X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Żołnierze wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 06:00
70 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne - formacja niebywale skrzywdzona, której przypisano tzw. gębę współudziału z Niemcami, co jest kompletnie nieprawdziwe - mówi historyk Paweł Wieczorkiewicz.
Audio
  • Narodowe Siły Zbrojne - powstanie i charakterystyka formacji. Komentarz historyka, prof. Pawła Wieczorkiewicza
Pokazowy proces członków Organizacji Polskiej i Narodowych Sił Zbrojnych (11.02.1948). Na ławach oskarżonych siedzą: (w pierwszym rzędzie, od lewej) ostatni komendant NSZ i główny oskarżony Stanisław Kasznica, Mieczysław Paszkiewicz, Lech Neyman. mbgr PAP
Pokazowy proces członków Organizacji Polskiej i Narodowych Sił Zbrojnych (11.02.1948). Na ławach oskarżonych siedzą: (w pierwszym rzędzie, od lewej) ostatni komendant NSZ i główny oskarżony Stanisław Kasznica, Mieczysław Paszkiewicz, Lech Neyman. mb/gr PAP

20 września 1942 roku utworzono Narodowe Siły Zbrojne (NSZ). Była to konspiracyjna organizacja wojskowa obozu narodowego, działająca w okresie II wojny światowej. Pierwszym jej komendantem był płk Ignacy Oziewicz ps. "Czesław”.

W skład NSZ weszły organizacje o charakterze narodowym, m.in.: Organizacja Wojskowa Związek Jaszczurczy, Polski Obóz Narodowo-Syndykalistyczny, Narodowo-Ludowa Organizacja Wojskowa, Zakon Odrodzenia Polski, Narodowa Konspiracja Niepodległości oraz część członków Narodowej Organizacji Wojskowej, Bojowej Organizacji "Wschód", Związku Kobiet Czynu, Polskiej Organizacji Zbrojnej, Polskich Wojsk Unijnych, Załogi Partyzantów Wojskowych oraz niektórzy żołnierze Armii Krajowej.

Zwierzchnictwo nad NSZ sprawowała Tymczasowa Narodowa Rada Polityczna. Struktura organizacyjna Narodowych Sił Zbrojnych obejmowała tereny Polski sprzed 1939 roku.

- Była to formacja niebywale skrzywdzona, której przypisano tzw. gębę współudziału z Niemcami, co jest kompletnie nieprawdziwe i kłamliwe – komentuje historyk, Paweł Wieczorkiewicz - NSZ bił się z Niemcami, czasami nawet dzielniej niż Armia Krajowa.

"Wobec przekroczenia przez wojska sowieckie granicy Polski, Rząd Polski w Londynie oraz społeczeństwo polskie w Kraju wyrażają swą niezłomną wolę przywrócenia niepodległości całego terytorium polskiego do granicy na Wschodzie sprzed roku 1939, ustalonej za obustronną zgodą traktatem ryskim (...) Narodowe Siły Zbrojne walczyć będą o przywrócenie Polsce wszystkich Jej ziem wschodnich" - czytamy w rozkazie głównego komendanta płk. Tadeusza Kurcysza "Żegoty” ze stycznia 1944 roku.

Narodowe Siły Zbrojne prowadziły walkę z Niemcami oraz ZSRR. Formacja uznawała Sowietów za głównego wroga  Polski. Swoją działalność kierowała również przeciwko Armii Ludowej i partyzantce komunistycznej.

Powstanie NSZ zostało krytycznie przyjęte przez dowództwo Armii Krajowej, które dążyło do zjednoczenia sił podziemia. W marcu 1944 roku zawarto umowę na mocy której oddziały NSZ włączono do AK. Jednak nie wszyscy chcieli się podporządkować rozkazom Armii Krajowej i doszło do rozłamu. Powstało NSZ-AK i odrębne NSZ-ZJ (Związek Jaszczurzy).

Narodowe Siły Zbrojne były organizacją patriotyczną. Przyznanie się do członkostwa w NSZ  było w PRL-u niemal jednoznaczne z wyrokiem więzienia. Według Pawła Wieczorkiewicza, tym ludziom nikt nigdy nie oddał sprawiedliwości. Oskarżano ich o wszelkie przestępstwa: mordowanie Żydów i mordowanie komunistów.

Zadaniem Polskiej Partii Robotniczej, utworzonej w 1942 roku była inwigilacja i zwalczanie podziemia niepodległościowego, donoszenie o nim sowieckim władzom wojskowym  i na dalszym planie walka z Niemcami.

Wobec posuwania się w głąb kraju oddziałów sowieckich, jednostki Narodowych Sił Zbrojnych przemieściły się w rejony kontrolowane przez zachodnich sojuszników. Mimo że władze NSZ krytykowały ideę Powstania Warszawskiego, jednak w obliczu jego rozpoczęcia, stanęły do walki wspólnie z AK.

Pod koniec 1944 roku NSZ podporządkowały się Narodowej Organizacji Wojskowej. W ten sposób powstało Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, które prowadziło akcje partyzanckie przeciwko NKWD i UB oraz jednostkom UPA. Zwalczane przez władze komunistyczne oddziały NZW walczyły jeszcze do połowy lat pięćdziesiątych XX wieku.

mk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lewica krytykuje patriotów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 19:38
Artur Zawisza (ZŻNSZ): Działacze obozu narodowego złożyli daninę krwi walcząc z Niemcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 08:13
Dziś po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znaleziono kości ofiar zbrodni komunistycznej?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 19:41
Szczątki odkryto na tzw. polanie śmierci koło Barutu w gminie Jemielnica w woj. opolskim.
rozwiń zwiń