Historia

W Poznaniu stanie pomnik pamięci Wielkopolan przymusowo przesiedlonych w czasie II wojny

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 05:40
Nowy poznański pomnik zostanie postawiony na terenie Parku im. Karola Marcinkowskiego, u zbiegu ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. Towarowej. Teren przeznaczony na monument badają obecnie archeolodzy.
Wysiedlenie Polaków z Wielkopolski w 1939 roku
Wysiedlenie Polaków z Wielkopolski w 1939 rokuFoto: Bundesarchiv, R 49 Bild-0131 / Wilhelm Holtfreter / CC-BY-SA 3.0

"Próba pokazania dwóch zjawisk"

Pomnik pamięci Wielkopolan przymusowo przesiedlonych przez Niemców w czasie II wojny powstanie na podstawie zwycięskiego projektu konkursowego pracowni Karola Badyny. W pracy doceniono zorganizowanie przestrzeni i uwzględnienie oczekiwań artykułowanych przez świadków wypędzeń. Monument będzie przedstawiać sylwetki ludzi w różnym wieku, stłoczonych na małym obszarze.

– Jak wyjaśniał opis pracy konkursowej, pomnik wypędzonych Wielkopolan to próba pokazania dwóch zjawisk: stanu psychicznego osób, które w jednej chwili muszą opuścić swój dom, a także koszmaru i przerażającego faktu wypędzenia i umieszczania ludzi w zatłoczonych wagonach towarowych – podała Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Fortyfikacje i cmentarz

Jak tłumaczył Tomasz Płóciniczak, wiceprezes Spółki, "obecnie jesteśmy na etapie prac archeologicznych poprzedzających roboty budowlane. Konieczność przeprowadzenia badań wynika z przeszłości tego miejsca, które podlega ochronie konserwatorskiej. Przed laty były tu fortyfikacje i cmentarz"

Tomasz Płóciniczak zaznaczył, że równolegle trwają prace nad samym pomnikiem; wybrana pracownia przygotowuje płaskorzeźbę, która finalnie zostanie zamontowana na cokole planowanym w miejscu sprawdzanym przez archeologów.

Realizacja prac planowana jest na ten rok.

***

Czytaj także:

***

Niemieckie umocnienia i zniszczone groby

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie poinformowała również, że zgodnie z przewidywaniami archeolodzy podczas prac odsłonili szczelinę przeciwlotniczą: zagłębioną budowlę, której rolą było chronienie niemieckiej ludności cywilnej przed atakami z powietrza.

– Szczelina w parku Marcinkowskiego powstała najprawdopodobniej w 1944 roku. Wykonana została na rozkaz niemiecki, najpewniej przez polskich więźniów. Cała konstrukcja jest żelbetowa, co nieco wyróżnia ją na tle starszych szczelin w Poznaniu. Większość wykonywana była z cegły, a strop robiony był z żelbetu – podała spółka. – Konstrukcję w parku Marcinkowskiego zdążono jeszcze pokryć warstwą zabezpieczającą przed wilgocią. Szczelina zachowała się w dobrym stanie, wypełniona była ziemią, która została wybrana podczas prac archeologicznych. Po sporządzeniu dokumentacji fotograficznej i opisowej szczelina zostanie ponownie zasypana.

Wskazano również, że niemieckie umocnienia wybudowano na terenie cmentarza świętomarcińskiego, który to na początku XIX wieku został przeniesiony z lokalizacji przy kościele św. Marcina w rejon dzisiejszej ul. Towarowej.

– W momencie budowy umocnień zniszczono groby. Dziś archeolodzy w ziemi, którą zasypano szczelinę, znajdują drobne elementy świadczące o przeszłości tego miejsca: metalowe uchwyty trumien czy skrawki ubrań. Znaleźli także monetę boratynkę z XVII wieku, a także niemieckie fenigi. Archeolodzy zbadają jeszcze jeden fragment placu budowy, w miejscu którego powstanie ścieżka prowadząca do pomnika – poinformowała Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Nauka w Polsce/Anna Jowsa/jp


Czytaj także

Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 05:40
Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna odnalazła w Górach Świętokrzyskich skarb monet z XVII i XVIII wieku, który najprawdopodobniej należał do eremity Antoniego Jaczewicza. Według legend osiemnastowieczny kaznodzieja zdobył fortunę, przekonując miejscową ludność o swoich nadprzyrodzonych zdolnościach uzdrawiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robili remont w kuchni, odkryli skarb z XVII wieku. Teraz sprzedali go za krocie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 05:40
Podczas remontu kuchni rodzina w Anglii nieoczekiwanie odkryła skarb złożony z monet, które prawdopodobnie zostały ukryte podczas rewolucji angielskiej i wojny zwolenników króla ze stronnikami parlamentu. Znalezisko obejmuje ponad 1000 złotych i srebrnych monet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włoskie dzieci poznają historię misia Wojtka i żołnierzy 2 Korpusu Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 05:40
Dzięki opowieściom i publikacjom o misiu Wojtku, który towarzyszył żołnierzom 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa tysiące włoskich uczniów zapoznaje się z dziejami polskiej armii. Dzięki popularyzacji tej historii i pomnikom niedźwiedzia dzieci coraz więcej wiedzą o udziale polskich żołnierzy w wyzwalaniu Włoch.
rozwiń zwiń