Redakcja Polska

Mike Pompeo: przekażemy miliard dolarów na finansowanie krajów Trójmorza

15.02.2020 13:52
Stany Zjednoczone chcą przekazać miliard dolarów na projekty energetyczne krajów Trójmorza. Zapowiedział to podczas światowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium amerykański sekretarz stanu, Mike Pompeo.
Audio
  • Sekretarz stanu USA w Monachium: przekażemy miliard dolarów na finansowanie krajów Trójmorza. Materiał Karola Surówki (IAR)
Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo
Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Polityk wyjaśniał, że ma to pomóc w zmniejszeniu zależności krajów Europy Środkowej i Wschodniej od Rosji. - Nasz cel jest dosyć prosty. Pobudzać prywatne inwestycje w sektor energetyczny - by chronić wolność i demokrację na całym świecie - mówił polityk. Mike Pompeo mówił o wsparciu dla krajów Trójmorza podczas wystąpienia na temat pozycji krajów Zachodu na światowej scenie.

Amerykański sekretarz stanu krytykował wypowiedzi o kryzysie NATO i podziałach w Sojuszu. Mike Pompeo zaznaczył, że zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w walkę o "wolność i demokrację na świecie" nie maleje. - Jesteśmy tu dziś, by mówić o faktach. Twierdzenia o śmierci Sojuszu Północnoatlantyckiego są drastycznie przesadzone. Zachód wygrywa. Wszyscy wygrywamy. Robimy to razem - oświadczył Mike Pompeo.

Trójmorze powstało w 2015 roku z inicjatywy Polski i Chorwacji. Jego celem jest rozwijanie współpracy gospodarczej i politycznej krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa setki światowych przywódców i ekspertów dyskutują o wyzwaniach stojących przed światem. Debaty w ramach konferencji potrwają do niedzieli.

IAR/dad

Polskie Radio i Biuro Programu „Niepodległa” stworzą portal poświęcony Bitwie Warszawskiej

14.02.2020 14:42
W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. powstanie internetowe kompendium wiedzy o tej jednej z 18 przełomowych bitew w historii świata

Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem

14.02.2020 16:54
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Obaj przywódcy, jak poinformowały służby prasowe ukraińskiego prezydenta, omówili realizację uzgodnień co do Donbasu poczynionych w grudniu zeszłego roku podczas spotkania w tzw. formacie normandzkim.

Noc Polskiego Dziedzictwa w Los Angeles. Wielka promocja Polski

15.02.2020 12:00
W Los Angeles odbędzie się 9. edycja imprezy "Polish Heritage Night", czyli "Noc Polskiego Dziedzictwa". Organizatorem wydarzenia z udziałem sportowców, muzyków, aktorów i ludzi biznesu z Polski i Stanów Zjednoczonych jest najbardziej znany polski koszykarz, Marcin Gortat.