Historia

Portugalia: Odkryto jeden z największych paneli z rytami prehistorycznych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 05:50
Zespół archeologów z Portugalii odkrył w Vale do Coa, na północy tego kraju, jeden z największych, jak twierdzą badacze, rytów naskalnych wykonanych przez praczłowieka w plenerze.
Fragment pozostałości rysunków naskalnych w Vale do Coa
Fragment pozostałości rysunków naskalnych w Vale do CoaFoto: Shutterstock/JoaLacerda

Panel z petroglifami ma długość około 10 metrów i sięga okresu sprzed około 30 tys. lat.
Według naukowców ryt przedstawiający tura to największe, a zarazem najstarsze na świecie znane dzieło praczłowieka zadedykowane temu zwierzęciu.

Jak poinformowali w piątek w komunikacie naukowcy wchodzący w skład Fundacji Coa Parque, która prowadziła badania archeologiczne w tej portugalskiej miejscowości, odkrycie było możliwe dzięki obniżeniu poziomu wody w biegnącej przez region rzece Coa.

Autorzy studium wskazali, że po opuszczeniu poziomu wody dzięki lokalnym tamom rzecznym ryt naskalny, widoczny początkowo na skale o długości 3,5 m, okazał się twórczością praczłowieka o łącznej długości 10 m.

Położone w dystrykcie Guarda, na północnym wschodzie Portugalii, stanowisko archeologiczne stało się miejscem intensywnych prac ekspertów w latach 90. XX wieku.

Pomiędzy 1995 a 2013 r. archeolodzy, w większości pracownicy portugalskich uczelni wyższych, odnaleźli 22 stanowiska z naskalnymi rytami wykonanymi w okresie paleolitu.

Większość naskalnej twórczości praczłowieka w Vale do Coa, rozrzuconej w promieniu kilku kilometrów, przedstawia motywy zwierząt, głównie koni, a także bydła.

Od 1998 roku Vale do Coa uznawane jest za niematerialne dziedzictwo ludzkości UNESCO.

PAP/bm

Czytaj także

Szkielet nosorożca sprzed ponad 100 tys. lat odkryto pod Gorzowem Wlkp.

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 16:30
Szkielet, niemal kompletny, należy do ciepłolubnego nosorożca z rodzaju Stephanorhinus. To gatunek, który jest wymarły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarszy polski komiks

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 12:00
Drzwi katedralne, które przedstawiają życie św. Wojciecha są symbolem Gniezna i jak określa je gość audycji, jest to najstarszy polski komiks. Co jeszcze można zobaczyć w Gnieźnie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niesamowite odkrycie we Włoszech. Odnaleziono szczątki dziewięciu neandertalczyków

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 15:33
Szczątki dziewięciu neandertalczyków znaleziono w Circeo we włoskim stołecznym regionie Lacjum- ogłosił w sobotę minister kultury Dario Franceschini. Odkrycia dokonano ponad 80 lat po odnalezieniu tam w jaskini na przylądku pierwszej czaszki tego gatunku.
rozwiń zwiń