Historia

Hiszpania. W Katalonii odkryto pozostałości świątyni sprzed 2500 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 05:30
Archeolodzy z Hiszpanii odkryli w Katalonii, na północnym wschodzie kraju, pozostałości dużej świątyni. Według badaczy obiekt służył do sprawowania kultu z czasów greckiej kolonizacji. 
Ruiny miasta Emporiae w Katalonii
Ruiny miasta Emporiae w KataloniiFoto: Shutterstock/Santi Rodriguez

Ze studium katalońskiego zespołu naukowców wynika, że odnaleziona świątynia była poświęcona greckiej bogini płodności ziemi i urodzaju Demeter. Pozostałości budowli wchodziły w skład starożytnego miasta Emporion, usytuowanego w katalońskiej zatoce Roses, na Costa Brava.

Według koordynujących pracę naukowców z Muzeum Archeologii Katalońskiej (MAC) świątynia znajdowała się pomiędzy obszarem miejskim a portową częścią Emporionu. Wskazali oni, że port był główną osią gospodarki regionu oraz elementem połączenia z innymi obszarami śródziemnomorskimi Półwyspu Iberyjskiego.

Czytaj także: 

W trakcie prac wykopaliskowych na terenie ruin świątyni znaleziono fragmenty terakotowych figurek, a także naczyń ceramicznych. Były one prawdopodobnie używane do sprawowania kultu. Informacje te przekazały mediom władze muzeum MAC podległe rządowi wspólnoty autonomicznej Katalonii.

Fragmenty figurek i naczyń znaleziono w studni, odkrytej na terenie ruin świątyni.
Hiszpańscy archeolodzy odnotowali, że powstała prawdopodobnie w VI w. p.n.e. świątynia była kilkakrotnie przebudowywana, co pozwoliło jej funkcjonować co najmniej do III w. p.n.e.

Miasto Emporion, w czasach rzymskich znane jako Emporiae, funkcjonowało początkowo jako osada handlowa. Było jedną z kolonii założonych przez Fokijczyków, Greków z Azji Mniejszej i należało do łańcucha osad, którego głównym ogniwem była Massalia (dzisiejsza Marsylia).  Posiadało na swoim terenie inną świątynię, poświęconą Artemidzie efeskiej. W czasach panowania Rzymu miasto rozrosło się. Z pozostałości starożytnej zabudowy ostała się m.in. część zbudowanego przy porcie molo. 

PAP/bm


Czytaj także

Polska badaczka zidentyfikowała nieznane rodzaje starożytnych greckich tekstyliów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 05:45
Dzięki analizie odcisków pieczętnych z Grecji epoki brązu dr hab. Agata Ulanowska z Uniwersytetu Warszawskiego zidentyfikowała wiele nieznanych dotąd rodzajów tekstyliów. Według badaczki jej odkrycie wielokrotnie zwiększa wiedzę na temat między innymi tkanin, wyrobów z wikliny i sznurków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perfumy Kleopatry. Jak pachniała ostatnia królowa starożytnego Egiptu?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 05:55
Kobieta, która uwiodła Juliusza Cezara i Marka Antoniusza, ponoć olśniewała intelektem, charakterem i urodą. Czy zniewalający był także jej zapach? Naukowcy twierdzą, że udało im się odtworzyć w przybliżeniu woń perfum, których używała władczyni.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irak. Spadek poziomu wody odsłonił pozostałości starożytnego miasta imperium Mitanni

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 05:55
Liczące 3400 lat pozostałości aglomeracji odkryli nad brzegiem Tygrysu niemieccy i kurdyjscy archeolodzy. Ruiny wynurzyły się z wód zbiornika w Mosulu na początku tego roku, gdy poziom wody gwałtownie spadł z powodu ekstremalnej suszy w Iraku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztum. Odkryto cmentarzysko sprzed 2500 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 05:50
W położonej nad rzeką Nogat wsi Parpary w województwie pomorskim archeolodzy z Muzeum Zamkowego w Malborku odkryli cmentarzysko sprzed około 2500 tysiąca lat. Wśród odnalezionych ozdób są unikaty - informuje gazeta regionalna "Dziennik Bałtycki".
rozwiń zwiń