Historia

Oriana Fallaci. Mistrzyni zadawania celnych pytań

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 05:40
- Każdy wywiad jest moim portretem, rodzajem debaty, w której nie ma miejsca na obiektywizm. Robię dwa lub trzy wywiady rocznie i tylko z ludźmi, którzy mnie naprawdę interesują z historycznego albo ludzkiego punktu widzenia - mówiła jedna z najbardziej znanych dziennikarek na świecie.
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 5 lipca 1963 roku kontrowersyjna włoska dziennikarka i pisarka Oriana Fallaci.
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 5 lipca 1963 roku kontrowersyjna włoska dziennikarka i pisarka Oriana Fallaci. Foto: PAP/EPA

15 września 2006 roku zmarła we Florencji Oriana Fallaci - wybitna włoska intelektualistka, która rozmawiała z najważniejszymi ludźmi ze świata polityki XX wieku. Jedna z najbardziej znanych dziennikarek. Jej wielką pasją było wyprowadzanie z równowagi swoich rozmówców.

Posłuchaj audycji z cyklu "Biografie niezwykłe", w której w pierwszą rocznicę śmierci dziennikarki Ewa Szałkowska rozmawiała w Polskim Radiu z dr Ewą Pietrzyk-Zieniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.


Posłuchaj
24:16 oriana fallaci.mp3 "Biografie niezwykłe" - Oriana Fallaci. Posłuchaj o życiu i twórczości dziennikarskiej, o fascynacji włoską kulturą, o wywiadzie z Lechem Wałęsą, o spotkaniach z cesarzem Etiopii Haile Selassie, z Henrym Kissingerem, z ajatollahem Chomeinim, krytyce islamu, twórczości powieściopisarskiej, życiu osobistym i stosunku do mężczyzn.

 

Cesarz Hajle Selasje zaczął krzyczeć i kazał ją wyprowadzić, bo zadała mu pytanie, co myśli o własnej śmierci. W wywiadzie-rzece przyznała, że ten wywiad z 1972 był najtrudniejszy. Hajle Selasje "był zgrzybiały, nieinteligentny, arogancki i pogardzał kobietami".

Cała Ameryka śmiała się przez wiele miesięcy z Henry’ego Kissingera, amerykańskiego polityka i dyplomaty, który w rozmowie z Fallaci powiedział, że na scenie politycznej czuje się jak samotny kowboj, który wychodzi, żeby robić porządek. Sam Kissinger mówił potem, że ten wywiad był jego straszną klęską.

Lech Wałęsa i Chomeini, islamski przywódca religijny, przerwali wywiady. Fallaci zabiegała też o rozmowę z prezydentem USA Geraldem Fordem, ale ten nie chciał z nią się spotkać. Na wywiad nie zgodził się też przywódca jugosłowiańskich komunistów, dyktator Tito. Kiedy miała okazję spotkać się z Franco, hiszpańskim dyktatorem wojskowym, odmówiła - powiedziała, że jemu ręki nie poda.

Przeprowadziła wywiady z postaciami takimi jak Henry Kissinger, szach Iranu, ajatollah Chomeini, Willy Brandt, Deng Xiaoping, Ariel Szaron, Lech Wałęsa, Muammar al-Kadafi, Federico Fellini, Sammy Davis Jr, Zulfikar Ali Bhutto, Jaser Arafat, Indira Gandhi, arcybiskup Makarios III, Golda Meir, Haile Selassie i Sean Connery.

- Była mistrzynią uzyskiwania dostępu do osób, z którymi mało kto miał okazję się spotkać i rozmawiać - podkreśliła dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz.

Była zafascynowana kulturą Włoch, włoskim odrodzeniem, humanizmem, który narodził się w tym kraju. Islamski system wartości jest tak odmienny, że Fallaci powiedziała mu "nie".

- Nie zgadzała się, że z islamem da się prowadzić dialog, że może on być demokratyczny po europejsku - mówiła dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz.

Po najtragiczniejszym w historii świata ataku terrorystycznym - 11 września 2001 roku w Nowym Jorku - Oriana Fallaci napisała esej w najpoczytniejszej włoskiej gazecie "Corriere della Sera" i wydała książkę pod jednym tytułem "Wściekłość i duma". Podjęła kwestię stosunków między Zachodem a światem muzułmańskim, wyrażając opinie o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą islam, który uznawała za religię z natury swej wyjątkowo agresywną, niebezpieczną i reakcyjną.

Odrzucała tezy o istnieniu umiarkowanego islamu, uznając dialog Zachodu ze społecznościami muzułmańskimi za niemożliwy. Występowała przeciw środowiskom imigranckim w Europie, uznając je za nieasymilowalne. Według Oriany Fallaci racja jest po stronie kultury Zachodu, a nie - jak pisała - po stronie "wojującego, okrutnego, barbarzyńskiego" islamu.

Posłuchaj w audycji, co Oriana Fallaci powiedziała o ściganiu jej przez sąd za obrazę islamu, i dowiedz się, co naprawdę myślała o Lechu Wałęsie.

im

Zobacz więcej na temat: islam Oriana Fallaci terroryzm
Czytaj także

Ajatollah Chomeini - pchnął islam przeciwko Zachodowi

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 06:05
"Islam jest religią, w której pacierz jest złączony z polityką, a polityka jest rodzajem pacierza" - powtarzał często ajatollah Chomeini. Charyzmatyczny przywódca szyitów, ajatollah Chomeini zmarł 3 czerwca 1989 roku. Do historii przeszły jego słowa, że Stany Zjednoczone są "Wielkim Szatanem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Mekki do Medyny - jak Mahomet budował islam

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 06:00
Według tradycji w 610 roku Mahometowi ukazał się archanioł Gabriel, który przekazał mu podstawy Koranu. Prorok 3 lata później zaczął publicznie propagować nową religię. Wkrótce zaczęła się rozpowszechniać, głównie wśród ubogich warstw społecznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arabia Saudyjska – związane losy kraju i rodu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 06:00
23 września 1932 powstało Królestwo Arabii Saudyjskiej. Państwo zajmujące sporą część Półwyspu Arabskiego nierozerwalnie związane jest z rodem Saudów, którzy sprawują w nim władzę absolutną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

17 lat temu terroryści dokonali krwawych zamachów samobójczych w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023 05:40
7 lipca 2005 roku islamscy terroryści dokonali serii zamachów bombowych w londyńskiej komunikacji miejskiej. Trzy samobójcze ataki w metrze i jeden w autobusie wstrząsnęły Wielką Brytanią.
rozwiń zwiń