Historia

Włoskie dzieci poznają historię misia Wojtka i żołnierzy 2 Korpusu Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 05:40
Dzięki opowieściom i publikacjom o misiu Wojtku, który towarzyszył żołnierzom 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa tysiące włoskich uczniów zapoznaje się z dziejami polskiej armii. Dzięki popularyzacji tej historii i pomnikom niedźwiedzia dzieci coraz więcej wiedzą o udziale polskich żołnierzy w wyzwalaniu Włoch.
Pomnik misia Wojtka w Edynburgu.
Pomnik misia Wojtka w Edynburgu.Foto: Shutterstock/Fotokon

Na lekcjach we włoskich szkołach, od północy po południe kraju, uczniowie dowiadują się, że Wojtek był jedynym niedźwiedziem na świecie, którego uznano za bohatera wojennego; miał stopień kaprala i został adoptowany przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim, a także że był z armią na Monte Cassino.

Podczas gdy przez długie lata trudno było się we Włoszech przebić z wiadomościami o udziale polskich żołnierzy w wyzwalaniu miast na czele z Bolonią i Ankoną, tak by wspominano także o nich - nie tylko o włoskiej partyzantce - niezwykłą funkcję edukacyjną zaczęło pełnić propagowanie historii brunatnego niedźwiedzia. Pierwszymi ich odbiorcami są dzieci. Obecne pokolenie uczniów wie dzięki temu niekiedy więcej o polskiej armii i jej niezwykłym towarzyszu broni niż ich rodzice. Najmłodsi bardzo chętnie słuchają tej niezwykłej opowieści.

Brunatny niedźwiedź syryjski stał się łącznikiem między pokoleniami Włochów.

Pamięć o Wojtku

We Włoszech znajdują się trzy pomniki misia Wojtka. Pierwszy został odsłonięty w kwietniu 2015 roku w Imoli, w regionie Emilia-Romania, na skwerze noszącym imię generała Andersa. Stoi obok pomnika dowódcy oraz tablicy poświęconej żołnierzom 2 Korpusu. Autorem małej rzeźby Wojtka jest artysta z Bolonii Luigi Enzo Mattei.

W maju 2019 roku, tuż przed obchodami 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino, na skwerze w mieście Cassino, odsłonięty został pomnik niedźwiadka z marmuru. Na tabliczce widnieje napis po włosku, polsku i angielsku: "Pamięci misia Wojtka, przyjaciela żołnierzy, służącego wiernie w latach 1942-1947 w Korpusie generała Władysława Andersa. Ocalić od zapomnienia".

W 2022 roku pomnik Wojtka ustawiono w Venafro w prowincji Isernia w regionie Molise na południu Włoch. To na tym terenie stacjonowała 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, która przygarnęła niedźwiedzia. Działa tam Stowarzyszenie Przyjaciół Misia Wojtka.

Armia Andersa - zobacz serwis specjalny

"Dzieci są zafascynowane tą historią"

Z Venafro pochodzi dziennikarz i działacz Lello Castaldi, który ma wielkie zasługi w krzewieniu pamięci o 2 Korpusie. Jest też autorem książki "Wojtek", bogato ilustrowanej archiwalnymi zdjęciami.

Z inicjatywy Castaldiego w kwietniu tego roku odbyła się w kilku szkołach podstawowych na południu Włoch czwarta edycja konkursu rysunkowego "Wojtek - maskotka, którą bym chciał". Konkurs zakończyła wizyta uczniów piątych klas na Monte Cassino, gdzie na polskim cmentarzu złożyli wieńce i kwiaty.

- Niesłychany i wzruszający jest entuzjazm tych dzieci, są zafascynowane tą historią - powiedział Lello Castaldi w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Wojtek - ambasador 2 Korpusu

Z kolei nauczycielki Wioletta Sosnowska i Angela Riccomi stworzyły powieść graficzną dla dzieci pt. "Jak niedźwiedź Wojtek został polskim żołnierzem". Komiks ten powstał w ramach projektu realizowanego przez Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu. Rysunki do komiksu są dziełem Anny Kret, uczennicy tej szkoły, a włoską wersją językową zajęła się partnerska szkoła z Włoch - technikum z Imoli, które należy do działającego w tym mieście stowarzyszenia Dziedzictwo i Pamięć.

Angela Riccomi powiedziała PAP, że miś Wojtek stał się "ambasadorem" 2 Korpusu, dzięki któremu młodzi Włosi poznają historię polskich żołnierzy, walczących na Półwyspie Apenińskim.

- Zaczynamy od lekkiej, bardzo ciekawej opowieści o niedźwiedziu, by potem przejść do historii walk o wyzwolenie Włoch oraz całego 2 Korpusu, także tej powojennej. Również losy Wojtka po wojnie nam w tym pomagają. On trafił do ZOO w Edynburgu. My opowiadamy o tym, że wielu polskich żołnierzy pozostało w Wielkiej Brytanii - powiedziała włoska nauczycielka.

Rozmówczyni PAP przyznała, że o historii 2 Korpusu Polskiego nie dowiedziała się w szkole.

- Mówiło się ogólnie o sojusznikach, którzy walczyli we Włoszech. Dalej historii armii Andersa nie ma we włoskich podręcznikach i w programie nauczania, ale są indywidualne inicjatywy nauczycieli i działaczy społecznych, którzy ją przybliżają - mówiła Angela Riccomi.

***

W kwietniu 1942 roku polscy żołnierze w Iranie za parę puszek konserw odkupili małego niedźwiadka brunatnego od przygodnie napotkanego arabskiego chłopca. Miś został oficjalnie wciągnięty na stan ewidencyjny 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, z którą to jednostką przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a po demobilizacji do Wielkiej Brytanii. Zmarł w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu w 1963 roku.

PAP/Sylwia Wysocka/th

Czytaj także

"Komuniści odebrali mu obywatelstwo, ale dla Polaków pozostał bohaterem". 54. rocznica śmierci gen. Władysław Andersa

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 05:55
Gen. Władysław Anders zapisał się w historii jako dowódca 2. Korpusu Polskiego i współautor sukcesu aliantów we Włoszech w 1944 roku. Po śmierci spoczął - tak jak prosił - obok swoich żołnierzy na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fredziu czy pamiętasz?", czyli jak powstały "Czerwone maki na Monte Cassino"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 05:55
- Tyle lat minęło, a ta piosenka i te wspomnienia zawsze mnie za gardło łapią - wspominał autor słów, Feliks Konarski po 47 latach od napisania "Czerwonych maków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane prace Wyspiańskiego na wystawie Muzeum Narodowego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 05:40
Pochodzące z prywatnej kolekcji obrazy i rysunki Stanisława Wyspiańskiego z okresu jego studiów w Paryżu prezentuje na nowej odsłonie wystawy stałej poświęconej artyście Muzeum Narodowe w Krakowie. Wiele dzieł pokazywanych jest po raz pierwszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Wilnie ruszyła czterodniowa kwesta "Pomnikom Rossy"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 05:40
Przy głównej bramie najstarszej wileńskiej nekropolii Rossa 1 maja br. ruszyła czterodniowa kwesta na rzecz odbudowy zabytkowych pomników. Kwestują przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, harcerze oraz uczniowie szkół polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 05:40
Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna odnalazła w Górach Świętokrzyskich skarb monet z XVII i XVIII wieku, który najprawdopodobniej należał do eremity Antoniego Jaczewicza. Według legend osiemnastowieczny kaznodzieja zdobył fortunę, przekonując miejscową ludność o swoich nadprzyrodzonych zdolnościach uzdrawiania.
rozwiń zwiń