbój państwa Inków

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 05:40
Francisco Pizarro dzięki sprytowi, chorobom i indiańskim wojnom domowym doprowadził do upadku imperium Inków. W czasie prowadzonych działań kolonizatorskich, 6 stycznia 1535 roku, w święto Trzech Króli, słynny konkwistador założył miasto Lima. Dzisiejsza stolica Peru stała się grobem dla Pizarra, który zginął w niej podczas bratobójczych walk o władzę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy naukowcy uratowali bezcenne malowidła Majów

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 05:40
Tancerze w bogatych strojach i muzycy grający na bębnach, fletach i na gitarach – to wszystko znajduje się na malowidłach sprzed kilkuset lat w domach w miejscowości Chajul w Gwatemali. Prace konserwacyjne nad tymi wyjątkowymi znaleziskami przeprowadzili polscy specjaliści.
rozwiń zwiń