Redakcja Polska

Anna Fotyga i Jerzy Buzek oczekują od Komisji Europejskiej działań ws. Nord Stream 2

22.09.2021 14:54
Polscy europosłowie oczekują stanowczych działań od Komisji Europejskiej w sprawie Nord Stream 2. - Nie pozwolimy na uruchomienie rurociągu bez zgodności z unijnym prawem - podkreśliła Anna Fotyga w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia. Jerzy Buzek powiedział Beacie Płomeckiej, że jeśli Nord Stream 2 zostanie uruchomiony nielegalnie, Komisja powinna natychmiast zareagować. Gazprom chce uruchomić rurociąg w przyszłym tygodniu, tymczasem najpierw musi uzyskać certyfikację, a procedura może trwać miesiącami.
Audio
  • Anna Fotyga i Jerzy Buzek oczekują od Komisji Europejskiej działań ws. Nord Stream 2. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Polscy europosłowie oczekują stanowczych działań od Komisji Europejskiej w sprawie Nord Stream 2. Relacja Katarzyny Semaan [posłuchaj]
Jerzy Buzek i Anna Fotyga
Jerzy Buzek i Anna FotygaŹródło: Twitter/Anna Fotyga & Parlament Europejski

W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką Anna Fotyga zwróciła uwagę na działania Gazpromu, który próbuje wymusić na Brukseli zgodę na uruchomienie rurociągu wstrzymując dostawy gazu do Europy i windując ceny surowca. Europosłanka podkreśliła, że trzeba alarmować już teraz w obliczu pustych magazynów gazu. - Żeby nie doszło do takiej sytuacji, kiedy rządzący państw Unii Europejskiej stwierdzą, że mniejszym złem jest dopuszczenie na rynek tego typu podmiotu. Nie pozwolimy, będziemy robić wszystko, żeby tak się nie stało. Ale sądzę, że to jest celowe działanie Federacji Rosyjskiej i tak właśnie jest prowadzona gra. Powinna Unia Europejska czym prędzej pomyśleć o sankcjach za tego typu działania - powiedziała była szefowa polskiej dyplomacji.

Z kolei były Jerzy Buzek premier podkreślił, że w obecnej sytuacji nie ma możliwości, by Nord Stream 2 uzyskał zgodę na certyfikację. Dodał, że konieczne jest spełnienie unijnych reguł. Chodzi o rozdział właścicielski, przejrzystość taryf za przesył gazu i dostęp innych firm do rurociągu, by Gazprom nie mógł go w pełni wykorzystywać i kontrolować. - To są bardzo proste z jednej strony zasady, ale absolutnie trudne do wykonania przez Gazprom i dlatego Komisja Europejska ma w ręku poważne argumenty i sądzimy że je wykorzysta. Jednak gdyby mimo wszystko Gazprom rozpoczął transport gazu tym rurociągiem, pomimo, że nie ma odpowiednich zezwoleń, to Komisja może, jako środek tymczasowy, nakazać wstrzymanie przesyłu gazu - powiedział europoseł Jerzy Buzek. Na jego wniosek, w mailu do Komisji, grupa deputowanych przypomniała Brukseli, że może zastosować tak zwane środki tymczasowe, czyli wstrzymanie przesyłu gazu pod groźbą kar finansowych.

Budowa Nord Stream 2 już się zakończyła, ale by popłynął nim gaz konieczna jest jeszcze certyfikacja. Zgodę musi dać niemiecki regulator, a potem zatwierdzić ją powinna Komisja Europejska. Cała procedura może trwać miesiącami, tymczasem Gazprom planuje uruchomienie rurociągu 1 października. Rosyjski monopolista chce mieć Nord Stream 2 na wyłączność ale nie pozwalają na to unijne regulacje, które oprócz rozdziału właścicielskiego, przejrzystych taryf nakazują też udostępnienie rurociągu innym firmom.

IAR/dad

Komisja Europejska: nie mamy uprawnień do zatrzymania Nord Stream 2

22.09.2021 13:14
Nord Stream 2 otrzymał już wszystkie wymagane pozwolenia na budowę od odpowiednich krajów. Komisja Europejska nie ma uprawnień do zatrzymania tego projektu - informuje Komisja Europejska w odpowiedzi na interpelację europosłanki Anny Fotygi (PiS). Wskazuje jednocześnie, że gazociąg będzie podlegał unijnemu prawu.

Unię czeka ogromny kryzys migracyjny? Polski ambasador ostrzega

22.09.2021 14:08
Otwarcie nowych szlaków migracyjnych do Unii Europejskiej może doprowadzić do ogromnego kryzysu - podkreślił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. Dodał, że Polska zapewnia odpowiednią i właściwą ochronę na granicy z Białorusią, która jest zewnętrzną granicą Wspólnoty. Podkreślił, że konieczne są sankcje na reżim w Mińsku.

"Nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie migrantów". Prezydent na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

22.09.2021 17:10
Polski prezydent był jednym z ponad stu przywódców z całego świata, którzy przemawiają podczas dorocznego Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Andrzej Duda w swoim wystąpieniu apelował o globalną solidarność w walce z pandemią koronawirusa, mówił też o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i budowie Nord Stream 2.