X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie migrantów". Prezydent na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

22.09.2021 17:10
Polski prezydent był jednym z ponad stu przywódców z całego świata, którzy przemawiają podczas dorocznego Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Andrzej Duda w swoim wystąpieniu apelował o globalną solidarność w walce z pandemią koronawirusa, mówił też o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i budowie Nord Stream 2. 
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Relacja Przemysława Pawełka [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda na forum ONZ
Prezydent Andrzej Duda na forum ONZPAP/Radek Pietruszka

Polski prezydent razem z prezydentem Łotwy był gościem Rady Atlantyckiej na sesji strategicznej poświęconej tematyce Inicjatywy Trójmorza. Spotkanie odbyło się w Nowym Jorku w ramach 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Polska była jednym państw-inicjatorów przedsięwzięcia. Łotwa będzie gospodarzem szczytu Inicjatywy, który dobędzie się w przyszłym roku.

Andrzej Duda powiedział, że rozmowy dotyczyły między innymi sytuacji gospodarczej Trójmorza w kontekście pandemii. Prezydent spotkał się również z zastępcą sekretarza generalnego ONZ do spraw Operacji Pokojowych Jean-Pierre Lacroix. Rozmowa dotyczyła ewentualnego wsparcia technicznego i sprzętowego Polski dla misji pokojowych ONZ oraz o polskiej misji pokojowej w Libanie.

Prezydent Andrzej Duda apelował także w ONZ o globalną solidarność w walce z pandemią koronawirusa. Polski prezydent jako jeden z ponad stu przywódców z całego świata, przemawiał podczas dorocznego Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych

W siedzibie ONZ na Manhattanie Andrzej Duda mówił, że bogatsza część świata nie zdała egzaminu z solidarności wobec uboższych krajów. Chodzi przede wszystkim o sprawiedliwy dostęp do szczepionek i środków medycznych. Andrzej Duda podkreślał, że Polska przez ostatnie miesiące starała się być solidarna z innymi krajami, które potrzebowały pomocy. Andrzej Duda przypomniał, że sam jest jednym z ozdrowieńców.

Prezydent Andrzej Duda apelował także w ONZ o międzynarodową solidarność w rozwiązywaniu kryzysów. Jako jej przykład podał polską ewakuację Afgańczyków z Kabulu. Andrzej Duda mówił w ONZ, że w czasie kryzysu w Afganistanie zarówno Polska jak i inne kraje okazały solidarność wobec Afgańczyków, którzy chcieli uciec z kraju w którym władzę przejęli talibowie.

Podczas wystąpienia prezydent Andrzej Duda ocenił, że pandemia Covid spowodowała osłabienie zainteresowania świata innymi problemami. Polski prezydent powiedział, że jednym z takich problemów jest sytuacja Ukrainy oraz kwestia Nord Stream 2. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że niedaleko polskiej granicy mają miejsce tragiczne wydarzenia, o których jego zdaniem ludzkość jakby zapomniała. "A przecież pandemia nie zatrzymała wojny na Ukrainie, gdzie od początku rosyjskiej agresji zginęło przeszło 13 tysięcy osób i gdzie jedno państwo zagarnęło terytorium drugiego państwa” - mówił prezydent.

Andrzej Duda ubolewał, że reakcją bogatej Północy na dramat walczącego o niepodległość narodu Ukrainy była budowa gazociągu Nord Stream 2, którym rosyjski gaz popłynie do Europy Zachodniej przynosząc kolejne miliardy agresorowi.

Prezydent Andrzej Duda wezwał także społeczność międzynarodową do solidarności z narodem białoruskim. Polski prezydent powiedział, że autorytarny reżim na Białorusi prowadzi atak hybrydowy na granice Polski, Łotwy i Litwy, trzech państw wschodniej flanki NATO i Unii Europejskiej. Andrzej Duda przypomniał, że w więzieniach na Białorusi przebywa obecnie ponad 650 osób, w większości młodych kobiet i mężczyzn, którym nie dano szansy wybrania swojego przywódcy. Prezydent mówił, że Białorusini pragnęli tego samego prawa do wyboru swojej władzy, którym dysponują Francuzi, Polacy, Amerykanie, Koreańczycy, Australijczycy czy mieszkańcy Argentyny.

Polski prezydent powiedział również , że światowi przywódcy muszą mieć świadomość wyzwań, jakie stawiają przed nimi zmiany klimatyczne. Prezydent wygłosił przemówienie podczas debaty generalnej w ramach 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Andrzej Duda zaznaczył, że obok pandemii, jest to element światowej solidarności. Prezydent zaznaczył też, że w lutym tego roku polski rząd zatwierdził „Politykę energetyczną Polski do 2040 r.”, która wskazuje kierunki transformacji energetycznej:

Prezydent dodał, że w Polsce systematycznie spada udział węgla w strukturze pozyskania energii, a wzrasta znaczenie biopaliw i odnawialnych źródeł energii. "Z pokorą przyznaję, że to tylko początek drogi" - powiedział Andrzej Duda.

IAR/PP

Polskie „mini Davos” w szwajcarskim Bernie. Ważna inicjatywa Ambasady RP

21.09.2021 13:31
O polskich receptach na sukces na helweckim rynku oraz perspektywach polsko-szwajcarskiej współpracy dyskutować będą 27 i 28 września w Bernie uczestnicy I Polskiego Forum Gospodarczego w Szwajcarii. Organizowane przez Ambasadę RP w Bernie Forum otworzy wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego.

"Jedynym winnym cierpienia jest reżim białoruski". Premier o sytuacji na granicy

21.09.2021 14:20
Będziemy bronili naszej granicy z całą determinacją, jedynym winnym cierpienia ludzkiego i ofiar jest wyłącznie reżim białoruski, będziemy robić wszystko, by skutecznie zabezpieczyć granicę Polski i UE przy zachowaniu wszelkich humanitarnych środków - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Unię czeka ogromny kryzys migracyjny? Polski ambasador ostrzega

22.09.2021 14:08
Otwarcie nowych szlaków migracyjnych do Unii Europejskiej może doprowadzić do ogromnego kryzysu - podkreślił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. Dodał, że Polska zapewnia odpowiednią i właściwą ochronę na granicy z Białorusią, która jest zewnętrzną granicą Wspólnoty. Podkreślił, że konieczne są sankcje na reżim w Mińsku.

Anna Fotyga i Jerzy Buzek oczekują od Komisji Europejskiej działań ws. Nord Stream 2

22.09.2021 14:54
Polscy europosłowie oczekują stanowczych działań od Komisji Europejskiej w sprawie Nord Stream 2. - Nie pozwolimy na uruchomienie rurociągu bez zgodności z unijnym prawem - podkreśliła Anna Fotyga w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia. Jerzy Buzek powiedział Beacie Płomeckiej, że jeśli Nord Stream 2 zostanie uruchomiony nielegalnie, Komisja powinna natychmiast zareagować. Gazprom chce uruchomić rurociąg w przyszłym tygodniu, tymczasem najpierw musi uzyskać certyfikację, a procedura może trwać miesiącami.