Redakcja Polska

Szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Juracie. Wśród tematów: wyjście z kryzysu po koronawirusie

09.02.2021 13:51
We wtorek w Juracie rozpoczęło się spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, inaugurujące obchody 30-lecia formatu V4. Polska od 1 lipca 2020 roku sprawuje prezydencję w Grupie.Dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej rozpoczął się od ceremonii oficjalnego powitania prezydentów: Milosza Zemana, Janosa Adera i Zuzany Czaputovej przez prezydenta Andrzeja Dudę.Andrzej Duda gości prezydentów: Czech, Słowacji i Węgier w Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej, w Juracie.
Audio
  • Spotkanie prezydentów V 4 w Juracie. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Ceremonia oficjalnego powitania prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej przez Prezydenta RP
Ceremonia oficjalnego powitania prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej przez Prezydenta RPŹródło: Twitter/Kancelaria Prezydenta @prezydentpl

We wtorek prezydenci wezmą udział w pierwszej sesji plenarnej zatytułowanej "30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka". Po jej zakończeniu odsłonią tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia V4. We wtorek po południu prezydenci zabiorą głos podczas drugiej sesji plenarnej poświęconej kwestii odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19.


Posłuchaj
00:24 10897010_1.mp3 . Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówił w TVP Info, że to spotkanie, które jest także okazją do rozmów o ważnych dla Grupy sprawach, to główny akcent jubileuszu, ale są i inne, m.in. wydanie okolicznościowego znaczka pocztowego (IAR)

 

W środę przed południem odbędzie się trzecia sesja pt. "Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna". Po zakończeniu szczytu odbędzie się konferencja prasowa prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej podsumowująca jubileuszowe obrady.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zaznaczył, że jubileuszowy szczyt V4 będzie pierwszym międzynarodowym spotkaniem Andrzeja Dudy w tym roku. - Szczyt odbędzie się na terenie prezydenckiej rezydencji w Juracie, co umożliwia zapewnienie ścisłego reżimu sanitarnego w dobie pandemii koronawirusa - dodał.

Jak zauważył, "szczyt inauguruje serię wydarzeń, które będą związane z obchodami 30. rocznicy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej, które miało istotne znacznie szczególnie w kontekście integracji europejskiej".


Posłuchaj
00:10 10896793_1.mp3 Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski: główne tematy rozmów, to odbudowa gospodarki po pandemii oraz polityka europejska i transatlantycka. Nie zabraknie też kwestii klimatyczno-energetycznych (IAR)

 

Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej od 1 lipca 2020 r. i zakończy ją 30 czerwca tego roku. Po Polsce przewodnictwo w V4 przejmą Węgry.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę powstania V4 przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski - Lech Wałęsa i Czechosłowacji - Vaclav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki współpracy. Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE.


PAP/IAR/dad

Ambasador RP przy UE o wizycie Josepha Borrella w Rosji: zlekceważono nasze argumenty

09.02.2021 08:31
Zlekceważono nasze argumenty, potrzebna jest jedność w sprawie wschodu i zatrzymanie Nord Stream 2 - napisał ambasador Polski przy Unii Europejskiej o wizycie szefa unijnej dyplomacji w Rosji. Na portalu Euractiv ukazał się artykuł autorstwa Andrzeja Sadosia poświęcony tej wizycie. Od kilku dni Josep Borrell jest krytykowany za to, że nie zareagował kiedy rosyjski minister spraw zagranicznych nazwał Unię niewiarygodnym partnerem i zarzucał kłamstwo państwom członkowskim w sprawie otrucia Aleksieja Nawalnego. Negatywnie ocenione zostały także przyłączenie się Josepa Borrella do krytyki Siergieja Ławrowa Stanów Zjednoczonych za blokadę Kuby.

Analityk Bloomberga: porzucenie Nord Stream 2 przez Niemców jest nieuniknione

09.02.2021 11:31
W ocenie Andreasa Klutha z agencji Bloomberg, pomimo, że oficjalne stanowisko Niemiec w sprawie rurociągu Nord Stream 2 nie uległo zmianie, to kwestią czasu wydaje się porzucenie tego wywołującego kontrowersje projektu.

Prawie 1,7 mln szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Dwie dawki dostało ponad 460 tys. osób

09.02.2021 13:19
W Polsce wykonano dotąd 1 688 465 szczepień przeciw COVID-19 – podało we wtorek KPRM. Drugą dawkę otrzymało 462 336 osób, a pierwszą – 1 226 129.