X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Legendy kawalerii Drugiej Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 13:11
Przed wojną popularne było powiedzenie "Kto rozkoszy chce użyć, niech w ułany idzie służyć". Kim byli ułani i kawalerzyści? To hulacy i kobieciarze, czy patrioci i wzór do naśladowania? W Czwórce rozmawiamy o ułańskiej fantazji, odwadze i honorze.
Audio

Gośćmi Czwórki są Piotr Jaźwiński, ekspert do spraw kawalerii oraz Łukasz Przybyło, doktor nauk wojskowych. Opowiadają o książce "Oficerowie i dżentelmeni. Życie prywatne i służbowe kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej".

- Książka pozornie niszowa, ale po przeczytaniu uważam, że powinien przeczytać ją każdy Polak. To nie jest pomnikowa historia od której dostajemy gęsiej skórki. To historia, która udowadnia, że ułani byli niezwykli – mówi Hania Dołęgowska, prowadząca audycję razem z Tomkiem Burnosem.

- Nazwa ułan wzięła się od pułkownika Mohammeda Ułana, który był dowódcą chorągwi lekkiej jazdy Rzeczpospolitej. Jazda pod jego dowództwem sprawdziła się, była doskonała. Dlatego zaczęto nazywać ten rodzaj lekkiej jazdy po prostu ułanami – mówi Piotr Jaźwiński. Dodaje, podobnie, od nazwiska pochodzi nazwa innej formacji – lisowczyków.

Jak podkreśla Jaźwiński, kawalerzyści są wspaniali i trochę szaleni. – Generał Wieniawa-Długoszowski, największy znawca kawalerii, powiedział, że są tylko dwa zawody godne prawdziwego, wyzwolonego mężczyzny – zawód poety i kawalerzysty.

- Ci żołnierze właśnie tacy mieli być. Pełni fantazji, szaleni. Musieli radzić sobie błyskawicznie w różnych sytuacjach – takie było zadanie kawalerii – wyjaśnia Przybyło. Kawaleria była formacją rozpoznawczą, miała osłaniać siły główne, czyli piechotę. – Kawalerzyści zawsze, lub prawie zawsze działali w obliczu przewagi wroga i w nieznanej sytuacji. Fantazja była częścią ich zawodu.

Więcej o fascynujących postaciach i czasach II RP dowiedzieć się można słuchając całej rozmowy.

pg

Zobacz więcej na temat: II RP Rzeczpospolita
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak się wykonuje niewykonalne rozkazy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2008 20:36
„Z trupów ludzi i koni tworzą się wysokie wały, przez które skaczą następni jeźdźcy..."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuloodporna limuzyna Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 13:00
Miała opancerzone nadwozie z podwyższoną kabiną, aby sędziwy marszałek nie musiał się schylać wsiadając.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najważniejsze odkrycie archeologii XX wieku" w sieci

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 19:45
2000-letnie zwoje z Qumran zostały opublikowane w internecie dzięki współpracy izraelskiego muzeum narodowego z Google.
rozwiń zwiń