Historia

Rozbiorą pomnik ku czci Armii Czerwonej

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 07:00
Warszawski pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, tzw. pomnik Czterech Śpiących, zostanie zdemontowany i przeniesiony kilkaset metrów dalej.
Audio

Demontaż pomnika Czterech śpiących na pl. Wileńskim ruszy w poniedziałek, natomiast już w piątek ma się rozpocząć jego inwentaryzacja, podczas której każdy element zostanie szczegółowo oznaczony - powiedział PAP Michał Witczyński z konsorcjum budującego metro.

Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, tzw. pomnik Czterech Śpiących, zostanie przeniesiony w północną część placu w związku z budową stacji II linii metra Dworzec Wileński. Monument zostanie rozebrany, poddany renowacji, a następnie przeniesiony za wylot ulicy Cyryla i Metodego.

Witczyński powiedział, że demontaż będzie trwał ok. miesiąca, przeprowadzi go firma wyspecjalizowana w konserwacji pomników. - Najpierw zostaną zdjęte figury ze szczytu cokołu, litery i cyfry, potem figury na niższych częściach, następnie rozbierzemy fasadę, a także betonowy rdzeń cokołu. Figury będą zdemontowane w całości - powiedział.

Pomnik zostanie przewieziony do magazynów konserwatorskich. - Figury będą oczyszczone woskami konserwatorskimi, zabezpieczone przed korozją, wpływem czynników zewnętrznych. Podobnie będzie z płytami - mówił Michał Witczyński 

 

Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni został odsłonięty jesienią 1945 r. przed siedzibą centralnych władz państwowych, która mieściła się wówczas w dawnym budynku Dyrekcji Kolei Państwowych. Był to pierwszy pomnik, jaki ustawiono w Warszawie po II wojnie światowej.

W dniu odsłonięcia monumentu na cokole stały gipsowe figury wykonane w berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych; pomalowano je jedynie farbą imitującą brąz. Rzeźby z brązu odlano w 1946 r., w radzieckiej strefie okupacyjnej na terenie Niemiec. W Warszawie pojawiły się rok później.

Napis na cokole pomnika, w języku polskim i rosyjskim, brzmi: "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego. Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy 1945 r."

Po 1989 r. wielokrotnie pojawiały się pomysły rozebrania monumentu. Zamierzano to zrobić m.in. w 2007 r., w związku z planowaną przebudową przystanków tramwajowych. W ub.r. radny PiS Maciej Maciejowski proponował, by stojący na warszawskiej Pradze "koszmarny pomnik sowieckiego okupanta" wysadzić w powietrze jako "relikt słusznie minionej epoki".

Czytaj także

Zakłamane święto

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2009 09:55
Akademie, festyny, pikniki, uroczyste oddawanie dróg, fabryk, budynków - tak świętowano 22 lipca w czasach PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaszczytne imię dla dywizji

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010 09:15
Zaszczytne imię dla dywizji
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cała Polska buduje Dworzec Centralny

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 06:00
Miał być obiektem na miarę XXI wieku. Budowany w pośpiechu i z najtańszych materiałów jest dziś w fatalnym stanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety na traktory!

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 09:00
W PRL kobiety wykonywały męskie zajęcia, a władza wmawiała im, że tak wygląda równouprawnienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Socrealizm w Warszawie i Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 15:00
MDM i KMA – to zespoły budowlane, które stały się sztandarowymi projektami odbudowy Warszawy i Berlina Wschodniego po II wojnie światowej.
rozwiń zwiń