Historia

Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 12:00
Czcimy pamięć bohaterów, pamiętamy o tragedii powstańców, nie chcemy zapominać o naszej historii. Powstańczy serwis Polskiego Radia przypomina heroiczny zryw z 1944 roku.

Pamięć o Powstaniu Warszawskim w polskim narodzie nie słabnie mimo upływu lat. Nie udało się jej stłumić komunistom, choć próbowali. Podkreślaniu heroicznych cnót szeregowych powstańców towarzyszyło potępienie dowództwa AK. W ten sposób zmywano także odpowiedzialność ze Związku Sowieckiego, którego wojska, na rozkaz Stalina, nie wkroczyły do powstańczej Warszawy, pozwalając Niemcom na krwawe złamanie oporu.

W ostatnich latach pamięć o 1944 roku ożyła i nabrała nowego wymiaru. Polacy nie muszą pamiętać juz tylko o tragedii powstania. Nie brak opinii, że było to najważniejsze wydarzenie w polskiej historii. Pamięć o Powstaniu stała się kulturowym fenomenem, przekraczającym historyczny horyzont. Powstanie Warszawskie to dzisiaj wydarzenie o charakterze nieomal mitycznym, niosące ze sobą uniwersalne przesłanie o potrzebie wolności. A także o cenie, którą trzeba za nią zapłacić.

Nowoczesne środki przekazu pozwalają na różnorodność form przybliżania Powstania współczesnym. W specjalnym serwisie internetowym Portalu PolskieRadio.pl posłuchać można wspomnień powstańców, obejrzeć mapkę powstańczej Warszawy, prześledzić powstańcze epizody dzień po dniu.

Zapraszamy do odwiedzania strony www.polskieradio.pl/powstanie

Czytaj także

Miłość w Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2009 13:28
Filmy poświęcone tematyce Powstania Warszawskiego przyzwyczaiły widzów do opowieści politycznych z rozbudowaną historią w tle. Najnowszy dokument Macieja Piwowarczuka „Epidemic of Love” pokazuje wydarzenia 1944 roku z nieco innej perspektywy. Reżyser szuka odpowiedzi na temat źródła decyzji, która popchnęła 256 par do zawarcia związków małżeńskich w okresie, kiedy każdy kolejny dzień ich życia stał pod znakiem zapytania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie widziane z Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 08:55
W Rosji Powstanie Warszawskie jest ciągle tematem trudnym i wypieranym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie zginęli na darmo

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2010 19:50
Walczyli o wolną, niepodległą i nowoczesną Polskę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstańcy warszawscy nie mają za co żyć

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 06:51
Według przewodniczącego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, niektórzy z powstańców warszawskich praktycznie nie mają za co żyć i nie mają dostępu do leczenia.
rozwiń zwiń