Historia

Słupska "Solidarność" w rękach SB

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 16:00
W latach 80. jedna czwarta członków zarządu "Solidarności" w Słupsku była współpracownikami Służby Bezpieczeństwa.
Audio

Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej wydał książkę poświęconą historii NSZZ "Solidarność" regionu słupskiego w latach 1980 - 1990.

Książka, której autorem jest historyk IPN z Gdańska prof. Igor Hałagida, jeszcze przed wydaniem wzbudziła w Słupsku spore emocje. W publikacji miała być bowiem pokazana ogromna skala inwigilacji słupskiej "Solidarności" przez Służbę Bezpieczeństwa. Odnosząc się do tego wątku prof. Hałagida, powiedział, że choć w czasie zbierania materiałów, od wielu dawnych działaczy "S" słyszał opinie o tym, że słupskie struktury były mocno spenetrowane przez agenturę, to dziś trochę zweryfikowałby ten pogląd.

- Rzeczywiście tajni współpracownicy SB od samego początku rozpracowali słupską „Solidarność” i już we wrześniu 1980 roku funkcjonowali w różnych strukturach związku. Łącznie było 23 TW, ale nie znaczy to jednak, biorąc pod uwagę specyfikę regionu, żeby była to liczba imponująca" - powiedział Hałagida.  Jak dodał "esbecy owszem wiedzieli sporo, ale nie wiedzieli wszystkiego". Licząca 148 stron publikacja jest - co podkreślał jej autor - szkicem do monografii słupskiej "Solidarności" i w żadnym wypadku nie pretenduje do miana książki całkowicie wyczerpującej temat. W publikacji historyk zawarł relacje ówczesnych działaczy związkowych, ale również dotarł do dokumentów nie tylko Solidarności, a także Służby Bezpieczeństwa oraz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Słupsku.

Przewodniczący zarządu regionu Solidarności w Słupsku Stanisław Szukała podkreśla, że w książce jest kilka błędów, ale publikacja wiernie oddaje tamten okres działalności związkowej.

Dyrektor gdańskiego oddziału IPN, prof. Mirosław Golon, zapowiedział publikację kolejnych książkowych pozycji o historii słupskiej "S". W połowie bieżącego roku ma ukazać tom zawierający dokumenty dotyczące "S" wytworzone przez słupski aparat PZPR oraz SB. Natomiast na rok 2012 planowana publikacja dokumentów wytworzonych przez słupskie struktury NSZZ "Solidarność”.

(p.d)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

SB wobec "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 14:40
Służba Bezpieczeństwa nagrywała najważniejsze spotkania władz związkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Nienacki współpracował z SB

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 09:40
Zbigniew Nienacki, autor serii młodzieżowych książek o Panu Samochodziku był kontaktem operacyjnym wywiadu PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kibice nie chcą trenera esbeka

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 20:04
Część sympatyków klubu Falubazu Zielona Góra domaga się dymisji trenera żużlowców Piotra Żyto, który przyznał, że był funkcjonariuszem SB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak SB inwigilowało naukowców

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 06:00
Według historyków IPN proces badania esbeckich akt dotyczących wyższych uczelni dopiero się rozpoczyna.
rozwiń zwiń