X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rosja zobowiązana do wypłaty gigantycznego odszkodowania za JUKOS

18.02.2020 15:40
Rosja musi wypłacić 50 miliardów dolarów byłym akcjonariuszom koncernu naftowego JUKOS - orzekł sąd apelacyjny w Hadze.
Audio
  • Rosja zobowiązana do wypłaty 50 miliardów USD odszkodowania za JUKOS. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Część rosyjskich i zachodnich ekspertów uznała, że w ten sposób haski trybunał uznał, iż bankructwo rosyjskiego potentata naftowego miało "głęboki podtekst polityczny". Moskwa odwoła się od tego wyroku do Sądu Najwyższego Holandii - poinformował reprezentujący rosyjskie interesy adwokat Andriej Kondakow.

W 2003 roku moskiewski sąd aresztował założyciela i prezesa JUKOSU - Michaiła Chodorkowskiego. Oficjalnie biznesmena oskarżono o finansowe malwersacje, w tym związane z tak zwaną "złą prywatyzacją". Nieoficjalnie niezależni komentatorzy wskazywali, że jest to zemsta polityczna za otwarte krytykowanie prezydenta Władimira Putina i odmowę współpracy z kremlowskimi kręgami.

W 2005 roku Michaił Chodorkowski trafił do łagru. Uznany przez międzynarodowe organizacje za więźnia politycznego, wyszedł na wolność w grudniu 2013 roku po tym, gdy prezydent Rosji podpisał akt łaski. W tym czasie byli akcjonariusze JUKOSU złożyli pozwy o odszkodowania do międzynarodowego sądu arbitrażowego w Hadze. W 2009 roku sąd postanowił, że mają oni prawo ubiegać się o odszkodowania.

W 2014 roku haski sąd arbitrażowy zasądził na korzyść akcjonariuszy 50 miliardów dolarów. Dwa lata później holenderski sąd okręgowy podważył kompetencje sądu arbitrażowego. Jednak po 6 latach sąd apelacyjny uznał, że akcjonariuszom należą się pieniądze. Radio Swoboda przypomina, że po tym orzeczeniu Rosji grozi areszt jej międzynarodowych aktywów, w tym nieruchomości i kont bankowych.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Jukos Rosja Władimir Putin

Atak separatystów w Donbasie. Wołodymyr Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa

18.02.2020 11:16
Separatyści z Donbasu próbują zerwać proces pokojowy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. To reakcja na poranny atak prorosyjskich bojówkarzy na siły rządowe w Donbasie. Separatyści próbowali przeciąć linię rozdziału sił w obwodzie ługańskim. W wyniku ataku bojówkarzy jeden ukraiński żołnierz zginął, a kilku zostało rannych.

Program dwujęzyczności w Stanach Zjednoczonych szansą dla młodych Polaków

18.02.2020 12:52
W Stanach Zjednoczonych coraz popularniejszy jest program dwujęzyczności. Zgodnie z amerykańskim prawem, na prośbę rodziców, szkoły publiczne rozważają tworzenie klas, w których zajęcia z wszystkich przedmiotów, prowadzone są w językach - angielskim i dodatkowym. Udowodniono już naukowo, że absolwenci takich klas osiągają lepsze wyniki w nauce na kolejnych poziomach edukacji.

Facebook ma rozwiązać problem fake newsów i mowy nienawiści

18.02.2020 13:53
Albo Facebook zajmie się fake newsami, mową nienawiści i innymi problemami, które dotykają tę i inne platformy społecznościowe, albo UE zrobi to regulacjami - takie przesłanie szef giganta Mark Zuckerberg usłyszał podczas poniedziałkowych spotkań w KE.