Historia

Umiejętnie się kamuflował

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 06:00
- Droga Hitlera do władzy była bardzo długa i trwała prawie 20 lat. Przez cały ten czas wykazywał olbrzymią zdolność kamuflażu. Był układny, grzeczny, przezorny, pełen szacunku dla demokracji - ocenia historyk, profesor Janusz Stefanowicz.
Audio
  • Hitler kanclerzem Rzeszy - audycja z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". (PR, 1998)
  • "Nowy niemiecki ład" – powierzenie Adolfowi Hitlerowi funkcji kanclerza, wykorzystanie demokracji do ustanowienia władzy absolutnej, pożar Reichstagu jako pretekst do zniszczenia opozycji i utworzenie obozu koncentracyjnego w Dachau.
Kanclerz Adolf Hitler i prezydent Paul von Hindenburg (21.03.1933). foto: PAPDPA
Kanclerz Adolf Hitler i prezydent Paul von Hindenburg (21.03.1933). foto: PAP/DPA

30 stycznia 1933 roku prezydent Niemiec Paul von Hindenburg powierzył stanowisko kanclerza koalicyjnego rządu Adolfowi Hitlerowi, przywódcy Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).
"Tłumy przed kancelarią Rzeszy, głowa przy głowie, tysiące okrzyków radości na cześć kanclerza Rzeszy Adolfa Hitlera. Przesuwają się kolumny SA, po latach ucisku i szyderstwa wkraczają przez Bramę Brandenburską jako zwycięzcy" - relacjonował 30 stycznia 1933 roku reporter radia niemieckiego.
Profesor Janusz Stefanowicz nie zgadza się z opinią, że Hitler zmienił się dopiero, gdy już został kanclerzem. Według niego był on bestią od samego początku, tylko bardzo zręcznie ukrywał własne cele i psychikę. Wskazywałoby na to "Mein Kampf”, które Hitler napisał podczas pobytu w więzieniu w Landesburgu (1924).
Od 30 stycznia 1933 roku Hitler pełnił funkcję kanclerza Rzeszy. Pożar, który wybuchł w Reichstagu 27 lutego 1933 roku, dostarczył nazistom pretekstu do ograniczenia swobód obywatelskich. Wybrany w marcu nowy Reichstag uchwalił specjalne pełnomocnictwa dla rządu, co umożliwiło Hitlerowi likwidację opozycji i budowę systemu totalitarnego. W Dachau założono obóz koncentracyjny, do którego wysyłano wszystkich przeciwników reżimu.
Dochodzenie Hitlera do pełnej dyktatury dopełnił dekret informujący o tym, że "rząd niemiecki postanowił, że NSDAP stanowi jedyną polityczną partię w Niemczech. Każdy, kto próbuje utrzymać organizacyjną formę innej partii albo zawiązać nową, podlega karze ciężkich robót lub więzienia do lat trzech”.
mk

Czytaj także

Zamach na Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 00:00
Gdy bomba wybuchła, zamachowca nie było już w budynku, wyszedł pod pretekstem wykonania pilnego telefonu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naziści czy komuniści. Kto podpalił Reichstag w 1933 roku?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 05:35
27 lutego 1933 roku spłonął gmach Reichstagu w Berlinie. Do dziś nie jest pewne, kto jest odpowiedzialny za podpalenie budynku parlamentu - komuniści, czy może sam Adolf Hitler?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Większość Niemców do końca stała za Hitlerem"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 14:01
Prof. Jan Żaryn przekonywał w "Uważam Rze", że jesteśmy świadkami relatywizowania historii II wojny światowej, a Niemcy starają się zrzucić z siebie za nią odpowiedzialność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrzesień 1939. 80 ton polskiego złota w niebezpieczeństwie!

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 05:50
Obok wawelskich arrasów to była najcenniejsza część naszego bogactwa narodowego. Posłuchaj, co stało się z polskim złotem wywiezionym w 1939 roku z kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Merkel o Hilterze: najważniejsze, by nie zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 19:29
Kanclerz zapewnia, że Niemcy wyciągnęli wnioski ze swojej historii i nie zapominają o przeszłości. W środę przypada 80. rocznica dojścia do władzy Adolfa Hitlera.
rozwiń zwiń