Redakcja Polska

Wielka Brytania: BBC o polskim klubie w Szkocji, któremu grozi utrata siedziby

17.05.2021 17:04
Historię istniejącego od 68 lat Polskiego Klubu w Kirkcaldy we wschodniej Szkocji, któremu grozi utrata siedziby, opisuje na swoim portalu stacja BBC.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneruskpp/shutterstock.com/cc

Budynek został zakupiony w 1953 r. ze środków zebranych przez Polaków, którzy pozostali po II wojnie światowej w Wielkiej Brytanii. Formalny właściciel budynku, Fundacja Stowarzyszenie Kombatantów Polskich w Londynie, zamierza go sprzedać. Z tą decyzją nie zgadza się Polski Klub w Kirkcaldy, którego członkowie próbują zebrać 300 tys. funtów, co pozwoliłoby im na zakup budynku w ramach systemu dającego społecznościom prawo do pierwokupu nieruchomości, gdy są one wystawione na sprzedaż. W kampanię na rzecz uratowania klubu zaangażował się m.in. lokalny tygodnik "Fife Free Press".

Jak wskazuje BBC, klub do dziś stanowi swego rodzaju przedłużenie rodziny dla dzieci i wnuków byłych żołnierzy, a także dla nowego pokolenia polskich emigrantów. Cały czas organizowane są w nim wydarzenia, a tamtejsza kuchnia serwuje tradycyjne polskie potrawy.

BBC przywołuje postać jednego z założycieli klubu, Zygmunta Jaworskiego z 1. Dywizji Pancernej, który po wojnie, nie mogąc powrócić do Polski, osiedlił się w Szkocji, gdzie ożenił się po raz drugi i pracował najpierw jako górnik, a potem jako kierowca autobusu. Jego wnuczka Renata, która spotkała go po raz pierwszy dopiero w 1974 r., wspomina, że dziadek ją często tam zabierał. W Polskim Klubie poznała swojego późniejszego męża, tam odbyło się ich przyjęcie weselne, później współtworzyła tam polską szkołę, a dziś jest wiceprzewodniczącą klubu. "Wszyscy jesteśmy bardzo emocjonalnie związani z klubem i nie wyobrażamy sobie jego zamknięcia. Mój mąż i ja poświęcamy klubowi minimum 20 godzin tygodniowo, ponieważ jest to dla nas bardzo ważne miejsce" - mówi.

Innym przypomnianym założycielem jest pochodzący ze Śląska Franciszek Kopyto. W 1939 r., w wieku 17 lat, został on siłą wcielony do armii niemieckiej, ale później poddał się wojskom alianckim i ostatecznie trafił do hrabstwa Fife, którego największym miastem jest Kirkcaldy, i tam również ożenił się ze Szkotką. Do Polski w odwiedziny mógł przyjechać dopiero w 1973 r.


PAP/ho


Zobacz więcej na temat: Wielka Brytania BBC Polonia

Cywile w Donbasie torturowani przez Rosjan i separatystów wspieranych przez Moskwę. Jest raport

17.05.2021 14:00
Wstrząsający raport o torturowaniu ukraińskich cywilów w Donbasie przez Rosjan i separatystów wspieranych przez Moskwę. "Izolacja. Głosy z piwnicy" - to ponad 60-stronicowy dokument o zbrodniach, który powstał na podstawie relacji jeńców. Autorami raportu są polska dziennikarka przebywająca na stałe na Ukrainie Monika Andruszewska i ukraiński prawnik Witalij Chekało. Raport, który został przygotowany na zlecenie europosłanki Anny Fotygi z grupy europejskich konserwatystów, został opublikowany w poniedziałek. Z raportem, już wcześniej, zapoznała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Polka szefową unijnej grupy ds. walki z rosyjską dezinformacją​

17.05.2021 13:53
Polka Martyna Bildziukiewicz została szefową unijnej grupy do spraw walki z rosyjską dezinformacją - East Stratcom Task Force. Specjalna grupa działa w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, czyli unijnego korpusu dyplomatycznego. 

Węgry: polska pianistka wśród laureatów nagród Pro Cultura Minoritatum Hungariae

17.05.2021 14:07
Mieszkająca na Węgrzech polska pianistka Izabela Darska znalazła się wśród laureatów nagród Pro Cultura Minoritatum Hungariae, przyznawanych w uznaniu zasług na rzecz żyjących na Węgrzech narodowości.