X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Polki, które cały czas zachwycają i zadziwiają świat

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 22:56
Lekarz, która nie bała się leczyć i stała się pierwszą kobietą, utrzymującą się z tego zawodu, dama, będąca symbolem rokoka, śpiewaczka, która poświęciła się lotnictwu. Wiele Polek zachwyca siłą charakteru, wolą walki i niespotykanym talentem. O niektórych z nich opowiada książka "Polki, które zadziwiły świat".
Audio
  • Joanna Puchalska opowiada o niezwykłych bohaterkach swojej książki (Eureka/ Jedynka)
Halina Konopacka na Olimpiadzie w Amsterdamie, pierwszej z udziałem kobiet, zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem. Startowała w kilku konkurencjach. Zachwycała publiczność nie tylko formą, ale też urodą i wdziękiem
Halina Konopacka na Olimpiadzie w Amsterdamie, pierwszej z udziałem kobiet, zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem. Startowała w kilku konkurencjach. Zachwycała publiczność nie tylko formą, ale też urodą i wdziękiemFoto: PAP/Janusz Uklejewski

Joanna Puchalska od lat fascynowała się losami niezwykłych Polek i, jak sama przyznaje, zbierała ich historie jak własne osobiste skarby. W ten sposób powstała książka "Polki, które zadziwiły świat", opisująca kobiety z różnych epok historycznych.

- Są one kobietami sukcesu, bo nie zmarnowały talentów, z którymi przyszły na świat, a ciężką pracą i piękną postawą potrafiły te dary rozwijać i zwielokrotniać. Opisuję wojowniczki, lekarkę, naukowca, lotniczkę, malarkę, poetkę, lekkoatletkę, więc są to osoby wszechstronne, których życie było bardzo ciekawe - opowiada autorka.

Jedną z szalonych bohaterek jest Salomea Regina z Rusieckich Pilsztynowa, pierwsza kobieta, która utrzymywała się z zawodu lekarza, a żyła w czasach Saskich, w drugiej połowie XVIII wieku. Została wcześnie wydana za mąż, bo w wieku 14 lat, a następnie tajników sztuki lekarskiej nauczyła się od małżonka. Gdy zrobiła mu zbyt dobrą konkurencję, ten obraził się na nią i zostawił ją. W ten sposób została sama w Turcji i stała się cenioną lekarką.

Jakie były losy innych bohaterek książki? O tym opowiadamy w audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Joanna Puchalska (historyk sztuki, tłumaczka, publicystka)

Data emisji: 23.12.2016

Godzina emisji: 19.09

sm/ab

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Jagiellonka - dziedziczka rodu wydana za Batorego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 17:44
W 1572 roku umiera Zygmunt August, ostatni król z dynastii Jagiellonów. Jego młodsza siostra Anna ma wówczas 49 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt III Waza. Król urodzony w niewoli

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 12:00
- Zygmunt urodził się w bardzo dramatycznych okolicznościach. Jego ojciec był młodszym bratem króla szwedzkiego Eryka XIV, który nie należał do osób zrównoważonych psychicznie. W Janie stale widział oponenta, osadził go w więzieniu, w zamku Gripsholm - przypomina dr Konrad Bobiatyński. To właśnie tam urodził się przyszły polski król, który pierwsze lata swojego życia spędził w niewoli. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak, Turek, dwa bratanki. Ponad 600 lat niezwykłej historii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 20:54
W przeszłości mieszkańcy Europy mieli problemy z odróżnieniem Polaków i Turków tylko po stroju. - Kultura Orientu m.in. przez kontakty z imperium osmańskim, bardzo silnie się odznaczyła w naszym kraju - opowiada zastępca dyrektora Zamku Królewskiego Ziemowit Koźmiński.
rozwiń zwiń