Historia

Benito Mussolini – chciał wskrzesić wielkie Imperium Rzymskie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 06:00
Jego rządy miały charakter dyktatorski. Sam nadał sobie tytuł Duce, czyli wodza, nawiązując w ten sposób do tytułu starożytnych wodzów legionów rzymskich.
Audio
  • Przemówienie Benito Mussoliniego
  • Benito Mussolini przed sądem historii
  • Postacie i wydarzenia II wojny światowej. Włochy przegrywają wojnę.
  • Udział Włoch w II wojnie światowej. Plany Mussoliniego i potencjał Włoch.
Benito Mussolini przemawia do tłumów
Benito Mussolini przemawia do tłumówFoto: Bundesarchiv, Bild 102-09844 / CC-BY-SA (lic. CC, wikipedia)

Benito Mussolini był głównym założycielem i przywódcą ruchu faszystowskiego we Włoszech. Stał na czele powstałej w 1921 roku Narodowej Partii Faszystowskiej. W wyniku "marszu na Rzym” – mającego doprowadzić do przejęcia władzy w kraju – 31 października 1922 roku Mussolini objął funkcję premiera.


Rządy Duce


Jego rządy miały charakter coraz bardziej dyktatorski. Sam nadał sobie tytuł Duce, czyli wodza. Jego celem było wskrzeszenie wielkiego Imperium Rzymskiego. Prowadzić do tego miała m.in. centralizacja władzy (Narodowa Partia Faszystowska stała się jedyną legalnie działającą partią) i włączenie Abisynii do posiadłości włoskich w Afryce Wschodniej.


II wojna światowa


W 1939 roku Włochy nie były militarnie przygotowane do wojny. Jednak postępy wojsk niemieckich zachęciły Mussoliniego i 10 czerwca 1940 roku, w imieniu Królestwa Włoch, wypowiedział wojnę Francji i Wielkiej Brytanii. Włochy nie musiały wchodzić do tej wojny, ale Mussoliniego zgubił pośpiech i chciwość. Kiedy widział rozpadającą się Francję, był przekonany, że Anglia szybko skapituluje i nie będzie stawiała samotnie oporu.
Pierwszym niepowodzeniem był podbój Grecji w 1940 roku. Jeszcze gorszy skutek przyniosły walki z Brytyjczykami w Abisynii, a potem w Libii. Wojna przebiegała wyjątkowo źle. Po lądowaniu aliantów na Sycylii w 1943 roku autorytet Benito Mussoliniego upadł.


Dymisja i aresztowanie dyktatora


Świadomość przegranej wojny miał minister spraw zagranicznych Królestwa Włoch, hrabia Galeazzo Ciano. W swoich sekretnych dziennikach zadawał dramatyczne pytanie: po co nam ta wojna?
Jedyną radą, było pozbycie się Mussoliniego, który cały czas uważał, że wojnę trzeba kontynuować do końca, bo jeszcze nie jest przegrana oraz próba porozumienia się z aliantami. 25 lipca 1943 roku nastąpił przewrót dokonany przez Wielką Radę Faszystowską, czyli przez najbliższych współpracowników Mussoliniego. Duce został pozbawiony władzy i uwięziony. Władzę przejął marszałek Pietro Badoglio, który ogłosił zawieszenie broni między aliantami a Królestwem Włoch.


Pomoc Hitlera


We Włoszech byli już Niemcy. Ich reakcja okazała się bardzo szybka - właściwie całe terytorium Włoch zostało natychmiast obsadzone przez jednostki niemieckie. Mussolini został uwolniony przez strzelców spadochronowych Luftwaffe i oddział SS pod dowództwem ulubieńca Hitlera, Otto Skorzenego. Po spotkaniu z przywódcą III Rzeszy Mussolini utworzył, pod egidą niemiecką, Włoską Republikę Socjalną. Rozpoczęły się surowe represje wobec wszystkich zwolenników kapitulacji i przeciwników faszyzmu; ofiarą tych działań stał się m.in. zięć Duce, Galeazzo Ciano, aresztowany i rozstrzelany mimo błagań córki Mussoliniego.


Archiwalne dźwięki dotyczące Benito Mussoliniego w serwisie - Radia Wolności >>>


Sprzeciw większości ludności wobec niemieckiej okupacji doprowadził do powstania ruchu oporu i wybuchu na terenie Włoskiej Republiki Socjalnej wojny domowej.
W kwietniu 1945 były Duce próbował uciec do Szwajcarii. Został jednak rozpoznany przez partyzantów i rozstrzelany 28 kwietnia 1945 w Giulino di Mezzegra, a jego ciało powieszono głową w dół na stacji benzynowej w Mediolanie.
mk

Czytaj także

Spór o Mussoliniego. Dyskusja sięgnęła dna

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 06:52
Ogromne emocje wywołało we Włoszech umieszczone na dnie jeziora popiersie przywódcy faszyzmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamieszki na pogrzebie hitlerowskiego zbrodniarza we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 20:00
Gwałtowne protesty i atak na kondukt z trumną hitlerowskiego zbrodniarza Ericha Priebkego podczas uroczystości żałobnych w Albano pod Rzymem. Na miejscu byli neonaziści, demonstrowali antyfaszyści i oburzeni mieszkańcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włoska agencja prasowa napisała o Auschwitz "polski obóz"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 18:00
Ambasada Polski w Rzymie zapowiedziała, że będzie interweniowała w tej sprawie.
rozwiń zwiń