Historia

Naukowcy zbadają zapachy zabytków

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 05:40
Nie tylko sam wygląd, ale i zapach zabytków może interesować zwiedzających muzea. Polsko-słoweński zespół niebawem rozpocznie swój projekt dotyczący rozwoju międzynarodowej biblioteki zapachów obiektów muzealnych. Do analizy trafi między innymi "Dama z gronostajem".
Dama z gronostajem Leonarda da Vinci
"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci Foto: Stanisław Rozpędzik/PAP

Dziesięć obiektów

Zespół badawczy tworzą: profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Tomasz Sawoszczuk, prof. dr Matija Strlič z Uniwersytetu w Lublanie, mgr Elżbieta Zygier z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz mgr Darko Knez z Muzeum Narodowego Słowenii.

- Z obiektami muzealnymi często związane są zapachy, które odzwierciedlają ich historyczne użytkowanie. Ten projekt pozwoli nam zbadać wyjątkowe obiekty, takie jak przedmioty należące do Franca Prešerena, słoweńskiego poety narodowego, i opowiedzieć ich historię z zupełnie nowego punktu widzenia – podkreślił kurator z Muzeum Narodowego Słowenii mgr Darko Knez, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.

W sumie wybranych zostanie dziesięć obiektów o zróżnicowanej historii - jednym z nich będzie "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci z Muzeum Narodowego w Krakowie. 

ODOTHEKA

Naukowcy w laboratoriach przeprowadzą liczne analizy chemicznych lotnych związków organicznych  emitowanych przez zabytki, czyli ich zapachów. Celem projektu jest połączenie tych zapachów z badaniem historii obiektów, by – być może – rozwinąć nową interpretację i nową narrację opisu danego zabytku.

Ponadto badacze podejmą także próbę naukowego odtworzenia zapachów, a cały proces zostanie udokumentowany i wykorzystany do opracowania Biblioteki Zapachów Obiektów Zabytkowych – ODOTHEKI.

- Instytucje często postrzegają zapachy emitowane z obiektów jako informację zbędną, a może nawet jako niepożądane zanieczyszczenie. Jednakże odtąd zwiedzający będą mogli zgłębiać zapach obiektów zabytkowych w zupełnie nowy i mało zbadany sposób. Ten projekt jest naprawdę przełomowy – oceniła główna konserwatorka Muzeum Narodowego w Krakowie mgr Elżbieta Zygier, również cytowana w informacji prasowej.

Badania rozpoczną się 1 grudnia, a projekt potrwa trzy lata. 

PAP/jb

Czytaj także

Odkryto nieznany rysunek Vincenta van Gogha

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 05:45
W amsterdamskim Muzeum Vincenta van Gogha prezentowane jest dzieło niderlandzkiego malarza z 1882 roku. Nieznany dotąd rysunek o nazwie "Worn out" przedstawia zmęczonego mężczyznę siedzącego na drewnianym krześle z głową ukrytą w dłoniach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabytkowa ikona wraca z Niemiec do Polski. Została skradziona ponad trzydzieści lat temu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 05:45
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poinformowało, że dzięki współpracy ze stroną niemiecką, do kraju powróciła zabytkowa ikona z przedstawieniem Michała Archanioła, która ponad trzy dekady temu została wykradziona ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy przebadali pismo z Wyspy Wielkanocnej dzięki technologii 3D

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 05:50
Grupa badaczy - wśród których było dwóch Polaków - stworzyła trójwymiarowy model unikatowej tabliczki, pokrytej tajemniczym pismem z Wyspy Wielkanocnej. Dzięki niemu naukowcy dostrzegli symbole niewidoczne wcześniej gołym okiem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drewno do budowy ołtarza Wita Stwosza pochodziło z Puszczy Niepołomickiej

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 05:50
Drewno dębowe, które wykorzystano do budowy ołtarza Wita Stwosza zostało pozyskane w roku 1479 w Puszczy Niepołomickiej, do takich wniosków skłaniają wyniki badań dendrochronologicznych - mówił Polskiej Agencji Prasowej prof. Jarosław Adamowicz, kierujący zespołem, który zajmował się jednym z najważniejszych gotyckich zabytków w Polsce.
rozwiń zwiń