Historia

Mossad. Izraelskie służby specjalne

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 05:35
1 kwietnia 1951 roku utworzono Mossad (Instytut Wywiadu i Zadań Specjalnych), izraelską organizację wywiadowczą. Dzięki swym dokonaniom szybko stał się najbardziej znaną i efektywną, obok KGB i CIA, służbą wywiadowczą na świecie.
Pierwszy premier Izraela - Dawid Ben Gurion odczytujący Deklarację Niepodległości w Tel Awiwie, 14 maja 1948 roku. foto: wikipediaRudi Weissensteindomena publiczna
Pierwszy premier Izraela - Dawid Ben Gurion odczytujący Deklarację Niepodległości w Tel Awiwie, 14 maja 1948 roku. foto: wikipedia/Rudi Weissenstein/domena publiczna

Odpowiada ona za zbieranie informacji wywiadowczych, przeprowadza tajne akcje i działania antyterrorystyczne na terenie kraju i poza nim, wszędzie tam, gdzie zagrożone są interesy państwa żydowskiego.


Posłuchaj
14:41 Wszechnica Radiowa - cz_199.mp3 Izrael, jego historia, ustrój i mieszkańcy (cz.1) - wykład Henryka Bogusławskiego, polskiego naukowca i publicysty. (RWE, 8.08.1986)

 

Powstanie służb specjalnych w Izraelu

W maju 1948 roku Izrael, przy wsparciu ONZ, uzyskał niepodległość. Państwa arabskie do końca nie zaakceptowały tego faktu. W związku ze stałym zagrożeniem ze strony sąsiadów przywódcy żydowscy niemal natychmiast zadecydowali o utworzeniu służb specjalnych, wywiadu wojskowego i cywilnego.

Mossad został utworzony przez premiera Dawida Ben-Guriona na bazie wydziału politycznego, departamentu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kontrolę nad organizacją sprawuje premier. Do 1996 roku dane osobowe szefa Mossadu objęte były tajemnicą państwową. Główna siedziba izraelskich służb specjalnych znajduje się w Tel Awiwie. Zadania wyznaczone przez zwierzchników realizuje około 1200 agentów operacyjnych. Poza Izraelem działa specjalna, supertajna komórka Mossadu - AL (po hebrajsku - ponad).


Posłuchaj
15:32 Wszechnica Radiowa - cz.200.mp3 Izrael, jego historia, ustrój i mieszkańcy (cz.2) - wykład Henryka Bogusławskiego, polskiego naukowca i publicysty. (RWE, 8.08.1986)

 

Początkowo Mossad koncentrował się głównie na działaniach wywiadowczych, prowadzonych przez agentów umieszczonych przy konsulatach i ambasadach Izraela w najważniejszych państwach świata. Z czasem uzyskał on pozycję równą KGB i CIA, stając się jedną z najbardziej skutecznych i znanych służb wywiadowczych na świecie.

Mossad kontra Czarny Wrzesień

Jednym z sukcesów Mossadu było zwalczenie członków Czarnego Września - palestyńskiej organizacji terrorystycznej. Ataki na Żydów i organizacje żydowskie miały miejsce nie tylko w Izraelu, ale i w wielu krajach Europy. Po zamordowaniu 11 sportowców izraelskich, podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku, Izrael utworzył własne oddziały antyterrorystyczne, które tropiły i zabijały Palestyńczyków planujących zamachy.

Ówczesna premier Izraela Golda Meir zdecydowała, że każdy terrorysta współwinny masakrze w Monachium musi zostać zlikwidowany. Specjalne oddziały antyterrorystyczne Mossadu, zwane "szwadronami śmierci" przemierzały Europę w poszukiwaniu terrorystów z organizacji Czarny Wrzesień. Przeżył tylko jeden z tych, którzy byli odpowiedzialni za zabójstwo izraelskich sportowców.

mk

Czytaj także

Strzały w wiosce olimpijskiej - masakra na igrzyskach w Monachium

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 05:37
- To był olbrzymi cios, nie tylko dla rodzin zamordowanych, ale dla wszystkich obserwatorów i uczestników. Igrzyska olimpijskie powinny przynosić pokój i nawet różnego rodzaju waśnie nie powinny wtedy odgrywać roli - wspominał Lesław Skinder, wieloletni dziennikarz sportowy Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Project Eagle. Jak polscy agenci infiltrowali III Rzeszę dla Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 08:00
Pod koniec wojny służby wywiadowcze USA wysłały na teren Niemiec 32 polskich skoczków. Zrzuceni daleko za linię frontu agenci mieli przekazywać kluczowe informacje nacierającym wojskom. Ich misja przez 75 lat były tajemnicą. Na karty historii przywrócił ich właśnie Amerykanin polskiego pochodzenia prof. John S. Micgiel.
rozwiń zwiń