Historia

Leszek Cichy - królem nie jest, ale ma koronę

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 05:50
- Po raz pierwszy znalazłem się w górach, gdy miałem 17 lat. Wszedłem wtedy tylko na jeden niewysoki szczyt, Kopieniec Wielki, ale od tego momentu wiedziałem, że będę się wspinać – wspominał na antenie Polskiego Radia Leszek Cichy. 28 października 1999 roku jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi.
Leszek Cichy, 2018
Leszek Cichy, 2018Foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

- Góry są takim miejscem, gdzie człowiek szybciej dochodzi do wiedzy o sobie i do prawdziwych odczuć. W górach nie da się grać przed sobą, w związku z tym ludzie szybciej poznają jacy są naprawdę – mówił himalaista w audycji Tomasza Zimocha z cyklu "Niedziela z mistrzem", nadanej 12 października 2008 roku. - Lubię przebywać w górach, traktować je nie jako wrogą siłę, tylko jako miejsce, gdzie da się żyć i da się przeżyć.


Posłuchaj
35:53 Spotkanie z mistrzem - cz. 1.mp3 - Nie wyobrażałem sobie, momo oporu rodziców, że mogę się nie wspinać - mówil Leszek Cichy w audycji Tomasza Zimocha z cyklu "Niedziela z mistrzem" cz. 1. (PR, 2008)

 

W Polskim Radiu Leszk Cichy opowiadał o wszystkich swoich wyprawach. Zaczął od tej najtrudniejszej, kiedy to wspólnie z Krzysztofem Wielickim udało mu się wejść zimową porą na najwyższy szczyt świata – Mount Everest.

Było to 17 lutego 1980 roku. W archiwach radiowych zachowała się rozmowa, jaką obaj alpiniści prowadzili z kierownikiem wyprawy, Andrzejem Zawadą, który pozostał w obozie, na niższej wysokości:

- Jesteśmy na szczycie! Hurra! Rekord świata! Gdyby to nie był Everest, to byśmy nie weszli, strasznie wiało. Strasznie ciężko, zimno, bardzo się boimy zejścia, będziemy uważać. Zawada prosił o ostrożność i zdjęcia.


Posłuchaj
24:28 Polacy na najwyższym szczycie świata - Studio olimpijskie.mp3

 

 Wielicki_Cichy.jpg
Wielicki i Cichy na Mount Evereście

Pytany przez Tomasza Zimocha o to, co zostawił wtedy na szczycie Mount Everest, Leszek Cichy odpowiedział:

- Zostawiliśmy termometr i różaniec. Ten różaniec dostała podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski matka Stanisława Latałły, który w 1974 r. zginął podczas wspinaczki na Lhotse. Przed naszym wyjazdem spotkała się z Andrzejem Zawadą i poprosiła, byśmy wnieśli ten różaniec tak wysoko, jak tylko się da. I udało się go donieść najwyżej, jak można było.

Leszek Cichy nie tylko się wspina. Z zawodu jest geodetą, pracuje jako bankowiec, od czasu do czasu organizuje wyprawy i wciela się w rolę górskiego przewodnika. Jest autorem książki "Rozmowy o Evereście". Przez kilkanaście lat pracował naukowo na Politechnice Warszawskiej.

43314 – to ulubiona liczba Leszka Cichego. Dlaczego właśnie ona? Odpowiedź jest prosta - to są najbardziej prawdopodobne wysokości siedmiu szczytów, które tworzą Koronę Ziemi, a właśnie ją posiada polski wspinacz.

Pytany przez Tomasza Zimocha, o to, co jest w życiu ważne, Leszek Cichy odpowiedział:

- Każdy może mieć swój Everest, jeżeli ma dostateczną determinację, żeby zrobić coś w życiu. Trzeba zostawić po sobie ślad. Jeżeli ktoś zrobi to w górach, to pięknie. Jeśli zrobi to na innych polach działalności, też dobrze. Mamy jedno życie i chcielibyśmy, żeby po nas coś zostało - pamięć, niech zostanie dobra pamięć.

Kukuczka_artykolowka_zobacz serwis.jpg
Jerzy Kukuczka. Zobacz serwis specjalny

Niezwykła opowieść o górach i możliwościach człowieka. Życie rodzinne, przyjaźnie, pasje, anegdoty i dramatyczne wspomnienia.

Posłuchaj "Niedzieli z Mistrzem" z udziałem człowieka, który nie błądzi w chmurach, ale po nich chodzi.


Posłuchaj
30:31 Niedziela z mistrzem cz. 2.mp3 - W namiocie pod Everestem z magnetofonu kasetowego słuchaliśmy piosenek Sipińskiej - mówił Leszek Cichy w rozmowie z Tomaszem Zimochem w audycjiz cyklu "Niedziela z mistrzem", cz. 2. (PR, 2008)

 

Czytaj także

Jerzy Kukuczka nie wyobrażał sobie życia bez gór

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 05:47
– Góry mnie ciągną, góry mnie bawią, jest to dla mnie sposób na życie i nie wyobrażam sobie życia bez gór – mówił Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych himalaistów XX wieku. Dziś mija 76. rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edmund Hillary: "Dokonaliśmy tego, weszliśmy na Mount Everest!"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 05:55
Co przeżywał stojąc na dziewiczym szczycie najwyższej góry świata? Moment uniesienia, ekstazy? – posłuchaj pierwszego zdobywcy Mount Everest, sir Edmunda Hillary’ego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Wielicki na szczycie Lhotse

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 05:40
35 lat temu, w sylwestra 1988 roku, Krzysztof Wielicki jako pierwszy człowiek na świecie wszedł samotnie na czwartą górę świata - Lhotse.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Wielicki: czuję się dobrym himalaistą, bo dożyłem emerytury

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 09:45
- Cierpliwość. Dystans. Nigdy na skróty - to jest najważniejsze w górach. (...) Zdecydowanie bym nie polecał tego, co ja zrobiłem na Nanga Parbat w 1996, tego robić nie wolno, to jest przykład, jak nie powinno się działać w górach. Ja miałem szczęście … i czuję się dobrym himalaistą, bo dożyłem emerytury - mówił portalowi PolskieRadio24.pl Krzysztof Wielicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Baby nie umieją się wspinać". Rutkiewicz umiała

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 05:55
– Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało – mówiła Wanda Rutkiewicz. Posłuchaj archiwalnych wypowiedzi udzielonych Polskiemu Radiu przez pionierkę himalaizmu zimowego.
rozwiń zwiń