Historia

Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 05:40
Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna odnalazła w Górach Świętokrzyskich skarb monet z XVII i XVIII wieku, który najprawdopodobniej należał do eremity Antoniego Jaczewicza. Według legend osiemnastowieczny kaznodzieja zdobył fortunę, przekonując miejscową ludność o swoich nadprzyrodzonych zdolnościach uzdrawiania.
Widok z Łysicy (612m n.p.m.), najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich
Widok z Łysicy (612m n.p.m.), najwyższego szczytu Gór ŚwiętokrzyskichFoto: PAP/Michał Walczak

Eksploracje prowadzono w Paśmie Jeleniowskim, gdzie na początku XVIII wieku Antoni Jaczewicz, ogłaszający się mianem uzdrowiciela, założył swoją pustelnię. Znalezione monety były ukryte w kilku lokalizacjach pod ziemią.

Sebastian Grabowiec, prezes Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej, powiedział, że w ramach prowadzonych badań poszukiwaczom udało się namierzyć zbiór srebrnych i złotych monet z pierwszej połowy XVII w. i początku XVIII w., w tym orty, szóstaki, patagony, krajcary, kopiejki. Natomiast jednym z najciekawszych znalezisk był złoty dukat hamburski z 1648 roku, z wizerunkiem Madonny z dzieciątkiem, przebity przy krawędzi monety, co sugeruje, że mógł on pełnić funkcję medalika.

Pustelnik Antoni Jaczewicz miał przybyć w rejon Góry Świętokrzyskie około 1708 roku. W tym czasie Rzeczpospolitą nawiedziła kolejna fala epidemii dżumy, która wraz z początkiem wielkiej wojny północnej z łatwością rozprzestrzeniała się po kraju. Ludzie ściągali do jego pustelni, zwabieni obietnicą uzdrowienia.

- Monety, które wydobyliśmy, mogą stanowić część tego legendarnego skarbu zgromadzonego przez Jaczewicza - zaznaczył.

Według podań pustelnia, ze względu na zgromadzony majątek, zmieniła się w leśną zbójnicką kryjówkę ze strażnikami, którzy mieli dokonywać rabunku na pątnikach i w okolicznych majątkach.

Ostatecznie miejscowa szlachta schwytała Jaczewicza i oddała krakowskiemu sądowi biskupiemu. Ten jednak zbiegł z więzienia, wrócił do dawnego eremu i kontynuował swoje działania. Ponownie schwytany, osądzony przez sąd biskupa krakowskiego, został skazany w 1712 roku na dożywocie i osadzony w Częstochowie.

Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna będzie kontynuować poszukiwania w terenie. Dotychczasowe znaleziska zostały przekazane do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tym roku planowana jest ich konserwacja oraz szczegółowa analiza numizmatyczna i historyczna.

PAP/im

Czytaj także

Jaskinia Raj. Dom neandertalczyków i człowieka współczesnego?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 21:25
Po blisko 60 latach od jej odkrycia archeolodzy wrócili do Jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich. Odnaleźli żuchwę konia i kości lwa jaskiniowego, mamuta, niedźwiedzia i nosorożca. Czy między 60 a 30 tysiącami lat temu przebywali tam neandertalczycy i człowiek współczesny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztylet miedziany sprzed ponad 4000 lat odkryty w leśnej ściółce pod Jarosławiem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 05:30
– To najstarszy sztylet wykonany z metalu odkryty w województwie podkarpackim. W trzecim tysiącleciu przed naszą erą przedmioty wykonane z miedzi były niezwykle rzadkie na tych terenach – powiedziała dr Elżbieta Sieradzka-Burghardt, archeolog z Muzeum w Jarosławiu, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłośnicy historii z Węgorzewa odkryli na Mazurach ozdoby z okresu wpływów rzymskich

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 05:30
Cztery fibule, pierścionek i fragmenty ozdób z początków naszej ery odkryli na terenach mazurskiego nadleśnictwa Borki członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Ziemi Węgorzewskiej Wendrusz. Znaleziska datowane wstępnie na okres wpływów rzymskich przekazano służbom ochrony zabytków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachodniopomorskie: szukano odkładnicy do pługa, odkryto bezcenną monetę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 05:40
W okolicy Duniewa w powiecie kamieńskim odkryto renesansowy talar książąt saksońskich. Informację o znalezisku podało Stowarzyszenie im. św. Korduli. Okazało się, że na monetę natrafiono podczas przeszukiwania pola jednego z rolników, który zgubił część od pługa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnicza pieczęć znaleziona w lasach Podkarpacia

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 05:50
- Podczas wiosennej akcji poszukiwań na terenach pól bitewnych z I wojny światowej członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Galicja odkryli m.in. tajemniczą pieczęć – poinformował w czwartek rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
rozwiń zwiń