Historia

Wenus z Milo - wybrakowana Afrodyta

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 05:20
- Przyjmowany jest pogląd, że miała ręce odrzucone w bok; może w jednej z dłoni trzymała jabłko Parysa... albo lustro, w którym się przeglądała - mówił o posągu Wenus z Milo dr Jerzy Żelazowski z Instytutu Archeologii UW.
Audio
  • Gdzie się podziały ręce Wenus z Milo? Rozmowa z dr Jerzym Żelazowskim z Instytutu Archeologii UW (30.12.2011)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Reidl

Posłuchaj
03:48 wenus.mp3 Gdzie się podziały ręce Wenus z Milo? Rozmowa z dr Jerzym Żelazowskim z Instytutu Archeologii UW (30.12.2011)

 


Słynna rzeźba, która dziś zdobi sale muzeum w Luwrze, została znaleziona przez greckiego wieśniaka Jorgosa 7 kwietnia 1820 w okolicach teatru na terenie akropolu w Adamas. Miejscowość ta jest głównym portem na greckiej wyspy Milos.

Posąg, nazywany Afrodytą z Melos, kupił francuski żeglarz Jules Dumont d'Urville. Figura już wtedy była niekompletna. - To rzeźba, której przesłanie badaczom umyka, ponieważ nie zachowały się ręce – stwierdził dr Jerzy Żelazowski w rozmowie z Katarzyną Węsierską na antenie Czwórki w grudniu 2011 roku. I dodał: - Legenda głosi, że statek d’Urville’a roztrzaskał się o skały w pobliżu Milos. Wtedy też roztrzaskały się ręce pięknej Afrodyty. Gdy rzeźbę wydobyto, była już w stanie, w jakim zna ją cały świat. 

Rzeźbę Wenus z Milo podarował królowi Ludwikowi XVIII francuski ambasador w Turcji, Markiz de Riviere. To on polecił d’Urville’owi kupić rzeźbę od Jorgosa. Dziś posąg Afrodyty z Melos cieszy oczy milionów turystów odwiedzających co roku Muzeum w Luwrze.

Czytaj także

Najsławniejsze muzeum świata

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 08:00
W średniowieczu zatrzymywali się w tym miejscu myśliwi polujący na wilki. Kilka wieków później stanął tu największy pałac świata, a w nim muzeum, które chce odwiedzić każdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie kolejny Luwr. Będzie miał kształt grzyba

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 15:19
Po spowolnieniu wymuszonym przez światowy kryzys Zjednoczone Emiraty Arabskie ruszają z zawieszonymi inwestycjami. Wśród odblokowanych projektów jest pierwszy oddział Luwru poza Francją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac w Knossos – na jego odkrycie świat czekał setki lat

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 07:00
Kiedy stoimy na ruinach pałacu w Knossos, wracamy myślą do czasów legendarnego króla Minosa i do znanych z mitów greckich postaci: Minotaura, Dedala i Ariadny, której nić uratowała życie Tezeuszowi.
rozwiń zwiń