X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Cywile w Donbasie torturowani przez Rosjan i separatystów wspieranych przez Moskwę. Jest raport

17.05.2021 14:00
Wstrząsający raport o torturowaniu ukraińskich cywilów w Donbasie przez Rosjan i separatystów wspieranych przez Moskwę. "Izolacja. Głosy z piwnicy" - to ponad 60-stronicowy dokument o zbrodniach, który powstał na podstawie relacji jeńców. Autorami raportu są polska dziennikarka przebywająca na stałe na Ukrainie Monika Andruszewska i ukraiński prawnik Witalij Chekało. Raport, który został przygotowany na zlecenie europosłanki Anny Fotygi z grupy europejskich konserwatystów, został opublikowany w poniedziałek. Z raportem, już wcześniej, zapoznała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Audio
  • Rosjanie i wspierani przez Moskwę separatyści stosują tortury fizyczne i psychiczne wobec ludności cywilnej Ukrainy na okupowanym przez nich Donbasie. Relacja Beaty Płomeckiej.
  • Europosłanka Anna Fotyga o raporcie "Izolacja. Głosy z piwnicy". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Donbas
DonbasLiukov / Shutterstock.com

Torturowanie poprzez rażenie prądem elektrycznym, podtapianie, duszenie, wbijanie igieł w paznokcie i katowanie podczas przesłuchań, wymuszanie zeznań, przetrzymywanie w bardzo ciasnych pomieszczeniach - to relacje jeńców. W raporcie skupiono się na wydarzeniach na terenie Zakładu Materiałów Izolacyjnych w Doniecku wykorzystywanego jako areszt śledczy "Izolacja", ponieważ - jak napisano - skala łamania praw człowieka w tym miejscu jest niewyobrażalna w skali światowej.

"Stosunek do wszystkich przebywających tam, jest okrutny. To realnie stało się obozem koncentracyjnym" - relacjonował jeden z jeńców przetrzymywany w latach 2016-2019, bez żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym. "W raporcie są fakty łamania praw człowieka w rozumieniu prawa międzynarodowego dokonywane przez Rosjan oraz tak zwanych separatystów na terenie tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej" - napisano we wstępie raportu.

Rysunki jednego z jeńców potęgują wymowę dokumentu. Autorzy raportu liczą, że przysłuży się on do nagłośnienia dokonywanych zbrodni i ukarania sprawców. W dokumencie mowa jest przede wszystkim o torturowaniu i katowaniu cywilów w Zakładzie Materiałów Izolacyjnych w Doniecku. Ale jest także informacja o tym, że podczas trwającego od 2014 roku konfliktu zbrojnego w Donbasie, do niewoli w ręce wspieranych przez Rosję separatystów trafiło prawie 4 tysiące obywateli Ukrainy.


IAR/dad

Mieszkaniec Mazowsza zatrzymany za szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu

17.05.2021 08:21
ABW zatrzymała polskiego obywatela współpracującego ze służbami specjalnymi Rosji, którym przekazywał m.in. materiały z zakresu wojskowości. Zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu czynów - poinformował Stanisław Żaryn rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Polka szefową unijnej grupy ds. walki z rosyjską dezinformacją​

17.05.2021 13:53
Polka Martyna Bildziukiewicz została szefową unijnej grupy do spraw walki z rosyjską dezinformacją - East Stratcom Task Force. Specjalna grupa działa w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, czyli unijnego korpusu dyplomatycznego. 

Wielka Brytania: BBC o polskim klubie w Szkocji, któremu grozi utrata siedziby

17.05.2021 17:04
Historię istniejącego od 68 lat Polskiego Klubu w Kirkcaldy we wschodniej Szkocji, któremu grozi utrata siedziby, opisuje na swoim portalu stacja BBC.