Historia

Benito Mussolini. Upadek włoskiego dyktatora

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 05:30
28 kwietnia 1945 roku komunistyczni partyzanci rozstrzelali w miejscowości Giulino di Mezzegra Benita Mussoliniego i jego kochankę Clarę Petacci.
Benito Mussolini
Benito MussoliniFoto: PAP/DPA

Benito Mussolini był głównym założycielem i przywódcą ruchu faszystowskiego we Włoszech. Stał na czele powstałej w 1921 roku Narodowej Partii Faszystowskiej. W wyniku "marszu na Rzym" – mającego doprowadzić do przejęcia władzy w kraju – w 1922 roku Mussoliniemu została powierzona funkcja premiera.

Marsz na Rzym 1200 dp.jpg
Marsz Czarnych Koszul na Rzym. Koniec monarchii, początek dyktatury

Rządy Duce

Jego rządy miały charakter coraz bardziej dyktatorski. Sam nadał sobie tytuł Duce, czyli wodza, nawiązując w ten sposób do tytułu starożytnych wodzów legionów rzymskich. Jego celem było wskrzeszenie wielkiego Imperium Rzymskiego. Prowadzić do tego miała m.in. centralizacja władzy (Narodowa Partia Faszystowska stała się jedyną legalnie działającą partią) i włączenie Abisynii do posiadłości włoskich w Afryce Wschodniej.

II wojna światowa

W 1939 roku Włochy nie były militarnie przygotowane do wojny. Jednak postępy wojsk niemieckich zachęciły Mussoliniego i 10 czerwca 1940 roku, w imieniu królestwa Włoch, wypowiedział wojnę Francji i Wielkiej Brytanii. Włochy nie musiały wchodzić do tej wojny, ale Mussoliniego zgubił pośpiech i chciwość. Kiedy widział rozpadającą się Francję, był przekonany, że Anglia szybko skapituluje i nie będzie stawiała samotnie oporu.

Pierwszym niepowodzeniem był podbój Grecji w 1940 roku. Jeszcze gorszy skutek przyniosły walki z Brytyjczykami w Abisynii, a potem w Libii. Wojna przebiegała wyjątkowo źle. Po lądowaniu aliantów na Sycylii w 1943 roku autorytet Benito Mussoliniego upadł.

Posłuchaj
03:35 postacie i wydarzenia ii wojny światowej (odc_ 63)___167_05_iv.mp3 Udział Włoch w II wojnie światowej. Plany Mussoliniego i potencjał Włoch.

Posłuchaj
03:29 postacie i wydarzenia ii wojny światowej (odc_ 61)___163_05_iv.mp3 Postacie i wydarzenia II wojny światowej. Włochy przegrywają wojnę.

Dymisja i aresztowanie dyktatora

Świadomość przegranej wojny miał minister spraw zagranicznych Królestwa Włoch, hrabia Galeazzo Ciano. W swoich sekretnych dziennikach zadawał dramatyczne pytanie: po co nam ta wojna?

Jedyną radą, było pozbycie się Mussoliniego, który cały czas uważał, że wojnę trzeba kontynuować do końca, bo jeszcze nie jest przegrana, i próba porozumienia się z aliantami. 25 lipca 1943 roku nastąpił przewrót dokonany przez Wielką Radę Faszystowską, czyli przez najbliższych współpracowników Mussoliniego. Duce został pozbawiony władzy i uwięziony. Władzę przejął marszałek Pietro Badoglio, który ogłosił zawieszenie broni między aliantami a Królestwem Włoch.

Posłuchaj
00:28 przemówienie benito mussoliniego___ef 1777.mp3 Przemówienie Benito Mussoliniego

Pomoc Hitlera

Ale we Włoszech byli już Niemcy. Ich reakcja okazała się bardzo szybka - właściwie całe terytorium Włoch zostało natychmiast obsadzone przez jednostki niemieckie. Mussolini został uwolniony przez strzelców spadochronowych Luftwaffe i oddział SS pod dowództwem ulubieńca Hitlera, Otto Skorzenego. Po spotkaniu z przywódcą III Rzeszy Mussolini utworzył, pod egida niemiecką, Włoską Republikę Socjalną. Rozpoczęły się surowe represje wobec wszystkich zwolenników kapitulacji i przeciwników faszyzmu; ofiarą tych działań stał się m.in. zięć Duce, Galeazzo Ciano, aresztowany i rozstrzelany mimo błagań córki Mussoliniego.

Posłuchaj
28:36 PRZED SADEM_MUSSOLINI.mp3 Benito Mussolini przed sądem historii

Sprzeciw większości ludności wobec niemieckiej okupacji doprowadził do powstania ruchu oporu i wybuchu na terenie Włoskiej Republiki Socjalnej wojny domowej. W kwietniu 1945 były Duce próbował uciec do Szwajcarii. Został jednak rozpoznany przez partyzantów i rozstrzelany - 28 kwietnia 1945 roku w Giulino di Mezzegra. Jego ciało powieszono głową w dół na stacji benzynowej w Mediolanie.

mk

Czytaj także

Ofensywa w Ardenach. Desperacka akcja III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 05:40
Hitlerowi dwa razy udało się nabrać zachodnich dowódców na ten sam podstęp. Jednak, o ile w 1940 roku, dzięki zaskakującemu manewrowi z terenu górzystych Ardenów, udało mu się pokonać Francję, o tyle w 1944 roku powtórzenie tego sukcesu nie było już możliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna włosko-abisyńska – kolonialne zapędy Mussoliniego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 06:06
- Wojną z Etiopią Włochy wkroczyły na drogę agresji, tworząc precedens ułatwiający później agresywną politykę Hitlera – wyjaśniał dr Mieczysław Żochowski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Włochy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Napaść na Grecję. Kosztowny błąd Mussoliniego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 05:30
- Niepodległa Grecja to żywy lotniskowiec brytyjski, który będzie niepokoił Niemców rozpoczynających wojnę na wschodzie. Dlatego Hitler opóźnia atak na Rosję i rusza na Bałkany – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żelazna Gwardia – rumuńscy faszyści

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 05:30
Żelazna Gwardia destabilizowała życie polityczne Rumunii w całym okresie międzywojennym. Brutalnym terrorem wyrażała swoje niezadowolenie ze swoistej rumuńskiej sejmokracji. Do samego końca zachowała swój bojówkarski charakter.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Słabość demokracji i parlamentaryzmu". Prof. Maciej Marszał o źródłach włoskiego faszyzmu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 09:05
- W latach 20. ub. wieku faszyzm był postrzegany niemalże jako ruch romantyczny. Zachwycony był nim Winston Churchill. Ten ruch był postrzegany jako coś, co doprowadzi do zburzenia starego, liberalnego, parlamentarnego świata, co zaprowadzi nowy porządek - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Marszał, politolog i prawnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsz Czarnych Koszul na Rzym. Koniec monarchii, początek dyktatury

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 05:40
31 października 1922 roku Benito Mussolini został premierem Włoch. Funkcję tę objął za sprawą zamachu stanu zorganizowanego przez faszystowskie bojówki. W efekcie na przestrzeni zaledwie kilku lat królestwo przemieniło się w państwo dyktatorskie, rządzone twardą ręką przez Duce. 
rozwiń zwiń